Inverter homemade problem

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Inverter homemade problem

Post by tandrkalo »

Pozdrav, pre 7-8 godina radio sam inverter za potrebe centralnog grejanja, pumpa tada bila 100W i bio je ok, sada sam pumpu zamenio pumpom od 250W, zbog povecanja sistema i slicno, pa reko hajde da pojacam malo snagu invertera.
Na plocici je vec bilo ostavljeno mesto za dodavanje mosfeta, postojeca 2 su bila IRFZ46N i dodao sam jos 4 komada, 2 za jedan kanal, i 2 za drugi kanal. I zamenio trafo, identicnih vrednosti, samo veci.
I sklopio sam sve, sa analognim voltmetrom izmerim napon i podesim na 230 V i frekvenciju izmerim na 50Hz, i radi to sve, a reko hajde da izmerim kakav je signal na izlazu osciloskopom, i dobijem sledece rezultate, malo cudne.
http://smdnet.in.rs/files/fot/Inverter2.jpg

Zuti kanal je signal na gejtu jedne strane mosfeta, a zeleno na izlazu transformatora.
Na gejtu mi deluje ok, oba kanala dobro pokazuju, ali me malo buni ovaj izlaz na trafou.
Tranzistor bude ranije ukljucen i polako se iskljuci pa se ponovo ukljuci i drzi koliko bi trebalo.

Kolo za PWM je SG3525.

Ima li za ovo nekako resenja? Ili je ovo kako tako normalno?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Inverter homemade problem

Post by Kukinjos »

Vjerojatno si radio bez opterećenja na sekundaru. Iz oscilograma se vidi kako MOSFET-i idu uredno u zasićenje, nakon čega prekinu vođenje, zbog čega se sruši magnetsko polje u jezgri što dovodi do stvaranja samoinduciranog napon suprotnog predznaka (onaj negativni i pozitivni impuls nakon nestanka napona na gateu), koji se "troši" na MOSFET-u čiji je max. napon V(BR)DSS=55V, umjesto na opterećenju. Probaj spojiti žarulju od 100W na sekundar pa ponovi mjerenje, rezultati bi trebali biti puno bolji.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Inverter homemade problem

Post by tandrkalo »

Evo ga sa sijalicom, merenja su dosta dobra:

http://smdnet.in.rs/files/fot/inverter3.jpg
http://smdnet.in.rs/files/fot/Inverter4.jpg

Hvala duze, nisam mislio da ce u praznom hodu imati toliko uticaja.
Sada imam jednu nedoumicu, kada je opterecen i postavim ga da na analognom voltmetru pokazuje 230V, kada otkacim sijalicu napon ode na 270, pa sam u dilemi da li da ga ostavim tako ili da ga namestim i u praznom hodu na 230V pa kada se optereti koliko mu bude?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Inverter homemade problem

Post by Kukinjos »

Hmmm, analogni voltmetar, taj mjeri ispravno samo sinusni oblik napon na izlazu, trebaš nabaviti ili posuditi neki digitalac koji je "True RMS". Mogao bi, doduše, to izračunati i preko osciloskopa, na način da vidiš koliki je max. napon, onda izračunaš odnos dužine trajanja max. napona i dijela kad ga nema (signal/pauza) u %, pa s time pomnožiš max. izmjereni napon. Ovo je točno za četvrtasti oblik napona, kakav je kod tebe. Nadam se da sam bio dovoljno nejasan :?
EDIT:
Koliko vidim iz oscilograma odnos ti je sad negdje 55%, znači ako je npr. max. napon 325V * 55% = 178V. Tebao bi smanjit pauzu da odnos bude nekih 71%, pa bi to onda bilo cca 230V.
Last edited by Kukinjos on 20-02-2017, 19:15, edited 1 time in total.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Inverter homemade problem

Post by tandrkalo »

Kontao sam i ja odmah da je voltmetar samo za sinusni oblik napona. Imam neki true rms u firmi, ponecu ga sutra kuci pa pogledati.
Po osciloskopu je to ok, oko 230V je izlaz.
Ako je radilo godinama vako,r adice valda i od sada, nego nikada do sada nisam obracao paznju na to, tj nisam ni merio nista na njemu od kako sam ga napravio i podesio prvi put.
Nego malo su nam ucestalija duza iskljucenja u poslednje vreme zbog remonta, i onda sam morao resiti nesto, jer mi je pumpa dosta veca od prethodne.
Sutra cu bas pogledati koliko je sa tim voltmetrom napon.
Hvala drugar.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Inverter homemade problem

Post by Black »

Možeš mi samo reć koji osciloskop koristiš i dali taj pravokutni napon tako šalješ na pumpu?
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Inverter homemade problem

Post by tandrkalo »

Koristim neki kineski USB Hantek 20 Mhz dvokanalni.
Za moje potrebe je ok, imam i neku HV sondu do 500 V.
Tako ga saljem, pumpi nece nista da fali, malo se cuje da zuji, ali se to sve malo ispegla ako se doda neki mali kondenzator od 1uF i neki blok od 470nF.
Ok radi, radilo i do sada, nego sam pumpu menjao pa morao pojacavati inverter.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Inverter homemade problem

Post by Black »

aha i ja imam isti osciloskop pa me zanimalo odakle 500V :D hvala na odgovoru
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Inverter homemade problem

Post by tandrkalo »

Nasao na ali expressu, povoljno, ako je povoljno 10 eura.
To je 1:100, ima i 1:1000 ali su oko 80-100 eura + carina. A nije mi potrebno za sada.
Post Reply