Pojacalo problem Sanyo DCA 650

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
munge83
Posts: 13
Joined: 13-04-2008, 11:38

Pojacalo problem Sanyo DCA 650

Post by munge83 »

Bok ljudi
Imam problem sa pojacalom Sanyo DCA 650. Pojacalo je staro ko biblija i prije par godina je bilo vatreno krštenje na jednoj festi , uglavnom izgorio je trafo , trafo je premotan nazad sastavljeno pojacalo i tada nije radilo kako spada , na odredjenoj glasnoci je jednostavo prekidalo kao da gubi snagu i nemoguce ga je glasnije pojacat od 20% a da to ne napravi.
Otvorio sam ga i primjetio da je jedan kondenzator malo napuhnut , otpojio sam ga i ispitao instrumetnom , uzasno se sporo puni dok drugi radi normalno. Kond je 4700 MF 50V. Zamjenio sam oba dva sa prvim sto sam nasao a to je bilo 3300 MF 100V sa svake strane sam stavio 2 takva spojena paralelno , sada zapravo kao da ima dva od 6600 MF . Nakon toga sam probao upalit pojacalo. sada radi ali kao sa onih 20% snage kada pojacam do kraja. I primjetih da se jedan kondenzator grije , dok drugi ne , odnosno dva se griju dok druga dva su hladna ko led , probao sam ispitat glavne tranzistore ali cini se da ne probijaju.
Moj zakljucak je da bi trebao postelat struju mirovanja sto apsolutno nemam pojima. Mozda je otisao neki dio ali nikako nemogu skuzit koji i zbog cega bi se pregrijavali kondenzatori.
Pomoc molim , uputite me nekom dobrom i jeftinom majstoru. Ili mi recite u cemu bi mogao bit problem.
Prije 2 godine sam pitao jednog i trazio me 800kn , za popravak.
Pomoc , Hvala
http://img502.imageshack.us/img502/5783/dsc01006sw0.jpg

http://img502.imageshack.us/img502/7281/dsc01007an2.jpg
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

Post by Ljupco »

Evo malo pomoc.
Kondenzatore koji zagrevaju obavezno zameni ih sa nove, to ti je prvo koje moras da uradis. A. mirna struja se steluje tako sto premostis ulas (spojis + i - za dovod signala), izvadis osigurac preko koji ide napajanje (znaci osigurac na pozitivni napon primer +-30 V , vadis osigurac na +), na njegovo mesto isto tako u seriju povezujes ampermetar normalno prvo ga postavljas na recimo 5 ampera podrucje, sto zavisi od toga kolika ti je struja na napajanje (osiguraci) i ukljici pojacalo, i ako ne prelazi recimo za 100 W pojacalo 150 mA, onda isklucujes i smanji ampermetra na manje podrucje i mirna struja podesi na potenciometar za mirnu struju na plocicu pojacala prema tome kolika je preporicljiva mirna struja za te tranzistore (sto mozes da nadjes u VRT katalog elemenata), ili ako ne mozes da nadjes onda namesti je 45 - 50 mA sto je najstandardnija vrednost za pojacala do 100 W. pozdrav i pitaj ako ima nesto ne jasno:-)
munge83
Posts: 13
Joined: 13-04-2008, 11:38

Post by munge83 »

A sto bi mogao bit problem ako se zagrijava samo jedan kondenzator. Jel to posljedica krivo postimane mirne struje na jednom od kanala ili na oba? Kondenzatori su ispravni, nakon 10m se zagriju na toplinu od 40stupnjeva otprilike. zbilja neznam zasto se zagrijava samo jedan kondenzator a ispravan je.
I jos jedan problem na svakom kanalu ima dva potenciometra neznam koji stima mirnu struju i cemu sluzi ovaj drugi ako znas?

http://img362.imageshack.us/img362/1508 ... anaux6.jpg

http://img443.imageshack.us/img443/2121 ... anacy6.jpg
http://img362.imageshack.us/img362/6151/kanalle5.jpg
Shenda

Post by Shenda »

Klasika... :wink:

Jedan trimer služi štimanju mirne struje, drugi za offset (simetriranje izlaza pojačala)... Ovim drugim treba naštimati da na izlazu pojačala imaš 0 V u odnosu na masu (ili do max. 20 mV), naravno kod kratkospojenog ulaza...

To ti se radi tako da uključiš pojačalo bez zvučnika, pričekaš par mnuta, kratko spojiš ulaz i mjeriš voltmetrom napon na izlazu za zvučnike... Trimerom dotjeraš napon na 0V. Ako ne možeš - imaš problem ili sa pojačalom, ili sa napajanjem... Ovo vrijedi za pojačala sa simetričnim napajanjem, kakvo je tvoje...

Btw. jedan par konda ti nije spojen...?
Last edited by Shenda on 13-04-2008, 14:12, edited 2 times in total.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Proveri lepo kako si upario kondezatore.Nesto si tu zeznuo... zato se i greju.
munge83
Posts: 13
Joined: 13-04-2008, 11:38

Post by munge83 »

Da krivo su bili spojeni kondenzatori , sad se ne giju i sad je uredu zvuk ali kad pojacam na 1/3 dolazi do prekida zvuka ,kao da nema dovoljno napona za na trafu , pisu specifikacije trafa 2x35V a on daje na izlazu 55v i 2x27, dali je moguce to problem gubitka zvuka na određenoj glasnoci?
munge83
Posts: 13
Joined: 13-04-2008, 11:38

Post by munge83 »

probao sam dic napone i nista, namucio sam se prematajuci trafo i nista nije promjenilo stanje i dalje na 1/3 gubi zvuka , kao da neko smanjuje i pojacava volumen, i primjetio sam da na glavnim tranzistorima na njihovom kucistu sa uzemnjenjem daje jedan +44 a drugi -44V , dali je to normalno, i nakon 15min se zagiju hladnjaci na otrilike 30stupnjeva
ima ko kavih ideja u cemu bi mogao bit problem
pomoc molim ?
hvala
pozdrav
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

Post by Ljupco »

Nije moguce, zbog manji napon da prekida zvuk. Nego slusaj, ajde kazi mi kad pojacas zvuk tada on prekida, e kad prekine kazi koje su napone na colektore izlaznih tranzistora. +- koliko volta imas normalno prema nula. Ako nemas primer +44 i -44[V] onda trazi los lem. Ustvari probaj ovo i kazi sta si uradio.
munge83
Posts: 13
Joined: 13-04-2008, 11:38

Post by munge83 »

Ovako mjerio sam napone kad to prekida , i variraju o tome kolko jako pojacam +/-4V od 42 do 38V padne , svaki put kad muzika zasvira napon padne, to mi se nekako cini normalnim
sad sam primjetio da koliko jako pojacam toliko i daje snagu van ali sa brzim prekidima sto je glasnije, glasno je ali ima brze prekide sto jace pojacavam
napon na kondenzatorima jednako pada i dize se kao i na tranzistorima
to me nekako dovodi do zakljucka da je problem negdje u ulazu ako se ne varam!?
kao da se neki kondenzator nedovoljno bzo ne puni i prazni
nekad kad upalim pojacalo uopce ne daje zvuka kako treba i kad tad pojacam cuje se skroz slabo muzika ako pojacam tad do kraja onda se cuje izoblicen zvuk malo glasnije ali skroz slabo kako bi trebalo inace radit kao da nesto ceka da probije i da mu signal do kraja a ne daje
i sta sad ?
Ljupco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 98
Joined: 06-03-2008, 13:27

Post by Ljupco »

Neznam po sve ovo sto kazes, moze biti los lem, nepodesena mirna struja, ili ako ima operaciono predpojacalo na ulaz, moze biti i u njemu problem, posle moze biti prejak ulaza signal... Ako mozes da nadzes semu i da je postavis da je pregledam dobro mozda bi ti pomogo. Ali ipak proveri sve ovo sto sam ti reko.
munge83
Posts: 13
Joined: 13-04-2008, 11:38

Post by munge83 »

e sta je nagorje ja sam imao shemu cjelog pojacala ali sam je negdje izgubio, i neznam vise di mi je, ako je nadjem metnut cu je na forum
hvala pozdrav
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Meni lici da se aktivira neka zastita.Slicno se ponasa moja zastita na Pioner muzickom stubu.Ide preko releja pa se cuje kad odradi zastitu.

Ako neko nadje semu neka postavi da vidimo o cemu se tu radi.... :wink:
popac
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 28-09-2007, 18:38

popac

Post by popac »

staro je pravilo da kad se greju elektroliti u napajanju ili prolazi naizmenicna struja ili je napon prevelik,sto ce reci-menjaj grec. jedna od dioda ugrecu najverovatnije je ostecena i pusta pod opterecenjem.
popac
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 28-09-2007, 18:38

popac

Post by popac »

sto se tice prekidanja tu se slzem da je mirna struja a hoce da zeza iobrtac faze tj.tranzistor iza ulaznog stepena a nailazio sam na prekidanja tj. klipinga zbog veznih elektrolita. isto mi se cini da ti stvarno imas problema sa stelovanjem nule i mirne struje jer kod nekih konstrukcija jedno utice na drugo. ako ti se toliko malo grju izlazni tranzistori pojacaj mirnu struju[samo pazi da ne ode u A-klasu!!!!]
munge83
Posts: 13
Joined: 13-04-2008, 11:38

Re: Pojacalo problem Sanyo DCA 650

Post by munge83 »

Pozdrav
Evo mene nakon dugo dugo vremena i napokon sam uspio pronaći shemu ovog pojačala; možda će sad biti lakše otkriti grešku koja se dešava.

http://img223.imageshack.us/img223/6899 ... 060005.jpg
http://img23.imageshack.us/img23/3041/2 ... 040006.jpg
MladenP
Posts: 1
Joined: 16-12-2011, 14:09

Re: Pojacalo problem Sanyo DCA 650

Post by MladenP »

Koja je izlazna snaga DCA 650 i na koliko Oma! Možda ću da kupim ovo pojačalo pa me i to interesuje! O kvalitetu sam evo baš ovde pročitao ponešto ali ne znam koliko je jako pojačalo! Do sad sam imao Tehnciks, Marantz i Sansui ali Sanyo nisam i namam nikakva iskustva i znanja o njemu!

Pozdrav!
Post Reply