U jezgro transformatora

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
trafo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 06-09-2010, 15:18

U jezgro transformatora

Post by trafo »

pozdrav za forum htio bi namotati jedan jedan transformator ali me buni proracun presjek jednog stuba je 22.80cm2 drugi isto dali se oni saberu i napravi proracun ili senapravi proracun jednog stuba pa se popolove namotaji i jos smjer motanja dali se oba stuba motaju u istom smjeru neznam dali sam dobro objasnio ali bi bio puna zahvalan na pomoci
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: U jezgro transformatora

Post by nano »

ne sabiiraju se....presjek jezgre ti je tih 22.8cm2 i prema tome racunas sve ostalo.
namotaj mogu da budu svaki na svom stubu ili oba na istom...smjer motanja nije vazan,ako imas samo primar i sekundar ,ako imas vise skundara pa ih zelis spajati medjusobno onda moras sve motati u istom smjeru
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
trafo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 06-09-2010, 15:18

Re: U jezgro transformatora

Post by trafo »

predpostavljao sam da je tako ali ma buni imao sam jedan ruski trafo presjeka 10cm2 po jednom stubu primar je bio namotan po proracunu za 20cm2 495 navoja podjeljeno na 2 dva stuba po 247.5 spojen u seriju molio bih teda mi ti proracunas za ovaj trafo jedan je stub 22.8 cm2 primar220v sek.24v struja max
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: U jezgro transformatora

Post by nano »

ne sjecam se bas formula...evo ovdje na forumu je netko postavio ovaj link na
program za proracun....http://www.sklaic.info/electronics/transformer/" onclick="window.open(this.href);return false;

sjecam se da je jednostavni proracun bio

n=45/Q n-broj navoja po voltu Q-presjek jezgre u cm2
snaga koju trafo moze da prenese je Q2
struju u primaru i sekundaru izracunas po omovom zakonu
d=korijen iz I/2 I struja kroz zicu d -promjer zice....mozda sam se negdje i zeznuo ...bilo je davno
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply