fluo cijevi

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
vice1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 26-12-2010, 10:34
Location: Croatia, Split

fluo cijevi

Post by vice1 »

može li mi netko objasniti zbog cega NE MOGU upaliti dvije fluo cijevi s jednom elektronskom prigušnicom.
inače prigusnica je od 18w a svaka cijev 8w.cijevi sam spojio paralelna na prigusnicu i kada prikljucim na napon samo se jedna cijev upali.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: fluo cijevi

Post by pedja089 »

Ne znam koja je vrsta prigusnice, ali desava se da uvek pre provede jedan gas, pa srusi napon i ova druga se ne stigne upaliti.
Ako imas samo 2 zice sa prigusnice, spoj cevi redno i onda ce raditi.
User avatar
vice1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 26-12-2010, 10:34
Location: Croatia, Split

Re: fluo cijevi

Post by vice1 »

evo prigusnice ako ti ista znaci:

http://img690.imageshack.us/img690/7862/dsc02099bn.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img816.imageshack.us/img816/9411/dsc02100m.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: fluo cijevi

Post by pedja089 »

To je prigusnica za 1 cev...
User avatar
vice1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 26-12-2010, 10:34
Location: Croatia, Split

Re: fluo cijevi

Post by vice1 »

ok znaci s ovom mogu paliti samo jednu cijev,nabavit cu jos jednu za drugu.
ali jeli mi mozes reci cemu na lijevoj strani slize priključci C0 i C1?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: fluo cijevi

Post by pedja089 »

Dovedi neki napon izmedju 1 i 10Vdc, pa vidi sta se desava.
Fabo1111
Posts: 5
Joined: 23-01-2011, 17:39

Fluo cijev

Post by Fabo1111 »

ej ljudi..novi sam ovdje..zanimam me jedna stvar samo..
planiram kupit fluo cijev 120cm u plavoj boji ..sad, iz nosaca imaju 2 zice..zanima me dali mogu sa kablom spojit i te 2 zice i na kraj kabla staviti uticnicu..i samo ustekam u struju i da svijetle ? ..znaci, kao lampe ..bez da moram ista drugo radit..hitno mi treba odgovor !
unaprijed hvala =)
User avatar
vice1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 26-12-2010, 10:34
Location: Croatia, Split

Re: fluo cijevi

Post by vice1 »

ne mozes na taj nacin spojiti fluo cijev.vjerojatno bi nesto eksplodiralo...
potrebna ti je elektronska prigusnica ili magnetna s odgovarajucom snagom.posto se radi od 120cm to je ja mislin 36 ili 38w. ako ces koristiti magnetnu prigusnicu moras imati i starter.
Fabo1111
Posts: 5
Joined: 23-01-2011, 17:39

Re: fluo cijevi

Post by Fabo1111 »

ok, hvala ;) ..a jel ima za kupit nekakva cijev da svijetli plavo ? .ili led traka ..tako nesta da samo ukopcam u struju uticnicom..
User avatar
vice1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 26-12-2010, 10:34
Location: Croatia, Split

Re: fluo cijevi

Post by vice1 »

neznam nisam to nikad kupovao
Fabo1111
Posts: 5
Joined: 23-01-2011, 17:39

Re: fluo cijevi

Post by Fabo1111 »

danas sam bio u trgovini gdje se prodaje rasvjeta, fluo cijevi i druge stvari..i pitao sam prodavaca za to spajanje..i on mi kaze da kupim kabal za spajanje nocnih lampi sa prekidacem..i kupio sam..na njemu je uticnica, prekidac i na kraju izlaze 2 zice..te 2 zice spojim sa 2 zice sto izlaze iz nosaca u koju se stavi cijev..to se spoji samo u usteka u struju :D
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: fluo cijevi

Post by kizbaja »

dali ti na tom nosacu imas prigusnicu i starter (ili kakvu elektroniku) ili imas samo dva grla?
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Fabo1111
Posts: 5
Joined: 23-01-2011, 17:39

Re: fluo cijevi

Post by Fabo1111 »

to neznam, ali ima 2 grla ..i tu se stavi cijev..vjerovatno u nosacu vec ima to sve inace mi prodavac nebi rekao da se moze tako spojit..rekao je da samo spojim kabal taj sto mi je dao sa kablom nosaca i ustekam u struju..jos cu vidjet sa njim kad budem kupovao..ali rekao je da se moze tako spojit ;)
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: fluo cijevi

Post by kizbaja »

previse si ga zakompliciro :!:
da moze se tako spojit ako je u njemu prigusnica, ali postoje i nosaci bez nje (samo grla) pa ljepo otvori taj svoj nosac i vidi sta je u njemu ili kupi nosac sa prigusnicom
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Fabo1111
Posts: 5
Joined: 23-01-2011, 17:39

Re: fluo cijevi

Post by Fabo1111 »

u toj trgovini gdje sam bio, prodavac mi je rekao da tako spojim..onda vjerovatno misli da cu uzet nosac sa prigusnicom..ima takvih..tako da cu uzet sa prigusnicom prilikom kupnje i samo spojit kablom.. ;)
User avatar
Fedja
Napredujem
Napredujem
Posts: 138
Joined: 14-01-2005, 14:55
Location: Mostar, BiH

Re: fluo cijevi

Post by Fedja »

Imam jedno pitanje, posto nemam bas iskustva sa fluo cijevima, pa da ne otvaram novu temu..

Napravio sam jedan mali UV osvjetljivac sa dvije 6 W BLB cijevi od GE sa dva S2 startera, spojene serijski na neku jeftinu vito prigusnicu iz skafe od 18W.
Kad sam to sve slozio i ukljucio, prva 2 osvjetljavanja od po 7 minuta, sve je bilo ok.. Ali treci put, nakon par minuta jedna UV cijev je pocela da se pali-gasi.. Ugasi se, zatim se starter upali, i cijev se upali, i opet ugasi.. I tako otprilike jednom u sekundi.. mozda i brze.. A druga svijetli neprekidno cijelo vrijeme.
Cijevi su nove, tek sam im kupio. Eto, nakon svega 15ak minuta rada se to pocelo desavati sa tom jednom cijevi..

Kupicu novu cijev, nije to problem, ali strah me da se opet to ne desi.. Je li problem sto je zavojnica 18W, a cijevi ukupne snage 12W? Je li to cijevi mogu podnijeti?

Hvala,
Pozdrav
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: fluo cijevi

Post by 78L05 »

Ovo što ti imaš je elektronička prigušnica i ne možeš spojiti dvije cjevi na nju.
Ako želiš s jednom prigušnicom napajati dvije cjevi mora biti elektromehanička prigušnica, ona ima dvije kleme, spoji cijevi redno, na svaku mora ići starter i uvijek će upaliti.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Fedja
Napredujem
Napredujem
Posts: 138
Joined: 14-01-2005, 14:55
Location: Mostar, BiH

Re: fluo cijevi

Post by Fedja »

??

U mene je elektromagnetna prigusnica.. Nemam ja nikakve veze sa postovima iznad, nego nisam htio novu temu otvarati radi jednog kratkog pitanja.. U pale se cijevi.. ali se nakon minutu pocne desavati da se jedna pocne paliti gasiti
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: fluo cijevi

Post by elektor »

Kreni sistemom eliminacije. Probaj zamjeniti startere da vidiš da li će sada druga cijev blesirati. Ako bude blesirala znaš da je problem u starteru. Ako nije starter može biti samo cijev.
User avatar
Fedja
Napredujem
Napredujem
Posts: 138
Joined: 14-01-2005, 14:55
Location: Mostar, BiH

Re: fluo cijevi

Post by Fedja »

Ne vjerujem da su starteri, oni su novi Philipsovi.. A i odrade oni svoj posao, upale se cijevi.. Tek kasnije se pocne paliti gasiti..
Samo me je interesovalo je li presnazna zavojnica za ove dvije cijevi (18W prigusnica za 6+6W cijevi).
Koliko sam ja upucen u fluo cijevi (a nisam puno), zavojnica sluzi za ogranicavanje struje kroz cijevi, jer bi struja rasla i rasla kroz plin u cijevima.. E sad ako je zavojnica za snaznije cijevi, ako je to istina, onda je i struja kroz cijevi veca od nominalne.. Sto sigurno steti cijevima. Ali pitam da li steti toliko da cijev nakon 15 minuta "pregori".. Ili je fabricka greska cijevi (posto druga radi sasvim normalno). Probao sam i medjusobno zamijeniti cijevi, opet ista cijev zeza. Nista, kupujem novu cijev, nadam se da nece i ta uskoro pregoriti..

Hvala
Post Reply