Trafo

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
dumpY
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 31-01-2010, 00:09

Trafo

Post by dumpY »

Zdravo pravio sam neki ispravljac...
Trafo je 17VAC znaci daje 17 V ali ubacio sam Graetz i Kondenzator 3300pF 25 V ISKRA
Izmjerio sam multimetrom napon na izlazu i on je 25 V ? Nikako mi nije jasno da li je to zbog kondenzatora ? Sta mi savjetujete .. .Pozz....I kako cu da izmjerim najvecu struju ? bez potrosoaca?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Trafo

Post by bob4 »

2 razred srednje tehničke škole, osnove elektrotehnike; maksimalni i efektivni napon
Shenda

Re: Trafo

Post by Shenda »

Joooj!!! :roll:

Sam kažeš da je 17V AC... dakle napon ima valni oblik sinusa, i ovih 17V je efektivna vrijednost, a nakon ispravljanja i peglanja kondom napon naraste na vršnu vrijednost, umanjenu za pad napona na gretz-u, za oko 1,4V...

... to se računa otprilike ovako...

Udc = (Uac x 1,41)- 1,4

E sad, zašto je to tako... e to je do sada objašnjeno u ovom forumu stotinjak puta, a i sam sam to objašnjavao naširoko i nadugačko, pa prolistaj forum... :wink:

Vidi boba... brz! 8)
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Trafo

Post by bob4 »

Aktivan večeras; jutros ostao bez zuba :azdaja:
dumpY
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 31-01-2010, 00:09

Re: Trafo

Post by dumpY »

Ma razumijem ja to ali nije mi jasno sljedece :
17VAC Je samo kada izmjerim Transformisan ali sa Grecom i Elektrolitskim iznosi 25 VDC to je sigurno zbog kondenzatora jer je i njegov max..Napon 25 V........Nisam trazio da mi odmazete vec pomognete...
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Trafo

Post by 78L05 »

Ti očito ni sam ne znaš što ti nije jasno.
Pročitaj Shendin post 30 puta i shvatit ćeš ono što je tamo napisano i nikako ne očekuj da će ti netko objašnjavati do besvjesti jednostavne stvari, a ti nisi u stanju potruditi se pročitati i razumjeti napisano.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
Post Reply