Zelmer 13Z016

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

koji triak ? ( slike nisu moje , ali su identične )
Attachments
t_zelmer_159.jpg
t_zelmer_159.jpg (40.65 KiB) Viewed 7305 times
t_zelmer_2_167.jpg
t_zelmer_2_167.jpg (36.44 KiB) Viewed 7305 times
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Zelmer 13Z016

Post by bob4 »

Triac BTA uz metalni hladnjak i optokopler 3062 (ovaj je najcesci) regulisu senzor temparature- ntc, provjeri
http://www.elektronika.ba/forum/downloa ... hp?id=4392
http://www.elektronika.ba/forum/downloa ... hp?id=4391

Na shemi nema opto IC....a po meni tiristor MCNxxx upravlja pumpom....
Treba izmjeriti napon na kontroleru P2.6 i P2.7 ; jedan od njih upravlja po meni grijačem
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Zelmer 13Z016

Post by Damir_Gsm »

jel ima ovaj model senzor za nivo vode?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Zelmer 13Z016

Post by bob4 »

A nakon toga provjeriti HAlL; on najvjerojatnije detektira protok vode kroz neku turbinicu, nakon što krene pumpa (tako je barem u plinskim bojlerima kojima se ja bavim)
Stalle
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 04-06-2013, 16:38

Re: Zelmer 13Z016

Post by Stalle »

Izvinjavam se za Opto, standardan je u masinama koje inace radim, kontao sam da je i u ovom slucaju.
Maticna izgleda dosta prostije nego sto sam i mogao zamisliti.

@Damir
Senzor vode, ako ima, tesko da moze sprijeciti zagrijavanje, ali, provjeriti,.. U rezervoaru treba biti (ako ima senzor vode) magnetni plovak, a sa unutrasnje strane kucista senzor za taj plovak. Desavalo se i meni da magnet "oslabi", skloni rezervoar i prisloni magnet na visini senzora, vidi kako reaguje.

@Bob4
Turbinica-Flowmeter, mislim da mora imati, jer po slikama sa neta- moguce je memorisati kolicinu vode/solje. Ako crijevo ispod rezervoara ide direktno u pumpu- onda nema. Ako ide prvo u bijelu plasticnu skoljku (to je turbina), pa tek onda prema pumpi- onda je to to. Otvori je (moze se odvrtanjem rastaviti gornji i donji dio). Prekontrolisi, OCISTI (na tocku u sredini koji se okrece kretanjem vode je isto magnet koji salje impulse, provjeri)
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

ima tu turbinicu za regulaciju ( merenje ) količine vode . ima i senzor za nivo vode . oba elementa su ispravna . kada zagrijem taj mali NTC , onda aparat pusti vodu u šoljicu - znači radi .

uzgred , definitivno sam siguran da relej ne dobija napon kako bi uključio grijač .... ( zalemio sam LED paralelno kontaktima ( špulni ) releja .... i nije zasijala uopšte . predpostavljam da su u pitanju tranzistori , preciznije jedan od ona dva ispod displeja .....
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Zelmer 13Z016

Post by bob4 »

:azdaja: :azdaja: :azdaja: IZMJERI napon na kontroleru P2.6 i P2.7 ODMAH :evil:
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

sorry Bobe , ali danas ne .... radionica zatvorena .... za danas je dosta nerviranja ..... i sutra je dan .... a kako naši stari vele .... jutro je uvijek pametnije od večeri .... sjutra nastavljamo ....
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

nema šanse da se tamo prikradem kako bih nešto mjerio .... smeta display .

mislim da cu ga rasturiti na delove .... toliko mi je vec nerava pojeo da sam nije vredan toga .....


evo još malo fotkica .... komandna ploča sa displayom , turbina koja reguliše količinu vode ... i senzor nivoa vode .....
Attachments
DSC_0073.JPG
DSC_0073.JPG (23.05 KiB) Viewed 7253 times
DSC_0072.JPG
DSC_0072.JPG (43.36 KiB) Viewed 7253 times
DSC_0071.JPG
DSC_0071.JPG (41.48 KiB) Viewed 7253 times
DSC_0070.JPG
DSC_0070.JPG (37.05 KiB) Viewed 7253 times
Stalle
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 04-06-2013, 16:38

Re: Zelmer 13Z016

Post by Stalle »

Drugo nista ona i nema sta bi je kocilo, tako da je najvjerovatnije na maticnoj. Negdje nekakav prekid, sitan kvar.
Sa tim plocama bas nikakvog iskustva, pa nemam vise ni ideja.
Lemove si pregledao, pretpostavljam, ove "pruge" na ploci i nisu nesto vidljive,..
Da premostis- morao bi znati sta premostavas, a onda bi imao i krivca. Sa druge strane- nije ni resenje, jer bi grijao dok ne bi pregrijao.
Relej, tranzistor,.. sta ulazi, sta izlazi,..
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

te tačkice su LED stripovi ispod police iznad radnog stola .... display je osvetljen plavom diodom .


premostio sam struju , direktno sa dovoda na bimetalni osigurač ( faza ) nula ide preko termo osigurača .

grije do besvesti ... termo osigurač je na 192°C i 10A struje ... bimetal nisam gledao vrednosti ... samo sam ga omski premerio .....
miksat
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 03-02-2010, 13:47

Re: Zelmer 13Z016

Post by miksat »

Pozdrav

Mozda sam propustio, ali da li si mozda? proverio kondenzator 680nF?
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

jesam . ali ja imam tamo 0.47mikro farada
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Zelmer 13Z016

Post by bob4 »

Nekoliko pitanja za Emigranta....Kad se pumpa vrti; da li voda prolazi kroz turbinicu; i koliko dugo se to dešava. N ajvjerojatnije tada i grijač treba raditi ???? Pokušaj mi polako samo na to odgovoriti. :lol:
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

bobe , tek kada grijač zagrije vodu , NTC šalje signal ... i tek tada mikroprocesor uključuje pumpu koja pumpa vodu .....
ubih se juče tražeci šta bi moglo da ga blokira ....
tek kada sam prespojio grejač direktno .... ( faza kroz bimetal , nula kroz termo osigurač ) ... aparat je normalno proradio .... i dobru kaficu skuvao ....
Stalle
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 04-06-2013, 16:38

Re: Zelmer 13Z016

Post by Stalle »

Emigrant wrote:bobe , tek kada grijač zagrije vodu , NTC šalje signal ... i tek tada mikroprocesor uključuje pumpu koja pumpa vodu .....
Jer je blokiran program dok traje zagrijavanje. Inace nema jedno sa drugim nikakve druge veze.
Znaci, prvo grije, pa biva spreman za vodu. Nista drugo i nema na sebi.

To sa prespajanjem je dobro da bi eto probao, ali nemas vajde. Kada dostigne temparaturu- senzor salje da je spremna i iskljucuje grijanje/napajanje.
Mjeri-vadi te tranzistore, sve sto je na putu. Guglao, ima maticnih za kupiti?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Zelmer 13Z016

Post by bob4 »

Onda bi po mome možda trebao provjeriti da li senzor nivoa vode kaže kontroleru da u posudi ima vode :roll: .

Naveo si me na krivi trag; kad si rekao da pumpa radi....znači ona ne može krenuti dok voda nije dovoljno vruča?
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

da , upravo tako , tek kada zagrijem NTC pumpa počinje pumpati vodu ....

zapravo , i kada ga uljučujem , na par sekundi proradi pumpa ..... napuni " bojler " vodom ....

ponavljam , sve komponente su OK. e sad , nikako nemogu skužit zašto ne uključuje grijač . sve sam vec premerio .... ostala su mi samo ona dva tranzistora ispod displaya .... ako su i oni OK ... onda jedino mikroprocesor .... a to mi se vec nikako ne isplati mijenjati .... nerentabilno je . i ovako sam ( smo ) izgubili previše vremena pokušavajuci popraviti ovu " škrompociju " ....
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Zelmer 13Z016

Post by Damir_Gsm »

dali ovaj model kafemata kad ga ukljucis treba da grijanje vode konstantno odrzava ili to radi kad samo das naredbu da pusti vodu kroz dozer?
Ako je senzor za nivoa vode ok,a kafemat treba da odrzava temperaturu vode onda problem trazi na termostat ilki na liniju ntc-a ili promeni ntc recimo za pocetak.tebi mozda ono deluje ispravno ali mozda nece da otvori kolo ako je omski malo gore ili malo dole......nije ovo neki neresliv slucaj.Ali nesto se mora i promeniti.najpre ntc.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Zelmer 13Z016

Post by Emigrant »

NTC kada zagrijem ( približim vrh lemilice ) onda se aktivira pumpa i normalno pumpa vodu kroz posudu s kafom .... znači sve je OK ... samo nece da aktivira grijač ....
Post Reply