Neonke iz starog kompa

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
turbojz
Posts: 3
Joined: 14-06-2016, 18:47

Neonke iz starog kompa

Post by turbojz »

Bok svima, imam dvije stare neonke iz starog kompa a crkao mi je njihov adapter sta se ukljuci u komp, a te neonke bi koristio za osvjetljenje u sobi sad bez kompa.

Amater sam sta se tiče elektronike za početak. Znači izvadio sam iz starije stereo linije 2 transformatora ali ne nemogu naci nigdje njihove specifikacije nit znam koliko volti daju.( Nagađam veliki trafo 220V-110V, a mali 110V-12V)

Uglavnom jedan trafo je bio spojen na 220V(utičnicu) i spustio napon na 110V navodno, a taj bi napon preuzeo taj drugi trafo sa 110v na 12v ako se ne varam. Sad me zanima mogu li koristit trafo obrnuto da spojim na adapter od 12v i da daje 110v na izlazu. Mislim vec sam spojio tako ali neonka zasvijetli na trenutak kada napravim kontakt zicom i odmah prestane svijetlit, ako lupam žicom ko luđak i pravim stalno kontakt lete iskre okolo i tako svijetli i neonka na trenutke, sad me zanima kako da svijetli stalno a da ne tapkam žicom ko idiot.

Nadam se da ce se naci neka dobra duša pa pomoći P.S. Adapter 12V 1A (1000ma), neonke su Sharkoon ako se ne varam 680V, dok mi se čini da rade na 110V sasvim solidno..bar na trenutke
Mali trafo, dioda 1000v na izlazu i  neonka
Mali trafo, dioda 1000v na izlazu i neonka
mali trafo dioda i neonka.jpg (25.37 KiB) Viewed 2126 times
Mali trafo
Mali trafo
mali trafo.jpg (27.6 KiB) Viewed 2126 times
Veliki trafo ali ga ne koristim, bilo bi dobro kad bi netko mogao reci specifikacije i zašto ima toliko žica na izlazu/izlazu?
Veliki trafo ali ga ne koristim, bilo bi dobro kad bi netko mogao reci specifikacije i zašto ima toliko žica na izlazu/izlazu?
veliki trafo 4zice....jpg (27.71 KiB) Viewed 2126 times
Veliki trafo
Veliki trafo
veliki trafo.jpg (36.89 KiB) Viewed 2126 times
turbojz
Posts: 3
Joined: 14-06-2016, 18:47

Re: Neonke iz starog kompa

Post by turbojz »

Može se izbrisati pronašao rješenje :)
Post Reply