Popravak Toshiba C855 laptopa

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
MarjanRi
Posts: 3
Joined: 13-06-2015, 17:42

Popravak Toshiba C855 laptopa

Post by MarjanRi »

Evo da pokušam i tu pitati. Imam dosta dobar laptop Toshiba C855 na kojem sam do par dana normalno radio i nakon završetka sam išao u shutdown. Drugi dan kad sam laptop htjeo upaliti svijetlila je samo lampica napajanja i ništa drugo se nedešava osim što je ventilator na kratko zavrtio i čuo se ventilator. E sad po mojoj pretpostavki očito je problem na matičnoj ploči.
Tražim servis u Rijeci koji mi to može riješiti ali nisam uspjeo naći niti jedan. Doduše odnjeo sam ga u neki servis ali su mi rekli da nerade takve vrste popravaka.

Dali možda tu netko zna dobar servis u Rijeci koji rade takve vrste popravka. H ala
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Popravak Toshiba C855 laptopa

Post by elektor »

U Rijeci teško..mislim da ćeš morat slati za ZG.
Blinka li lampica napajanja, moguće je da ti javlja grešku. Ako bilinka potraži kod..
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Popravak Toshiba C855 laptopa

Post by Damir_Gsm »

za pocetak pokusaj da odsrafis pozadi dva poklopca i skini ram i wifi kartu.Pa pokusaj kombinacije bez rama,sa rama bez wifija skini bateriju pa pokusaj samo na adapter za punjenje....znaci pokusaj sta imas od opcije pre nego nosis na servis.
MarjanRi
Posts: 3
Joined: 13-06-2015, 17:42

Re: Popravak Toshiba C855 laptopa

Post by MarjanRi »

Damir_gsm

Pokušao sam sve navedeno. Prvo sam izvadio bateriju pa ga samo bez napajanja pokrenuo opet ista stvar. Nakon tog sam izvadio jedan ram pa drugi a čak sam pokušao izvaditi i hard pa bez njega i ništa.

Pitao sam neke prijatelje i poznanike pa mi je jedan od njih preporučio asos servis u Rijeci da su njemu navodno isto popravili matičnu i da mu lap još uvijek radi. Maloprije sam im poslao upit na internet stranici http://www.servisracunalarijeka.com pa ću čekati da mi odgovore kolima je cijena popravka i koliko brzo može biti gotov a ako nejave ih zovem sutra pa ću javiti šta je bilo.
semax
Posts: 13
Joined: 13-06-2011, 21:16

Re: Popravak Toshiba C855 laptopa

Post by semax »

Kako si napisao, mjenjao si ram memoriju, otkacio periferne komponente, trebalo bi jos provjeriti i CPU. Očito je da dobiva napajanje iz punjača, odnosno baterije, ali da ima problem na matičnoj. Postupkom eliminacije trebalo bi ispitati dio po dio, a za to treba dosta znanja, a pored znanja i skupa oprema. Na vecini laptopa imas stalne napone od 3,3 i 5 v koji se kontrolisu putem nekog čipa recimo maxim ili slično. Prvo sto treba provjeriti jeste prisutnost ovih napona, ali rijetko se desi da je problem u ovom dijelu. Dalje kada se pritisne dugme za paljenje racurana, signal ON/OFF treba pratiti na IO power management chip koji daje signal prema South bridge, nakon čega IO daje pobudni signal za startanje drugih sistema napajanja vcc core, napajanje rama, itd. Svaki sklop se moze provjeriti prisutnim signalima, prisutnim naponima itd. Također treba provjeriti i ispravnost biosa, LPC, FSB bus itd. Obično na laptopima bude problem u video čipu, koji je u bga izvedbi i često bude integriran sa nort bridge. E sad kada se napravi dijagnostika i sve upućuje da je problem grafika, moze se uraditi reflow ili reballing ili najbolje mjenjanje kompletnog gpu čipa. Za ovaj postupak potrebna je IR lemilica i to malo bolja koja ima dobru kontrolu donjeg i gornjeg grijača, jer temperatura mora biti kontrolisana, olovni kalaj temperatura topljenja 183, bezolovni oko 217, krajnja temperatura za većinu čipova je 250 stepeni celzija preko te temperature čip obično bude unisten. Potreban je dobar temperaturni profil. E sad u tom procesu ima veze i sama vlaznost čipa tzv popcorn ako ga prebrzo grijes, ili previse grijes opet nije dobro. Uglavnom to je procedura koja se mora ispostovati. Sam reflow ili grijanje do tačke taljenja gpu čipa daje kratkoročne rezultate laptop proradi. Malo sam eksperimentisao i vecina stane u kratkom roku nakon 10 do 20 dana, ali ima izuzetaka doduse rijetkih koji rade i po godinu. Bolje rjesenje je reballing ili izmjena kuglica na čipu, e tu se pozna majstor. Bitnu su detalji. Ovo su neka moja zapazanja i veoma skraceno i dosta uopšten opisan postupak za dijagnosticiranje i popravku jednog laptopa.
MarjanRi
Posts: 3
Joined: 13-06-2015, 17:42

Re: Popravak Toshiba C855 laptopa

Post by MarjanRi »

semax wrote:Kako si napisao, mjenjao si ram memoriju, otkacio periferne komponente, trebalo bi jos provjeriti i CPU. Očito je da dobiva napajanje iz punjača, odnosno baterije, ali da ima problem na matičnoj. Postupkom eliminacije trebalo bi ispitati dio po dio, a za to treba dosta znanja, a pored znanja i skupa oprema. Na vecini laptopa imas stalne napone od 3,3 i 5 v koji se kontrolisu putem nekog čipa recimo maxim ili slično. Prvo sto treba provjeriti jeste prisutnost ovih napona, ali rijetko se desi da je problem u ovom dijelu. Dalje kada se pritisne dugme za paljenje racurana, signal ON/OFF treba pratiti na IO power management chip koji daje signal prema South bridge, nakon čega IO daje pobudni signal za startanje drugih sistema napajanja vcc core, napajanje rama, itd. Svaki sklop se moze provjeriti prisutnim signalima, prisutnim naponima itd. Također treba provjeriti i ispravnost biosa, LPC, FSB bus itd. Obično na laptopima bude problem u video čipu, koji je u bga izvedbi i često bude integriran sa nort bridge. E sad kada se napravi dijagnostika i sve upućuje da je problem grafika, moze se uraditi reflow ili reballing ili najbolje mjenjanje kompletnog gpu čipa. Za ovaj postupak potrebna je IR lemilica i to malo bolja koja ima dobru kontrolu donjeg i gornjeg grijača, jer temperatura mora biti kontrolisana, olovni kalaj temperatura topljenja 183, bezolovni oko 217, krajnja temperatura za većinu čipova je 250 stepeni celzija preko te temperature čip obično bude unisten. Potreban je dobar temperaturni profil. E sad u tom procesu ima veze i sama vlaznost čipa tzv popcorn ako ga prebrzo grijes, ili previse grijes opet nije dobro. Uglavnom to je procedura koja se mora ispostovati. Sam reflow ili grijanje do tačke taljenja gpu čipa daje kratkoročne rezultate laptop proradi. Malo sam eksperimentisao i vecina stane u kratkom roku nakon 10 do 20 dana, ali ima izuzetaka doduse rijetkih koji rade i po godinu. Bolje rjesenje je reballing ili izmjena kuglica na čipu, e tu se pozna majstor. Bitnu su detalji. Ovo su neka moja zapazanja i veoma skraceno i dosta uopšten opisan postupak za dijagnosticiranje i popravku jednog laptopa.
Hvala na objašnjenu ali nažalost dosta ovog što si napisao uopće nerazumijem ali nema veze niti nije moja struka.
Uglavnom zanimalo me općenito o popravku matičnih ploča pa sam našao detaljno i na njihovim stranicama napisano http://www.servisracunalarijeka.com/ser ... nih-ploca/

Uglavnom sutra ću odnijeti laptop u asos servis pa ću vidjeti što oni kažu ali iskreno nadam se da će ga uspjeti popraviti jer mi stvarno treba i laptop je odličan.
semax
Posts: 13
Joined: 13-06-2011, 21:16

Re: Popravak Toshiba C855 laptopa

Post by semax »

Koga interesuje popravak laptopa evo jedna solidna stranica za početak http://adiedkhazbook.blogspot.com/. Ovdje su osnove dobra polazna tačka, ostalo je nadogradnja i naravno iskustvo.
Post Reply