Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Gromit »

kizbaja wrote: grijaci su pored valjaka sto mi se nesvidja
Kako to misliš "pored valjaka"? Mora bit jedan s gornje strane iznad gornjeg valjka ili malo ukoso gore i jedan ispod donjeg valjka ili malo prema naprijed svakako TIK DO VALJAKA! Ako su ispred valjaka kao 2 PARALELNE duguljaste ploče onda DEFINITIVNO s njim ne možeš radit toner transfer i možeš ga prodat ili umirovit! Ako je tako nije ni čudo što si se razočarao s laminatorima! Grijači moraju bit ili iznad i ispod valjaka ili, ne znam kak bi ti opiso, pod kutem od 45° NEPOSREDNO ispred gornjeg i donjeg valjaka, moraju grijači zamalo dodirivat valjke! Ako si mislio na valjke grijane IZNUTRA toga ima samo u skupocjenim profesionalnim (industrijskim) laminatorima. Daj pogledaj pa javi, baš me zanima!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by kizbaja »

ma to je sta si napiso, tik do valjka pod nekim kutem u aluminijskom kucistu
nisam se razocaro jer nisam ni probo napravit plocicu jer sam cito tu po forumu da temp treba bit min 180 C
da ima iznutra grijace mozda bi ga i iso modat, al zelja mi je napravit toster da obe ploce griju (kad se radi dvostrana plocica) do 250 °C i neki mehanizam da mogu sve zajedno stisnut ko sivonja tako da i kad je plocica kriva da se sve izravna
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Gromit »

Ma onda je u redu. Ali apsolutno ne treba bit temperatura 180°C, pa čak i u uputama za modifikaciju se ide do 160° max.! Objasnio sam prije (dugački su mi postovi, pa ih niko ne čita do kraja :oops: ) da je temperatura fuziranja u printeru 180°C, ali toner se TALI na puno nižoj temperaturi, možda nekih 150-160°C (mislim da je na bazi polistirena (stiropora)!). Fuser mora imat dosta višu temp. jer mora u jako kratkom vremenu zapržit toner na papir (sjeti se kolko brzo papir izleti van i kolko je zapravo toner kratko u doticaju s fuserom!). Ali, kao što sam rekao, nama ne treba temp taljenja nego "samo" MEKŠANJA a to je negdje oko 120°C što skoro svaki laminator može i MORA dat! Kad se smekša onda se prenese na bakar, kad bi se RASTALIO samo bi se razlio po pločici! Sa modom laminatora i dizanjem temperature samo postižeš da manje puta moraš provlačit PCB. Razlog zašto sa nemodificiranim lamom moraš radit 5-6 ili 10 kao ja (za svaki slučaj) prolaza je što se puno gubi topline na pločici (ipak laminatori nisu napravljeni za tu svrhu nego za tanki papir i foliju). Ne znam jel doslovno nisi nikad NIJEDNOM probao s njim radit transfer, ali daaaaj prooobaj, napravi 8-10 prolaza (pusti ga da prije radi 20-tak minuta da se dobro zagrije) stavi na najmanju brzinu pa javi šta si dobio! Garantiram ako jednom uspiješ - nećeš se vračat pegli. A ako ne uspiješ - nema veze, očito si se dobro ispraksiro s peglom! Neko je reko, mislim na ovom forumu: "pegli nije mjesto u elektroničarskoj radionici" :twisted: !
edit: ovo šta misliš radit sa tosterom - baš takvi laminatori koji rade na tom principu NE VALJAJU! Dvostrane pločice možeš normalno radit s laminatorom jer grije pločicu s obje strane! I ne brini za zakrivljenost pločice, silikonski valjci su jako fleksibilni!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by kizbaja »

evo nisam imo mira pa napravih plocicu sa laminatorom po prvi put
mislio sam da ce temp bit slaba al sam se gadno prevario
provuko je 15 puta radi sigurnosti i evo rezultata
pogledajte board i mounting hole u originalu u pdf (sive je boje), pa print na papiru (isprekidano), pa plocicu
bome prezadovoljan sam s obzirom na debljinu linija
mislim da moze konkurirat fotopostupku
posto sam potrosio zadnji komad plocice, kad budem kupovo drugu uzecu sa folijom pa nece bit potrebe za obradu brusnim papirom
http://www.megaupload(dot)com/?d=FTSAMIWC
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Gromit »

Ma jesam ti reko!!! Odlično je uspjelo! Još malo pa ćeš se odvić pegle ko od dude :lol: ! Nemoj je odma bacit - uglancaj je i stavi u neku vitrinu kao ukras! Daj sad ti meni reci, ne mogu procjenit veličinu padova, kolko je debel npr. onaj vanjski kružić od mounting-holea? I koji si papir koristio - ne mogu nač pitting nigdje!? I još: podsjetio si me da uvijek, kolko god bila čista pločica, malo je treba išmirglat finim šmirglom (ko šta si i ti napravio) - onda se toner bolje fata! Drugi put 10 prolaza mislim da će bit dosta. Bravo!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Feko »

Super, o tome ja pričam. Ne znam zašto bi fotopostupak bio kvalitetniji? Svakako se printa sa printerom predložak na paus/foliju. A taj isti otisak mi (koji radimo prijenosom tonera) prenosimo direktno na pločicu :D
Jedino eventualno velike pločice je sigurnije raditi sa fotopostupkom. Ajd, ako se kupuju oslojene pločice pa raditi fotopostupak...ali sam prskati pozitiv sprejem pa ga sušiti... :roll:
Sa laminatorom je pločica od printanja na papir do nagrizanja gotova za 15-20 minuta (i to vrijeme je uračunato namakanje papira 10-tak minuta). Naravno, uključiš laminat da se grije, odeš odrezati PCB na potrebnu dimenziju, ošmirglaš i opereš u nitru...i kroz laminator!
Ne znam koliko koštaju kod nas normalni kaširani vitroplast ili fotooslojeni, no ja u Mađarskoj kupim vitroplast cca A4 format za 580 forinti što bi bilo oko 15 kuna iliti 2€ :wink:
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by kizbaja »

feko me preteko
@gromit
ne brini pegla je od stare, nece jos u smece
nemam pojma kolki je, presitan je da ga izmjerim sublerom, al kolko mogu ocjenit manje je od 0.1 mm sigurno
imas pdf pa isprintaj i probaj izmjerit mjerilo je 1:1
papir je "pelikan photo paper 20 sheets 10x15 cm glossy", u kauflandu paket 20 listova 15 kuna
dosad sam je svaki put smirglo, pa cu i kad uzmem plocicu sa folijom samo cu koristit najfiniji koji nadjem
nadam se da si uspio nac problem zasto ti se toner odljepljuje
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by kizbaja »

Ne znam koliko koštaju kod nas normalni kaširani vitroplast ili fotooslojeni, no ja u Mađarskoj kupim vitroplast cca A4 format za 580 forinti što bi bilo oko 15 kuna iliti 2€
kod nas je oko 80 kuna, kako gdje
ako ti madjari imaju obicnu A4 sa folijom po toj cjeni salji mi odmah 10 komada
placam plocice, postarinu, pivu i pravim ti jos dva trafoa gatis :D
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Feko »

...i ne zaboravite na kraju kalajsanje...izgleda profi i izgube se one ružnje ogrebotine od šmirgla :wink:
evo nekih pločica iz moje arhive SVE SA LAMINATOROM...mada mi se u zadnje vrijeme ne da slikati, tj zaboravim :roll:
http://img11.imageshack.us/i/71122112eb4.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img188.imageshack.us/f/pcbkalajsanje1.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img299.imageshack.us/f/pcb.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img291.imageshack.us/f/pcbkalajsana.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img40.imageshack.us/i/pcbdijelovi2.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Feko »

kizbaja wrote:...ako ti madjari imaju obicnu A4 sa folijom po toj cjeni salji mi odmah 10 komada
placam plocice, postarinu, pivu i pravim ti jos dva trafoa gatis :D
ne znam, nisam vidio oslojeni...ovo stoji sastrane u jednoj kutiji, svi su raznih dimenzija ali tu oko A4 format, neki uži a neki duži...i pored toga na zid stoji naslonjen vitroplast tabla od 1,2m x 2m (ko tabla lima) htjeo sam ju kupiti i staviti na krov auta pa prevesti :lol:
Nisam bio 4 mjeseca tamo, ali kada odem, kupim ti :wink:
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Gromit »

Feko, eto vidiš, a čovjek već htio prodat laminator za 100kn, a bolji je od mog!

Nego, Feko i Kizbaja, vidite kak je to čudno: ja sam započeo temu sa problemom padanja vodova s pločice tokom nagrizanja, kao što ste već zaboravili. Na kraju se Kizbaja skoro pa preobratio s pegle na laminator, ali štos je da je možda rješio i moj problem! Prije su mi pločice ispadale OK, sa malo pittinga, ali dobro. Sve ove koje nisu uspjele su iz istog komada ploče, ganz-nove iz trgovine, u vrečici. Šmirgl uopće nisam koristio, jer sam mislio da nema potrebe, jer se bakar sjajio od čistoće; samo sam je još dodatno opro u deterđentu za suđe i acetonu. Pločica NE SMIJE BIT PRESJAJNA! Ja, budala to zaboravio. Problemi su se javili tek kad sam počeo rezat od tog novog SJAJNOG komada (inaće 200x300 mm iz Conrada, Pertinax, 4€ (babo donio iz minkena :D :D )ako koga zanima). Možda sam je jednostavno trebo malo prešmirglat!? Ne znam možda nije to problem, ali nekak mi smrdi na to! Probat ću prvom prilikom pa postat slikice!
Kizbaja daj mi samo još reci kolka je gramaža tog papira ako znaš i jel stvarno nema rupica ili slikice lažu?
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by kizbaja »

sad me gromit preteko
@feko
ne oslojena plocica nego obicna samo sta ima foliju protiv grebanja
a uostalom daj koja je jeftinija lako se fotosloj skine :D
@gromit
pa vidio si slike i lampu ispod plocice ako hoces poslat cu ti je postaom pa da se uvjeris ili da sljedeci put snimim cjelu izradu :D
pise na paketu 240g/m2 ako je to to sta trazis
Last edited by kizbaja on 21-02-2011, 22:10, edited 1 time in total.
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Feko »

ma nemaju ti ove nikakvu foliju, zato su tako i jeftine...možda ih i imaju, ali sigurno onda nisu po toj cijeni.
A šmirglati se mora, jer bakar brzo oksidira..iako se možda ne vidi, no zbog toga se ne zalijepi dobro. Daklem, šmirglanje neposredno prije laminiranja :wink:
@Gromit, to je 100% bio problem :!:
User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by dino_kc »

Provjeri feko ima li s foto lakom :lol:
"cuksi" -> "dino_kc"
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Feko »

jedini je problem što moram pješačiti gore u pješačku zonu Pečuha, a kad se popneš odmah na početku ulice je MC Donald's pa se potrože pare za klopu...može žena pojesti više od mene :roll: :ohno: :lol:
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by mega162 »

@feko, jako lijepo lemljenje, sviđa mi se kak se lemovi sjaje :lol: :roll: :wink:
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Gromit »

Feko, to ti kupuješ tzv. cut-offse, "okrajke" koji ostanu nakon razrezivanja velikih ploča, zato su tako jeftine, ali to ne znači da ne valjaju! Nego što se tiće kositrenja: Pretpostavljam da radiš sa Rosolom ili slično i fenom NA VITROPLASTU isključivo!? A šta je sa pertinaxom. Nisam do sada uopće probavo tako kositrit jer svuda piše da se pertinax (tvrdi papir) lako spali (ružno posmeđi) s fenom! E sad, Rosol3, Amasan lotpaste No.3 itd se tale na 230-250°C. Ali nedavno sam kupio na dealextremeu jeftino (oko 20 kn) flašicu sa 50g "BGA Solder Paste" sa olovom, Sn63%-Pb27%, koja ima talište na samo 183°C. Šta misliš, da radim samo s takvim olovnim pastama ili se mogu upustit u avanturu s Rosolom? Ne bi još prelazio na vitroplast, jer se teško obrađuje, buši itd.
@kizbaja: ne trebaš slat pločicu, vjerujem ti :D :D :D ! Dakle nema pittinga. Je to je gramaža šta sam tražio, baš gledam ja imam neotvoreni paketić 10x15cm 20 komada FujiFilm "Premium Plus Photo Paper, Super Glossy", 235g/m2 (skoro ko tvoj), pa ću probat!
@Feko nadam se da si u pravu,odnosno da SMO u pravu oko šmirglanja, jedino kod mene nije do oksidiranog bakra, nego preglatkog , sjajnog bakra (gotovo poliranog), pa ga po meni treba malo pošmirglat da se toner bolje primi - ko kad krpaš gumu na biciklu pa je prije malo pošmirglaš da se bolje zaljepi :D !

@mega, ne znam jesi vidio pitanje koje sam ti prije postavio (oko p-17), daj pogledaj, pa odgovori ako možeš. Mislim da ću teško nač tu tekućinu u trgovini, gdje je ti nabavljaš i za koju lovu?
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by kizbaja »

Gromit evo jedan video
za papir pise jos up to 5760dpi
nikad dosad nisam imo problema sa izradom plocica, al sam je uvijek smirglo prije izrade pa makar vec bila posmirglana od prije i uvek sam je cistio sa nitrom
probo sam i acetonom al nitro je bolji po svemu
moj zakljucak je da je to najbitnije za uspjeh ovim postupkom
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Gromit »

Je, dobro se vidi na videu, thx! Na mom papiru ništa ne piše o dpi.

Feko jesi pročito ono o premazivanju običnog papira ljepilom u sticku, šta misliš jel vrijedi pokušavat?
I ono o kositrenju šta sam te pito, ako nisam dosadan... :oops:
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Odljepljivanje tonera tijekom nagrizanja!?

Post by Feko »

pročitao jesam, no neka to proba netko drugi, ja to nebih turao u moj laserski printer :lol:
A dali je ono Rosol, vjerojatno je ali se tako ne zove. Uglavnom to sam kupio u pevecu i koristi se za meko lemljenje bakrenih cijevi (za centralno grijanje). Fenom grijem i kad se počne rastapati, povučem krpom preko pločice...i kasnije ju operem u benzinu. I meni se dogodilo da pregrijem pa potamni vitroplast, no malo prakse i to se više ne događa...sad se sjetih da je jedan to probao grijati sa brenerom za autogeno varenje :ohno: ima negdje na forumu slika paljevine :wink:
Post Reply