Potrosnja el.energije kod el.motora

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Vulture91
Posts: 2
Joined: 12-04-2011, 00:16

Potrosnja el.energije kod el.motora

Post by Vulture91 »

Zamolio bih nekog ko je dobre volje da mi pomogne ako je to moguce,potrebne su mi formule za izracunavanje snage i potrosnje el.motora pa ako je neko voljan da mi napise... Zao mi je ako nisam dovoljno precizno opisao sta mi je potrebno ali takva je situacija da ni ja konkretno ne znam sta treba da naucim jer mi direktor nije nista konkretno rekao osim da ako zelim posao moram proci test... Unapred Hvala
User avatar
dodo sb
Napredujem
Napredujem
Posts: 153
Joined: 23-11-2010, 18:20

Re: Potrosnja el.energije kod el.motora

Post by dodo sb »

ovajko imaš formulu za snagu P=U*I , spoji ampermetar redno sa motorom i voltmetar u paralelu pa vidi napon i struju pa pomnoži oboje i imaš snagu (a tolko troši i u sat vremena) , nadam se da sam pomogo malo bar
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Potrosnja el.energije kod el.motora

Post by gurko »

Kakvog motora??? Ako je DC onda se moze uzeti P=U*I. AKo je AC onda je prica nesto komplikovanija. U tom slucaju, ako se dobro sjecam iz srednje skole, postoji aktivna i reaktivna komponenta. Aktivna je P=UIcosFi, a rektivna, cini mi se, Pr=UIsinFi. Ovo Fi (grcko fi) je oznaceno na svakom AC motoru. Ukupna snaga je zbir ove dvije.
Nadam se da ti je ovo pomoglo. :wink:
Vulture91
Posts: 2
Joined: 12-04-2011, 00:16

Re: Potrosnja el.energije kod el.motora

Post by Vulture91 »

Hvala,pomogli ste mi koliko toliko... Kao sto sam rekao ne mogu bda budem puno precizniji jer ni ja sam ne znam sta cu raditi na testu... Hvala u svakom slucaju, i zamolio bih ako imate neki link u vezi sa ovim gde bih mogao da se jos malo informisem?
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Potrosnja el.energije kod el.motora

Post by gurko »

Nemam nikakav link. Ovo sam ti pisao iz glave ... :ohno: :D
Ali znam da je Google tvoj prijatelj! :wink:
Post Reply