Moja prva plocica (toner transfer)

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

target1389
Posts: 9
Joined: 26-03-2011, 19:28

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by target1389 »

pozz, da li mozete meni da preporucite neki nacin kako da stavim kola na onu plocicu, posto imam obicas stampac onda nemoze toner transfer metoda, a markerom nije precizno toliko, da li neko moze da mi kaze jos neki metod?
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by Gromit »

@target: Teško je reči, ne znamo koliko imaš iskustva općenito sa izradom PCB, elektronikom itd. Flomaster je stvarno najlošija metoda, iako možeš dobit relativno dobre rezultate sa specijalnim flomićima baš za tu svrhu poput DALO 33 PC . Pretpostavljam da ti je i fotopostupak prekompliciran za početak (i ja ga izbjegavam kad god mogu, a nisam baš početnik). Kažeš da nemaš laserski printer, a jel imaš ink-jet? Ako da isprintaj fino predložak sa inkjetom (stavi na foto rezoluciju), crnom bojom. Onda odi u neku fotokopiraonicu i traži da ti iskopiraju na glossy papir za laser ako imaju takav papir i onda probaj toner-transfer s tom kopijom (pazi da je 1:1 !). Teško da će ti htjet kopirat na ništa šta nije predviđeno za laserski printer; može i na prozirne folije za laser, ali rezultati ti neće bit dobri. Još ti je mogućnost da isprintaš predložak u PDF-u, spremiš na USB-stick ili CD pa odneseš u istu tu knjižaru/papirnicu da ti isprintaju na odgovarajući papir (ako ništa mora bit glossy) - naravno ako imaju laserski printer. Prvo provjeri da li imaju crno-bijeli printer ili color - ako je kolor onda ispiši predložak u PDF u tamnozelenoj boji kako sam napiso par postova prije. Drugog se ničeg ne mogu sjetit. Ja puno upotrebljavam također gotove univerzalne pločice sa linijama i izbušenim rupicama poput ove. Uz malo truda možeš sagradit i kompliciranije sklopove sa više IC-ova. Ima ih u Chipoteci ako ti to što znači...
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
strijelac1
Napredujem
Napredujem
Posts: 195
Joined: 02-04-2010, 16:56
Location: BiH, Visoko, Rašidovića 70

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by strijelac1 »

niasm lemio po vodovima, ne lemno mjesto tacku, posto je vrlo mala, nisam imao manji borer od 0.8 mm tako da mi je vrlo malo ostalo bakra oko plocice, tkao da mi se znalo desti da i to malo otpadne zbog temperature..
Elektronika je uciteljica zivota !
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by gurko »

Hvala puno na svim informacijama!
Mislim da cu morati odvojiti par sati (citaj pola dana) i proci kroz sve ove postove vezane za PCB izradu ovom tehnikom. Sastaviti zakljucke, nesto kao suma sumarum, i krenuti u akciju!
User avatar
strijelac1
Napredujem
Napredujem
Posts: 195
Joined: 02-04-2010, 16:56
Location: BiH, Visoko, Rašidovića 70

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by strijelac1 »

ma ja sam to malo pregledo pola sata, i bacio se na izradu nema puno mudrovanja, papir od kalendara, printer, plocica pegla, smjesa i udrii...evo ja sma sad jednu odradio, mozdap ostavim i slike ako mi se dadne, gotov poso za pola sata..samo dok skontas odredjene dijelove, sretno u izradi ;)
Elektronika je uciteljica zivota !
User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by dino_kc »

Svima to u početku izgleda jako komplicirano,a to je zapravo jedan od lakšijih poslova,samo treba pločica i pločica da se usavrši.. :)
"cuksi" -> "dino_kc"
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by gurko »

Well, probao .. i dosta zadovoljan. Nije velika plocica, oko 6x7 cm, dvostrana.
Donja strana
Donja strana
Donja_strana.jpg (34.04 KiB) Viewed 3338 times
Gornja strana
Gornja strana
Gornja_strana.jpg (26.3 KiB) Viewed 3338 times
Nakon zadnjih plocica koje sam pravio prije 20+ godina sa markerom, ove su super ... :shock: :D

Nisam je jos izbusio, ali koliko mogu vidjeti prema svjetlu da sam poklopio gornju i donju stranu! :wink:

Ono sto zelim podijeliti s onim koji su zaintersovani jeste papir koji sam koristio. Koristio sam HP high gloss laser paper:
http://alatest.co.uk/user-reviews/other ... 756435,66/

Odlicno se preslikava na plocicu. Peglu sam postavio negdje izmedju "vuna" i "poliester" i zagrijavao oko 3 min. svaku stranu i nije doslo do razlijevanja tonera, a nije se ni poceo odvajati od plocice prilikom jetkanja. Doduse, po trajanju jetkanja (oko 30ak min) mogao bih zakljuciti sa kiselina i nije bila jaka, inace nije bilo mjerenja vec cisto odokativna metoda!
I jos nesto. Zagrijavao sam preko obicne kuhinjske krpe i mislim da je to jako bitno jer se na taj nacin toplota ali i pritisak ravnomjernije rasporedi po plocici.
Sve u svemu ... zadovoljan. :lol:
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by WhiteHead »

Ma ispalo samo tako.. :arrow:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by Gromit »

Gurko, odlično je ispalo. Ako nije problem daj reci jel su ti ti nakon skidanja papira ostale mucice papira na pločici ili čisti toner? I jel bilo teško za odstranit papir (prije jetkanja naravno)?
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by gurko »

Nije mi upalio onaj fazon sa "ostavi 10ak minuta u hladnoj vodi sa malo deterdzenta za sudje". :ohno: :D
Ali nije ga bilo problem skinuti prstima. Nisam koristio nikakvu cetkicu (za zube npr.) il' nesto slicno, samo sa prstima sam lagano skinuo papir i to je to!
User avatar
strijelac1
Napredujem
Napredujem
Posts: 195
Joined: 02-04-2010, 16:56
Location: BiH, Visoko, Rašidovića 70

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by strijelac1 »

@gromit ja koristim papir od kalendara ono nesta kao masni, heh, i ostanu mi uvijek papira i pobijeli toner, ali to ne smeta, naprotiv bas je dobro, ne moze ti kiselina i hidrogen upropastit vodove..ne brini nista i ako ti ima papira, to je bas za mene dobro... :) i naravno prstima skidaj..
Elektronika je uciteljica zivota !
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by Emigrant »

ja , recimo , još uvijek koristim dobru staru " termo foliju " .... odštampam na foliju ... zalepil na pločicu i prepeglam ..... a što se rastvora tiče .... samo kiselina i hidrogen ... nikakva voda .... sad omjer uvijek zavisi od toga kakva jekoncentracija kiseline / hidrogena ... nisam nikada ni pokušao upotrijebiti onu emulziju hidrogena ....
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Moja prva plocica (toner transfer)

Post by gurko »

Koju "termo foliju"?? Imas li kakav link da vidimo kako izgleda (i folija i postupak!) ... :shock:
Post Reply