Osigurac

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Mooz
Posts: 6
Joined: 11-03-2017, 21:02

Osigurac

Post by Mooz »

Pozdrav, imam problem sa skuterom, stavio sam novu halogenu zarulju te je pregorila nakon par dana samo, te sam nakon toga stavio skupu led i ona je isto nakon nekih pola mjeseca, e sad zarulje se napajaju preko magneta motora tj. izmjenicna je struja pa kako sam nabavio novu led zarulju mislim staviti osigurac nekakav od 2A ali neznam dali bi pomoglo, zarulja zahtijeva napon 9-36v i snaga 18w.
Ako neko ima prijedlog slobodno sve cu poslusat samo da netrosim vise pare na zarulje :roll:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Osigurac

Post by pedja089 »

Nece osigurac tu nista pomoci...
Jedino neki regler ako je previsok napon uzrok crkavanja.
Mooz
Posts: 6
Joined: 11-03-2017, 21:02

Re: Osigurac

Post by Mooz »

Hmm a jeli moguce da je od skutera otisao regler i kako bi mogao provjeriti ?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Osigurac

Post by pedja089 »

Mozda. Ne znam kako je izvedena instalacija. NEki imaju regler za sve osim svetala. Nekima je sve zajedno.
Moja pretpostavka je da nemas regler za svetla. Vec da imas manji koji je zaduzen za punjenje akumulatora.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Osigurac

Post by Black »

Koji skuter je u pitanju i koja god?
Mooz
Posts: 6
Joined: 11-03-2017, 21:02

Re: Osigurac

Post by Mooz »

Peugeot Speedfight 2 2005
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Osigurac

Post by LAF »

LED je na jednosmjernom naponu, fino si rekao da na svjetlo dolazi naizmjenicni napon direktno sa "magneta"-
generatora.-Ispravi i filtriraj napon, a LED ima dok ima taj dijapazon rada vlastiti PWM regulator.-
pOz
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Osigurac

Post by Black »

Malo teži slučaj za napravit, s namotaja ide divlja struja kroja prolazi kroz linearni regulator koji je tebi očigledno neiapravan jer on ne pusta preko 13V a tebi je halogenka crkla.
Stabilizirat napon na LED je malo škakljivo, jer taj napon s namotaja ide i do 70-80V prečesto varira jer ovisi od okretaja mašine...
No ako efikasnost nije bitna nego jednostavnost onda jedan obični regulator sa tiristorom. Tako sam slozio na jednom tomosu od 6V a citav regulator stao u kuciste obicnog releja
Post Reply