Aparat za kafu, iskljucuje se

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Stalle
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 04-06-2013, 16:38

Aparat za kafu, iskljucuje se

Post by Stalle »

Zdravo raja,

radi se o aparatu za kafu, WMF 1000. Imala je problem sa pokvarenim senzorom za temparaturu ( ovakav http://www.conrad.de/ce/de/product/5006 ... 861-1-1-St koji se nalazi u bojleru. Zamijenih, htjedoh da testujem- nista.
Prije toga sam je samo jednom kratko ukljucivao (nije bila moja, dobio pokvarenu) vidio koju gresku prijavljuje, pa odmah htio da odradim.
Kada pritisnem dugme za ukljucivanje- cujem "sklecanje" oko maticne i zasvijetli monitor, ali ne punim sjajem, vec tek toliko da se vidi. Cim pustim dugme- iskljuci se (dok god drzim- ostaje osvijetljen monitor).
Napon na maticnoj od 230V dolazi, dolazi i sa Trafoa 13,6V.
Vadio maticnu- pretrazivao sumnjive lemove, obradio iste, nista.
Na ploci koja se nalazi iza dugmadi za upravljanje sam kontrolisao sklopku glavnog prekidaca- izgledalo je kao kod manjeg spoja, ocistio, vratio- jedino sto lakse reaguje na prekidacu (prije toga je trebalo bas snagu upotrebiti za startovanje), drugih promjena nema.

Neko neku ideju?

Hvala
Stalle
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 04-06-2013, 16:38

Re: Aparat za kafu, iskljucuje se

Post by Stalle »

Izvinjavam se, ne mogu da prepravim post, a imao bih dodati:
Pregledah maticnu jos jednom, primijetio sam oko dva kondenzatora zuckastu "prasinu".
Gore na vrhu ne vidim nekih promjena, mogu li se oni uopste naduvati posto su manji? Ili je iscurilo iz njih dolje?
Slika:
DSC_0028.JPG
DSC_0028.JPG (32.85 KiB) Viewed 2427 times
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: Aparat za kafu, iskljucuje se

Post by cookie »

pa probaj zamijeniti te kondezatore...sigurno neće naškoditi a i nije neka investicija...naravno da elektrolit bilo koje veličine može iscuriti ili se osušiti kao i probiti...probaj pa ćemo vidjeti dalje...
Stalle
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 04-06-2013, 16:38

Re: Aparat za kafu, iskljucuje se

Post by Stalle »

Izvadio, mjerio, nema nikakvih vrijednosti, apsolutno mrtvi.
Narucio, kada stigne- javim.
Stalle
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 04-06-2013, 16:38

Re: Aparat za kafu, iskljucuje se

Post by Stalle »

Zamijenio, bez rezultata.
Mjerio sam i druge,.. recimo, kod 4700 Uf pokazuje vrijednosti u minusu (mjerenje na maticnoj). Znacenje?
I na njemu sa strana ima one zuckaste prasine kao na ona dva sa slike?

PS
Ovih dana planiram za Ex-Ju,.. Da li bi me odbio majstor ako bih mu donio plocu samo (uzeti u obzir da je po njoj pipao amaterko :D )? Vjerovatnoca da je sredi bez mogucnosti testovanja?
Odnio bih da promijeni ostale kondenzatore i ako je moguce- provjeri ostale stvari na njoj.
Neko ovde iz okoline Banja Luke?
Post Reply