Baterija laptopa

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
elsophs
Posts: 19
Joined: 30-11-2014, 21:21
Location: Žepče, BiH

Baterija laptopa

Post by elsophs »

Pozdrav ljudi...

Već nekoliko dana se borim sa jednom baterijom od laptopa. U pitanju je HP ProBook 6440b.
Kupljen je sa lošom baterijom. Instalirao sam na njega HP Battery Check, koji analizira ćelije unutar baterije. Dobio sam informacije kakve sam i očekivao, 6 ćelija, po 2 u paralelu i paralele spojene u seriju. Napon 10.8V.
Jedna paralela (2 ćelije) je bila potpuno mrtva, 0V i 0mAh kapacitet. Ostale na 3.7V i 400-tinjak mAh kapacitet. Finom brusilicom za graviranje pažljivo razrežem bateriju, izvadim stare ćelije i stavim NOVE. Naravno očekujem da sve radi super, ali tu nastaju problemi. Naime, Napon na ćelijama prikazuje 3.7V ali maksimalan kapacitet koji mogu spremiti je 1mAh a trenutni kapacitet koji imaju u sebi 0mAh. Ponovo raspakujem bateriju, jer mi je kroz glavu prošlo da dugo stoje pa ću ih probati napuniti preko PSU. Napunim ćelije, vratim u bateriju ali i dalje ista situacija. Uzmem sijalicu od auta i spojim da testiram. Vukla je oko 2A struje sat vremena. Promjena napona na ćelijama neznatna. Naručim nove ćelije (platim ih kao 3 nove baterije za laptop) i ubacim u bateriju. Ali i dalje isto, jednostavno nema promjene i nema šanse da se punjenje pokrene niti da laptop proradi. Konstantno je baterija na 0% što je nemoguće jer ju pravilno napinim preko labaratorijskog napajanja. To me je već malo izludilo. Da li je netko od vas imao takav problem, ima li netko barem pretpostavku što bi mi moglo pomoći? Da li je moguć kvar na elektronici baterije (mada mi se to nikad nije desilo a reparirao sam preko 50 baterija)? Da li je moguće da je kriv konektor baterije na matičnoj ploči laptopa?
Pomozite dok nisam dobio živčani slom.

EDIT: Lemilica nije mogla spržiti elektroniku, čisto sumnjam da bi ersa to uradila. A i ja sam imao antistatičku narukvicu. Također nisam mogao oštetiti elektroniku jer sam taj dio otvarao prstima.
Prodaja i nabavka elektroničkih komponenti. Isporuka za BiH, Hrvatsku, i Srbiju.
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =6&t=15723
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Baterija laptopa

Post by LAF »

Baterija od prenosne racunaljke, pored elektronike koja kontrolise punjenje i praznjenje ima i dio koji broji cikluse punjenja i praznjenja i kad baterija dostigne unaprijed definisan broj ciklusa, zakljuca se i bez
reprogramiranja eeproma koji se nalazi u elektronici nista od baterije. Ako u svojoj blizini nemas
nikoga ko to moze i zna uciniti, na OLX-PIK,ba ima u oglasima, ukucaj "reparacija baterija za laptop"
kontaktiraj covjeka-nadam se da jos uvijek radi, pitat ce te za tip racunala i baterije i reci da li
se moze uraditi ili ne. Tebi je bitan odgovor da se moze uraditi, a ko ce to uraditi na tebi je.-
Meni za dva lapropa reparirao baterije- za jedan nije mogao, u startu rekao, nema softver od
te baterije koju nije mogao reparirati.-

pOz
elsophs
Posts: 19
Joined: 30-11-2014, 21:21
Location: Žepče, BiH

Re: Baterija laptopa

Post by elsophs »

Nije problem u ciklusima. Baterija je zakljucana na 300 ciklusa, a tek je na 109. Znaci imam jos 191 ciklus.
Prodaja i nabavka elektroničkih komponenti. Isporuka za BiH, Hrvatsku, i Srbiju.
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =6&t=15723
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Baterija laptopa

Post by jazz »

U većini slučajeva se zblesa kontrolna elektronika. Kod mog laptopa se to dogodilo prilikom priključka prijenosnog USB skenera. Max kapacitet baterije je tokom skeniranja (u roku par sekundi) pao ispod 50% i nikad se više vratio nije. Malo sam radio bez struje, tako da je broj ciklusa punjenja bio ispod 100. Trenutno je max kapacitet na 10%. Jednostavno, ne dopuštam laptopu da se gasi kad baterija padne ispod 5% nego radim i dalje, izdrži 1h bez problema.
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Baterija laptopa

Post by puknuti »

a gdje ili kako vidite broj ciklusa ? , HP
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Baterija laptopa

Post by Emigrant »

i mene bi to zanimalo , ali za Lenovo G700
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Baterija laptopa

Post by Khaderah »

elsophs
Posts: 19
Joined: 30-11-2014, 21:21
Location: Žepče, BiH

Re: Baterija laptopa

Post by elsophs »

Moj je upravo poludio, digo se na 100% ali mi i dalje nakon skeniranja baterije kaze da je max kapacitet 1mAh a trenutno stanje 4mAh. Kad uklonim adapter laptop se odmah gasi. Kad upalim baterija je i dalje na 100%.
Prodaja i nabavka elektroničkih komponenti. Isporuka za BiH, Hrvatsku, i Srbiju.
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =6&t=15723
Post Reply