Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Zdravo svima!
Posto sam cest gost na ovog lepog foruma potrebna mi je mala pomoc oko resivera Onkyo Tx-7430.
Sve na njemu lepo radi jedini problem ne radi stereo na radijo (samo mono), zato treba mi pomoc da resim ovaj problem, tacnije kde da trazim kvar?
Unapred hvala!
Attachments
Onkyo tx 7430.png
Onkyo tx 7430.png (49.5 KiB) Viewed 7521 times
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by LAF »

Ako nisi skinuo, za pocetak skini Service manual, ima na elektrotanya.-
Dekoder MPX signala je uPC1161C ima VCO koji se podesava trim,potenciometrom.
Za pocetak napone napajanja provjeri i dovedi u normalu pa tek onda juriti gresku
oko dekodera MPX signala.-

pOz
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Skinuo sam shemu,..
Znaci sa ovim trimerom od 5k6 da podesim stereo?
Ne mogu shemu ubaciti posto je veca od 400x400pxl?! :azdaja:
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by LAF »

Proprati nozicu 16, moze iskljuciti VCO a time i stereo signal.

pOz
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Kako da utvrdim da li uopste na ulaz dekodera uPC1161C3 dolazi pilot 19kHz?
Da li direktna zamena za ovo japansko kolo uPC1161C3 je kolo NTE1489?
Molim vas budite precizniji sto vam znaci da propratim pin (nozicu) 16 ?
Hvala!
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Inace ovako, da i ja budem malo precizniji.
Kada pritisnem dugme za aumatski rezim skeniranja i memorisanja FM kanala, posto ne radi stereo, on nemoze automatski memorisati stanice, a to znaci non stop skenira. Ja sada memoriram stanice rucno. Ovo znaci podesim tacno frekvenciju neke stanice kao na pr. 92.45MHz i tu stanicu memoriram,... i tako radim za sve stanice koje emituju program u FM podrucju,...
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Kukinjos »

Petrus wrote:Kada pritisnem dugme za aumatski rezim skeniranja i memorisanja FM kanala, posto ne radi stereo, on nemoze automatski memorisati stanice
Ovo ne bi bila točna konstatacija, jer u tom slučaju ne bi memorirao ni jednu mono stanicu. Memoriranje se radi na način da se gleda šum (Q113 noise detector), dakle kad je neka stanica dovoljno jaka, šum se smanji i tada se memorira stanica na trenutnoj frekvenciji.
Pretpostavljam da imaš problem s tunerom, kojem je oštećen ulazni stupanj, pa je signal na svim stanicama mali, ili je problem u detektoru šuma, pa ne može memorirati automatski ni jednu stanicu. Kako je signal premali time ni stereo dekoder nema dovoljno jak pilot signal, pa se ne želi uključiti kako se ne bi stvarao dodatne smetnje.
Je si li možda primjetio da stanice imaju podosta šuma, bez obzira na blizinu odašiljača? Radi li ti MUTE na frekvencijama gdje nema stanica?
Treća je mogućnost da nešto ne vrijedi u ARP (automatska regulacija pojačanja) ili u shemi AGC (automatic gain controll), neki elektrolit ..., pa je signal prigušen. Provjeri memorira li automatski na AM području, ako radi onda je detektor šuma vjerojatno ispravan.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Jos ednom da pojasnim. Samo rucno mogu memorirati kanale, ono kada drzim malo duze dugme za automatski rezim biranja ne funkcionise. Znaci kod ovog resivera ne radi stereo i ne radi automatsko trazenje kala. Zato treba mi pomoc kako da resim ovaj problem?
Kako da postiram sliku resivera ovde, posto je malo veca, za da vidite kako izgleda resiver unutra.
Ovde mozete videti resiver na ovaj link: http://www.hifi-pictures.net/amplifiers ... platka.jpg
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Kukinjos »

Nemoj se ljutit, ali pročitaj malo bolje drugu rečenici iz mog prethodnog posta:
Kukinjos wrote:Memoriranje se radi na način da se gleda šum (Q113 noise detector), dakle kad je neka stanica dovoljno jaka, šum se smanji i tada se memorira stanica na trenutnoj frekvenciji.
Možda nisam bio dovoljno jasan jer nisam spomenuo da se radi o "automatskom memoriranju", dakle o onom kojeg ti navodiš kao problematičnog, a to nema veze sa stereo dekoderom.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Nema za sta da se ljutim?! Stavim na automatskom biranju (skeniranju) u FM podrucju i nece nigde da stane. :( To se desava i u AM podrucju.
Kada stavim na MANUAL ondak rucno podesim neku poznatu frekvenciju, kao na pr: 97.50MHz i ondak ovu frekvenciju memoriram. I ovde kod poznatu frekvenciju stereo ledica nece da se upali :azdaja: , Dok kod automatskog skeniranja postoji problem posto frekvencija (brojcanik) nece nigde da stane po cjelom podrucju od 88 do 108MHz. :cry:
Kada resiver bio je ispravan, kada pustim automasko skeniranje i kada dodje do neku poznatu frekvenciju, a pritom pojavi se stereo, ondak tu stane, potom tu frekvenciju ja memoriram!
Drugo pitanje: Kada izvadim priklucni kabel iz stekera po neko vreme memorirane frekvencije (kanali) se brisu, u cemu je problem?
hvala,
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Kukinjos »

1. Evo dio koji sam ti spominjao, detektor šuma, provjeri, ili još bolje promijeni zaokružene kondenzatore novima. Provjeri i tranzistor, ako ovo s elektrolitima ne pomogne.
Image

2. Što se memorije tiče, najvjerojatnije je oslabio "super capacitor" C714 - 0,047uF/5,5V pa bi ga trebao zamijeniti, ili se pomiri s tim da vrlo brzo gubiš memorirane stanice. U service manualu piše da bi trebao zadržavat memoriju cca 3 - 4 tjedna, ako je ovaj ispravan.
Image
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Kada pritiscem dugme stereo/mono, na mono cuje se muzika ili govor stanice, na stereo nastaje-stama, nema nista!
Isto tako kod ovog resivera na ekranu ne radi signal za jacinu prijemnog signala-tuning.
Inace ovih dana zamenicu kondenzatore C131, C132 i C134, i provericu ispravnost tranzistora Q113, pa napisacu sta se desilo.
Evo slike: http://www.igreklik.com/slike/viewer.ph ... nvK5UQ.jpg
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Kukinjos, donekle sredio problem, sa L1001 podesio tjunig i stereo,... i sve je ok! e sada ostaje problem da resim sa memorijom i pojacanjem?! Kada odvrnem Volume na max resiver radi sa oko 30% max. Zato pitam sta i gde da trazim? za da pojacanje FM signala da dovedem na MAX!
Unapred hvala!
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Zdravo ljudi!
Sredio stereo i tuning sa L101, posto sam sa njime podesio napon na TP1 i TP2 na oko 0Vdc! a bio je 7V?!
Sada kao problem ostaje pojacanje i memorija. Nece da memorira kanale i pojacanje se ponasa sa odvrnutim volume max pojacanje je oko 30%. Ovo znaci da treba mi pomoc kako da pojacanje podesim-povecam na 100%, i sta sve da uradim da resim problem sa memorijom?
Hvala!
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Onkyo TX 7430 -problem sa stereom?!

Post by Petrus »

Narode e ovako: resio problem sa stereom, sa tuning i memoriranje kanala! Sve odlicno radi,...
Jedini problem koji jos me muci je: Kada odvrnem glavni potencijometar za VOLUME do kraja (na max) muzika ili govor odabranog kanala (stanice) je negde na oko 30% (na 1/3) od maximuma?!
Inace jos ovo da dodam, kada na ulaz za CD player (plejer) ukljucim DC/DVD plejer ili tjuner, resiver odlicno radi, znaci da je sve OK! no kada stisnem dugme za tuner muzuka memoriranog kanala odmah pada na 1/3 od maximuma.
Zato treba mi pomoc kako da resim jos ovaj problem i sa resiverom da bude sve OK!
Unapred hvala!
Post Reply