Arduino CODE...

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

Post Reply
Hefest
Posts: 3
Joined: 20-12-2014, 09:14

Arduino CODE...

Post by Hefest »

Pozdrav svima,

Nedavno sam se poceo baviti arduino kontrolerima i do sad nisam imao vecih problema..
Zapoceo sam jedan projekat koji podrazumijeva sedmodnevno nadgledanje temperature.
Potrebno je da u toku jedne sedmice "Ardiuno" nadgleda temp. i ako ta temp. za tih 7 dana ne predje
neku zadatu on upali grijac na nekih sat ili dva.
Problem je tome sto ne znam koju biblioteku tj. kakav kod napisat da bi Ardino mogao izvrsavati
gore navedeno. Ako neko ima neki savjet (ideju) bio bih vam mnogo zahvalan! Unaprijed hvala!! :D
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Arduino CODE...

Post by InTheStillOfTheNight »

Sto si sve uspio napraviti i odraditi sa arduinom bez problema?
InTheStillOfTheNight
Hefest
Posts: 3
Joined: 20-12-2014, 09:14

Re: Arduino CODE...

Post by Hefest »

Nisam ta bas razumio sta te interesuje?
nikorenic1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 22-04-2013, 19:39

Re: Arduino CODE...

Post by nikorenic1 »

Nisam mogao shvatiti iz pitanja, dali trebaš čitati temperaturu svaki dan unutar tjedna ili samo jednom tjedno ?
Gdje misliš koristiti navedeni sklop, o kojem se procesu radi ?

Kako god bilo, možeš koristiti Arduino Time Library i neki RTC sklop (npr. DS1307).
Hefest
Posts: 3
Joined: 20-12-2014, 09:14

Re: Arduino CODE...

Post by Hefest »

Da, potrebno je čitati temp. svih 7 dana. U slučaju da je u nekom (bilo kom) slučaju u toku tih 7 dana temperatura prešla 70C ne treba paliti grijač. A u slučaju da je temp. cijeli period od 7 dana majna od 70C treba upaliti grijač, dogrijati vodu na 70C i održati tu temp. nekih 15-20min.
U pitanju je postrojenje za pripremu tople sanitarne vode, preciznije dezinfekcija (uništenje bakterije Legionole). Ja sam mislio iskoristit DELAY tj. da ceka 7 dana ali u tom slučaju mi ne očitava temp. i ne radi ostatak potrebnih funkcija. A što se tiče Time Library nije mi najjasnije kao funkcjoniše...
pro37
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 26-11-2013, 17:41
Location: BiH

Re: Arduino CODE...

Post by pro37 »

Ovdje imaš primjer kako odraditi mjerenje temperature sa 18B20 senzorom korištenjem Arduina.
http://www.hobbytronics.co.uk/ds18b20-arduino

Za mjerenje vremena sa Arduinom možeš koristiti gotovu biblioteku <Time>.
Na sljedećem linku imaš i nekoliko primjera pa pogledaj:
http://playground.arduino.cc/Code/Time

Ono što je tebi potrebno je to da konstantno sa nekim delay-om (npr 5 min) očitavaš temp i porediš je sa referentnom (u tvom slušaju 70°C) i ukoliko temp pređe referentnu spremiš u memoriju (najbolje EEPROM) zastavicu da ne treba paliti grijač. U loop funkciji uz mjerenje temperature mjeriš i vrijeme proteklo od zadnje provjere zastavice u EEPROMU i u koliko je to vrijeme veće (ili jednako) od 7 dana vršiš novo mjerenje, čistiš zastavice, pališ grijač po potrebi itd...
Post Reply