Kvar enkodera mikrovalne pećnice

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
martinfric1
Posts: 4
Joined: 13-02-2017, 19:21
Location: Istra, Pazin

Kvar enkodera mikrovalne pećnice

Post by martinfric1 »

Pozdrav svima

Nedavno je crknuo(raspao se) jedan od enkoder gumba na mikrovalnoj i zanima me može li se koristiti bilo koji 4 bitni 12 pozicijski enkoder ili moram nešto smisliti za ovaj popraviti - ili ako netko ima neku dobru ideju kako popraviti, molio bi savjet.

Pozz
Martin
Attachments
Mikrovalna.jpg
Mikrovalna.jpg (51.87 KiB) Viewed 3390 times
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kvar enkodera mikrovalne pećnice

Post by Kukinjos »

Koliko vidim koraci na ovome ne idu po redu 0, 1, 2 ...A, B (čini mi se da sam izbrojio 12 položaja). U pravilu bi mogao staviti neki 4 bitni enkoder, samo ti se neće poklapati funkcije prema postojećem rasporedu. A sad ne znam u kakvom je stanju gornji dio (rotor), pretpostavljam u izgubljenom stanju ili barem raspadnutom. Vidim da je dovoljan jedan kontakt koji ide od centralnog prstena (zajednički kontakt) prema vanjskom prstenu. Možda bi mogao napravit neku diodnu matricu i 12 polni klasični prekidač, samo bi prvo trebao vidjet kamo idu te žice i gdje je spojen zajednički centralni prsten.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Kvar enkodera mikrovalne pećnice

Post by Emigrant »

nisi naveo proizvodjača , model mikrovalne .... možda netko ima rezervni dio ....
martinfric1
Posts: 4
Joined: 13-02-2017, 19:21
Location: Istra, Pazin

Re: Kvar enkodera mikrovalne pećnice

Post by martinfric1 »

Pozdrav

Evo ispričavam se...
Riječ je o samsung mikrovalnoj pećnici: model: MS23F301EAS
a rezervi dio u pitanju je: DKM-MS23E, ali nije u tome štos nego štos je u tome da su ti enkoderi plastični i prilično lomljivi pa bi htio napraviti neko trajnije riješenje pa makar i trebalo napraviti novu ploču sa arduinom i običnim enkoderom... ali da se vratim na temu... riječ je o enkoderu sa 12 pozicija, ali 7 ih se koristi - znači 180 stupnjeva raspona(30 stupnjeva pomak) kao na slici. Razradio sam tablicu spojeva ali nisam našao niti jedan enkoder sa tim redoslijedom.
Attachments
180 stupnjeva raspona
180 stupnjeva raspona
enkoder.jpg (55.91 KiB) Viewed 3333 times
martinfric1
Posts: 4
Joined: 13-02-2017, 19:21
Location: Istra, Pazin

Re: Kvar enkodera mikrovalne pećnice

Post by martinfric1 »

rad enkodera
Attachments
enkoder.jpg
enkoder.jpg (57.39 KiB) Viewed 3333 times
martinfric1
Posts: 4
Joined: 13-02-2017, 19:21
Location: Istra, Pazin

Re: Kvar enkodera mikrovalne pećnice

Post by martinfric1 »

Cijela ploča...
uspio sam spasiti klizni dio, pa možda i uspijem i mehanički popraviti ali neznam još :/
Attachments
cijela ploca.jpg
cijela ploca.jpg (71.13 KiB) Viewed 3333 times
Post Reply