Koncar sporet ne gasi lampice

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Resistor_01 »

Kao sto naslov kaze radi se o elektricnom Koncarevom sporetu koji ima napred dvije lampice zutu i crvenu. Zuta svijeti kada radi neko od kola a obe svijetle kada radi rerna. A kada nista ne radi trebaju obe biti ugasene. Porblem je u tome sto kod mene svijetle obe kada ne radi nista, samo sto svijetle slabijim intenzitetom. Kada upalim rernu obe zasvjetle kako bi trebalo biti a kada upalim kolo zuta zasvijetli a crvena se ugasi.
Znaci problem je u tome sto kada nista ne radi lampice svijetle slabijim intenzitetom!
Kvar mi djeluje jako banalan ali stvarno ne znam sta da pogledam. Taj sporet nije puno komplikovan. Probavo zam da zamjenem polove (okrenem utikac naopako) i promjeno sam prekidac od rerne i jos uvijek problem nije rijesen. Ima li ko kakv savijet sta da uradim? Mozda negdje nevalja uzemljenje.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by pedja089 »

Ocisti ostale prekidace od masnoce.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Emigrant »

dovoljno je poprskati , recimo B-cleaner , ili break cleaner ......
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by nano »

Iskljuci sporet iz struje prije spricanja :D :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Resistor_01 »

Evo da se jos malo nadovezem sema je slicna ovoj mozda je cak i ista. Kao sto sam vec reko nije to nista kompikovnano cetriri kola i rerna kao na ovoj semi.
Naravno ocisticu prekidace :D
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Resistor_01 »

Nisu bili ni masni :( Ocistio sam sve kontakte sprejem i jos sam ih ismirglo ali ni to nije pomoglo jos uvijek svijetle indikatori. Postavicu slike prednje table i ima tu sema. Pa ima li jos ko kakv savijet?
slika1
slika2
slika3
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by WhiteHead »

Na šemi su 4 lampice, provjeri dali je čvorište (zvjezdište) lampica dobro povezano za nulu.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by bob4 »

A da probaš okrenuti utikač ? :?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by pedja089 »

Napisao je da je probao, pa...
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Resistor_01 »

@ WhiteHead
Vec sam reko da je sema slicna tj. da nije identicna. Pogledaj malo bolje semu te cetiri lampine signalizijaru koje je kolo ukljuceno i cini mi se ne gase se dok se kolo ne ohladi, njih nema na mom sporetu. Pise i na semi da vecina modela ima samo dvije signalne sijelice LP1 i LP2 kao sto je u mene slucaj.
@ bob4
Vec sam probo i nije pomoglo. Jedino sto meni jos pada na pemet jeste uzemljenje. Uzemljenja ima na citavom sporetu cak sam dovodio i novo uzemljnje sa produznog kabla i ni to nije pomoglo :evil:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by bob4 »

kod mene isto stalno svijetli; i ne smeta mi :lol: i ništa , također nije pomoglo... A sijalica (LED) nad ulaznim vratima također (vidi blog)....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by pedja089 »

Nema veze sa uzemljenjem. Izmeri napon na lampicama u odnosu na uzemljenje, i gledaj odakle dolazi, i to je to. Prema nuli treba da je nizak, par V, a prema prekidacima treba da je isto nula, ali ocigledno nije.
Ako se ja dobro secam, na svakom prekidacu imas poseban kontakt za lampicu, i svi su paralelno vezani. Gledaj na kojem se pojavljuje napon, skidaj jedan po jedan, i verovatno ces naci da ima nesto na pekidacu...
Ili ako te bas nervira, ugradi sijalicu paralelno svakoj lampici, i problem ti resen :lol:
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by LAF »

Kako je ta kuhinjska naprava prikljucena monofazno (na utikac koji se moze okrenuti) iskljuci je,
skini zadnji poklopac i provjeri spojeve izvedene stopicama oko grijaca rerne. uzemljenje je pod sarafom na masi (kucistu) a neki spoj nule je los. Obicno je zvjezdiste (koncentracija) nule na donjem grijacu-dotle
dolazi sa prikljucne letvice, odatle se grana stopicama.-
pOz
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Resistor_01 »

Hvala pedja089, mislim da je problem rijesen. Izgleda da je ovo prije mene neko prepravljo vratio sam sve onako kako treba da bude :D Uglavnom problem nije imo nikakve veze sa uzemljenjem, masom a ni sa losim spojevima...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by pedja089 »

Nego?
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Resistor_01 »

Kao sto sam vec govorio prekidac je jednom mijenan, a masa sa zutog indikatora (za kola) je bila spojena na prekidac od rerne. Samo sam tu masu prespojio na prekidac od kola. Naravno sve ostalo na sporetu radi normlano...
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Resistor_01 »

Ipak nisam u potpunosti rijesio problem. Crveni indikator (od rerne) ne svijetli nimalo. Dok zuti indikator (od kola) trepteri jako malim intenzitetom a to se po danu i ne primjeti. Tek sam to skonto kad je pao mrak. Ipak bolje je nego sto je bilo :? Napon izmedju uzemljenja i indikatora je bio oko 110V kada sam mjerio. Ako ima neko jos kakav savije dobro bi mi dosao ako nema ostavicu ovako...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by pedja089 »

A skidaj zicu od prekidaca, jednog po jednog, pa ces videti kuda prolazi struja.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by WhiteHead »

Čovječe, okani se "zemlje" tj uzemljenja, vidi dali ti nula dolazi na zajednički spoj obje lampice (naravno ako je utikač okrenut da faze idu preko prekidača)
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Koncar sporet ne gasi lampice

Post by Resistor_01 »

Evo sada je prestala svijetliti, malo se to ustabilizovalo valjda ce ostati ovako :D
@ pedja089
Tako sam i radio kada sam skino zice sa sve cetiri prekidaca od kola i dalje je svijetlila. Pa sam prebacio masu od indikatora sa prekidaca od rerne na prekidac od kola i tako je i sada ostalo.
@ WhiteHead
Vec sam se okano :lol:
Post Reply