Lemilica Elektromedicina EML-02 Nis

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Lemilica Elektromedicina EML-02 Nis

Post by boba511 »

Pozdrav svima, imam sledecu lemilicu Elektromedicina EML-02 Nis, kojoj je potrebna nova drska jer se grejac prakticno raspao, verovatno od malo godina :) elem, salu na stranu. Da li je neko mozda stavljao drugu drsku na ovo lemilicu ili ima savet sta bi moglo da se nabudzi a da obavlja posao? Hvala.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Lemilica Elektromedicina EML-02 Nis

Post by LAF »

Kupi rucku SolomonSL-1 i na bazi namontiraj zenski konektor koji odgovara rucki. Na netu ima
gdje je sta vezano. Ta niska je sa termoparom K tipa kao i Solomon.-

pOz
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Lemilica Elektromedicina EML-02 Nis

Post by LAF »

Ako ne nadjes Solomon SL-1 i ona je stara, mozes kupiti neki od HAKKO klonovo rucku (kinesku jeftinu) i
napraviti ovo iz PDF-a.-U stanici imas trafo 24V AC, a kakva je elektronika kod tvoje vise se ne sjecam.-

pOz
Attachments
RT450.pdf.zip
(89.41 KiB) Downloaded 488 times
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Re: Lemilica Elektromedicina EML-02 Nis

Post by boba511 »

Semu ne mogu da nadjem na netu, jedino da slikam plocu pa da okacim, mogu samo da ti kazem da u rucki ima jedna dioda izmedju jedne zice termopara i neke zice sa elektronike. E sad nasao sam neku drsku kineske kopije Hakko 936 lemilice 50w ali kinezi napisali 24V DC ta lemilica isto ima 5 pinski konektor, pa predpostavljam da je unutra isto grejac sa termoparom k tipa, pa da probam da sve to vezem i ubacim tu diodicu kao i u ovoj staroj, moze li nesto predstavljati problem?? :?:
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Lemilica Elektromedicina EML-02 Nis

Post by LAF »

Ako je elektronika ziva, u solomonovu rucku ugradi diodu prema semi. Obrati paznju na polaritet
termo para + je na masi, minus ide na pojacalo a dioda kao na slici, sluzi za kompenzaciju i crkne
grijac ako je dioda krepala.-

pOz
Attachments
rucka 1.jpg
rucka 1.jpg (20.22 KiB) Viewed 3487 times
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Lemilica Elektromedicina EML-02 Nis

Post by LAF »

Maltene sve dijelove za regulaciju iz prilozenog PDF-a imas na staroj elektronici i ne moras se zezati da
prilagodis rucku koju nadjes izuzev stare Solomonke SL-1 koja je ista kao tvoja stara izuzev sto nema
diodu i zice su izvedene na konektor, za razliku od te kod koje su letovane direktno na plocicu.
Nadjoh na oglasima ali vec prodana elektronika i rucka, odatle sam se podsjetio na elektroniku:

pOz
Attachments
elektronika EML 02.jpg
elektronika EML 02.jpg (20.51 KiB) Viewed 3472 times
boba511
Posts: 21
Joined: 14-02-2015, 23:52

Re: Lemilica Elektromedicina EML-02 Nis

Post by boba511 »

Ziva je elektronika i radila je super zato mi je i zao da kvarim sve to, probacu da nadjem neku kinesku kopiju Solomon lemilice koja radi na principu K termopara, a da pasu original solomon vrhovi (hvalitetan vrh mi je i najbitniji), pa da probam da sklopim. Javim se kad nabavim rucku. Hvala
Post Reply