Kucni radio nema zvuka

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
core138
Posts: 21
Joined: 23-01-2014, 10:59

Kucni radio nema zvuka

Post by core138 »

Bok,
Imam kucni radio marke Grundig rr455a.Problem je u tome sto nema zvuka.On se normalno pali/gasi,pokrenuo kazetu ili ga stavio na FM on nista.Probao sam spojiti na izlaz za dodatne zvucnike i dalje nista.Molim pomoc do cega moze biti.Hvala unaprijed.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kucni radio nema zvuka

Post by nano »

Eh,gdje me nadje...
Na tim radijima je bio problem sa preklopnicima za radio-kasetofon .Znali su toliko oksidirati ,pa se cak i potrositi kontakti unutar preklopnika.Prvo ih naspricaj kontakt sprejem i malo razradi.
Onda moze niti i potenciometra za glasnocu ,ako je onaj koji je zalemljen na pcb,istrosi se grafitni sloj kod
izlaznih pinova.Privremeno pomogne nanosenje grafitnog sloja pomocu olovke ,ali jedino trajno rjesenje je zamjena potenciometra.Potenciometar moras odlemiti ,pazljivo rastaviti i provjeriti.Da li je kvar u tome mozes provjeriti ako diras sarfcigerom pojedinacno kontakte vidis bruji li i na ulazu i na izlazu audio signala.
Tako ces znati i da li ti pojacalo radi.
Cesto je bilo i da na zvucnicima one pletenice, koje vode signal od klema na zvucniku u sam namotaj, se prekinu,to ispitas ommetrom .
I u rjedjim slucajevima nesto u napajanju ili samo pojacalo.
Otvori,mjeri ,pa javi...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply