Kuhinjski bojler

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Kuhinjski bojler

Post by Endeo »

Pozdrav,

Htio sam pitati otac mi donio s sela mali kuhinjski bojler (sada ga je odnio nazad i spojio i isto se dogadja) da se kad se ukljuci izbaci FID-ovka...rekao je da je ispregledao uticnicu (i da di god ga spoji izbaci) a donio mi ga je doma i ja ga napunio spojio i uredno radi :? pa kako osobno nisan jos isa gori od kada se to desilo da li mozda ima tko kakve savjete sta bi sve po kuci mogao pregledati iako znam da nisan previse informacija dao.... :)

Zahvaljujem
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kuhinjski bojler

Post by Kukinjos »

Je si li ga doma probavao s uzemljenjem ili samo na dvije žice? Ako je probio grijač, onda mora izbaciti sklopka diferencijalne struje u nas poznata kao FID sklopka, ali za to mora imati bojler spojeno uzemljenje. Najlakše ti je provjerit univerzalnim instrumentom na omskom području, jedna žica na klemu za uzemljenje na bojleru, a druga na fazu ili nulu, mora biti beskonačni otpor ili barem reda nekoliko stotina kilooma.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: Kuhinjski bojler

Post by Endeo »

Pozdrav :)

Doma je bio spojen na utičnicu na kojoj je izvedeno uzemljenje i radio uredno....morat cu opet na selo pa ga detaljnije ispitati ali koliko se sicam sam provjerio na proboj na uzemljenje i bilo je uredno...ali mozda se i varam dat cu update kad opet dodjem do njega :)

Hvala na odgovoru :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kuhinjski bojler

Post by pedja089 »

Zavisi gde je grejac probio.
Recimo da je probio na levoj strani grejaca, i kuci kad ukljucis u struju leva strana je na nuli, i onda nema dovoljno struje da sklopka izbaci.
A na selu mozda je tu faza i onda ima. Kad ti dodje kuci, probaj prevrnuti utikac, pa vidi da li izbacuje. Ili na selu probaj prevrnuti, mozda ne izbaci...
Kako god, grejac je za menjanje 99,99%.
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: Kuhinjski bojler

Post by Endeo »

Aha ok kad dodjem do njega javin sta je bilo.....hvala na odgovoru :)
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: Kuhinjski bojler

Post by Endeo »

Pozdrav

Definitivno probio grijač...prvo spojio na utičnicu s uzemljenjem izbaci a na utičnici bez ne izbaci...izmjerio instrumentom proboj i sada radi uredno :)

No ako imate još vremena jedno nevezano pitanje sada s curom privremeno odselio u stan i primjetio da bojler u WC-u po meni nenormalno grije (iako mu se iskljucuje termostat kada dopuni na namještenu temp,ali me isto brine pari mi se pregrijano...izlazi para).Da li da probam očistiti od kamenca unutrašnjost i bolje pozicioniram temp.sonde(ili kako bi ih nazvao?) i kako ih mogu testirati da li su ispravne?Ili je do neceg skroz drugog ili sam si samo umislio?

Zahvaljujem valjda sam dao pouzdane informacije :oops: :oops:
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kuhinjski bojler

Post by nano »

Smanji temperaturu na termostatu.Ja imam isti problem i vec sam smanjivao tempetreturu ,ali kao da se
nakon nekog vremena ponovo vrati.Trebalo bi zamijeniti termostat.
Primjetio sam,posto ne grijem kupaonu ,da kad je hladnije vani ,termostat grije vodu do vise temperature.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: Kuhinjski bojler

Post by Endeo »

Hmmm...a je ne grijemo kupaonu....zasad cu onda drzat na nizoj temp...pa kada se stigne/moze zamjenit cu termostat hvala na odgovorima :)
Post Reply