Pojacalo Technics

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Pojacalo Technics

Post by boba511 »

Pozdrav, pojacalo Technics SU-z22 ne daje znake zivota, po ovoj semi koju sam prilozio uz post, pri merenju kontakta koji vode u trafo, na svim kontaktima dobijam 220V, sto verovatno nije dobro, e sad da li neko zna gde mogu da kupim tu plocicu ili nesto slicno da na ulaz trafoa dovedem potreban napon kao na shemi.

Sema
Image

Image

Image
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pojacalo Technics

Post by nano »

Po moje,nije do te plocice.Ostavi preklopnik kako je bio na 240V i mjeri omski na utikacu pojacala kad je prekidac ukljucen.Moras da imas otpor do 10-tak oma.Ako nemas nista,provjeri termicki osigurac u namotajima trafoa.Da bi se popravilo kako treba ,mozes naci neki termicki osigurac 70-tak stepeni i montirati ga uz namotaje i spojiti na primar ili samo prespoji termicki na izvodima trafo ,sto sam ja uradio puno puta i nijedan se nije vratio.
sve radis na vlasttu odgovornost i pazi se visokog napona
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Re: Pojacalo Technics

Post by boba511 »

Omski na otikacu pojacala kada je prekidac ukljucen je OL. Sto znaci da je termicki osigurac pregoreo? Na slici koju sam okacio izmerio sam izmedju 1 i 2 kratak spoj, tj nema kratkog spoja, na semi se vidi da se ta dva voda spajaju preko tog termickog osiguraca, sto je jos jedan podatak da je pregoreo?? E sad kako da ja to namesti a da ne otvaram trafo?

Image
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Re: Pojacalo Technics

Post by boba511 »

Moze li osigurac 73 C 10A 250V?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pojacalo Technics

Post by nano »

Moze taj termicki ,samo ga spoji na one izvode gdje je oznacen termicki osigurac,a fizicki ga nekako prcvrsti za namotaje .
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Re: Pojacalo Technics

Post by boba511 »

Sve sam to uradio, kad ono eto opet kurslusa, kada sam premerio primar, on jedva da mi je pokazao 1,2 oma. Sto znaci da je u kratkom spoju, verovatno je dobio vecu struju i prosfirao, znaci primar definitivno nije ispravan, na sekundaru pri merenju opet sam dobio male vrednosti od svega 1-2 oma, da li je moguce da je i on neispravan? Da li neko zna koliko su ti izvodi na sekundaru, nasao sam na nekom spanskom forumu da su 30+30V 3 A i 3V 0,2A ali koliko je to sigurno.. Ima li neko iskustva sa tim trafoom, oznaka se vidi na slici iz predhodnih postova.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pojacalo Technics

Post by nano »

Bit ce da ga je neko probao na 240v sa preklopnikom namjestenim na 110v,pa je izgorio primar.Sekundar je u redu jer je motan debljom zicom i ima manje namotaja,zato je tako mali otpor.
Naponi su vjerovatno u redu to sto si procitao tamo jer na semi se vidi da je elektrolit ,na onom drugom namotaju poslije ispravljanja,od 6v,pa je moguce da namotaj daje 3v AC.
Pogledaj kolikog su napona glavni elektroliti ili vidi na shemi koliki je ispravljeni napon pa podjeli to sa 1,41 i dobit ces priblizno koliki je napon sekundara trafoa.Par volti tu ne igra neku ulogu (rekao sam par ,a ne desetak :D )
Ako su glavni elektroliti za napon do 63V onda ti je napon na pojacalu vjerovatno +- 45V
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Re: Pojacalo Technics

Post by boba511 »

Glavni elektroliti su 45V. Znaci definitivno je izlaz oko 30V.. Sto znaci da je vrloverovatno ok, kao sto si i rekao :) ali moram ga odneti kod nekog ko se bavi tim namotavanjem, da proba ga rasklopiti, razmotati i naci taj termicki osigurac izgleda da nije kao na toj semi, moguce da je doslo do izmene, desava se to. Ko ga je i kako pkvario ne znam, kod mene je doslo neispravno, ja hocu samo da ga ozivim :) Javicu sta je bilo kad nadjemo termicki ili namotamo ponovo prim.
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Re: Pojacalo Technics

Post by boba511 »

Termicki je ipak bio izmedju prvog i treceg pina a ne izmedju prvog i drugog kao na semi, sve radi sad super :)
Post Reply