Solarna svjetiljka stalno svijtli - zašto ?

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Chief_Wolfinjo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 05-01-2009, 14:04

Solarna svjetiljka stalno svijtli - zašto ?

Post by Chief_Wolfinjo »

Bok,

prije mjesec dana sam kupio pet solarnih svjetiljki za dvorište.
i prije par dana jedna prestane raditi, sad si mislim vjerojatno je baterija prazna jer su svjetiljke došle s njihovim punjivim baterijama koje su inače vrlo loše.
stavim svoju punjivu bateriju i svjetiklja odmah proradi ali tu nastaje problem
ona neće prestati svjetili, pa pretpostavljam zato se je i prvobitno baterija ispraznila.

jer ona ne smije svjetiliti dok god ima dovoljno svijetla, a ponoći kad padne mrak onda treba svijetlili... ostale četri rade normalno, ova neće i neće. non stop svijetli. pa sam ju otvorio da vidim u čem bi mogao biti problem..

evo par slika da vidite:

http://ultraimg.com/images/2016/06/30/2 ... 064733.jpg
http://ultraimg.com/images/2016/06/30/2 ... 064843.jpg

pa ako može pomoć, koji bi razlog mogao biti ?

hvala
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Solarna svjetiljka stalno svijtli - zašto ?

Post by niho »

Pogledaj dolazi li ti ikakav napon sa solarne ćelije. Uređaj je napravljen tako da kada se pojavi napon od nekih 1.5V blokira tranzistor koji pali LED-icu i tada puni bateriju. Eto tu je problem. Vjerovatno prekid u tom kabliću. Pozz.
User avatar
Chief_Wolfinjo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 05-01-2009, 14:04

Re: Solarna svjetiljka stalno svijtli - zašto ?

Post by Chief_Wolfinjo »

niho wrote:Pogledaj dolazi li ti ikakav napon sa solarne ćelije. Uređaj je napravljen tako da kada se pojavi napon od nekih 1.5V blokira tranzistor koji pali LED-icu i tada puni bateriju. Eto tu je problem. Vjerovatno prekid u tom kabliću. Pozz.
bok,

hvala na pomoći

probao sam s univerzalnim instrumentom izmjeriti napon. pa sam ga spojio direktno na žičice koje idu iz solarne ploče.

kada je prekidač lampe na off, onda instrument normalno vidi napon iz solarne pločice, a kada stavim prekidač lampe na on odnosno uključim onda napon odmah padne na nulu ?

detaljno sam pregledao kabele i nigdje nije prekid....

pa pretpostavljam da element jd1803b , nije ispravan ?

ili ?

hvala
Post Reply