Problem s LCD monitorom

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Problem s LCD monitorom

Post by mbranko »

Kada ga upalim ledica normalno svijetli naranđastom bojom, međutim kada upalim PC prvo zasvijetli normalno zeleno i tada se ili ugasi ili blica (kao žmigavac) i nema slike. U početku mu je trebalo nekih 10 do 15 minuta da proradi međutim sada kada je hladnije treba mu i po nekoliko sati. Taj problem mi se pojavio i prošle zime ali promjenom dva nabubrena elektrolita je bilo sve u redu do prije nekih mjesec dana. Danas mi je sinula ideja da ga probam ugrijati sa fenom za kosu i proradio je nakon cca minutu grijanja. Neki moji zaključci su da se problem javlja samo kod temperature ispod 10*C jer prostorija u kojoj se nalazi nije grijana i što je niža temperatura to mu treba više vremena da proradi. Na netu nisam pronašao nikakvu šemu jer se radi o monitoru OEM proizvođača (Jean tv) koji radi monitore isključivo za druge firme (Acer, Aopen, IBM itd.) dok je ovaj prodavan pod nekim njemačkim brandom ( Yüsmart ) koji je u međuvremenu propao.

Molio bih uvažene članove kojima je elektronika jača strana da mi daju neke savjete što bih trebao pogledati jer ja sam ipak jakostrujaš i o elektronici imam samo nešto malo više od osnovnog znanja. BTW naručio sam komplet sve elektrolite ali kako ih je nekoliko neuobičajenih kapaciteta (1500 yF, 800 yF) morao sam ih naručiti preko ebaya a to će potrajati barem desetak dana a šteta mi ga je bacit jer ima odličnu sliku i unatoč starosti (9 g. od kako je kupljen a 10 od dana proizvodnje) a još uvijek nema ni jedan mrtvi piksel htio bih ga pokušati popraviti.

Unaprijed zahvaljujem.
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Re: Problem s LCD monitorom

Post by mbranko »

Zaboravio sam napisati da je model monitora JT178MP a i krivo sam napisao kondenzator koji nisam moga naći u uobičajenim trgovinama tj. nije 800yF već 850 yF.
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Problem s LCD monitorom

Post by Damir_Gsm »

turi mu 1000 mf slobodno za 850mf
i mozes 2200mf za 1500 mf.
Pazi samo na napone nek bude visi nego original,ili isti.Nemoj nizi.Problem ti je do kondenzatore.Samo ih zameni.
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Re: Problem s LCD monitorom

Post by mbranko »

Tnx, no njih sam već naručio pa mi nije problem saćekati par dana jer mi danas stiže novi monitor a ovaj bi mi služio za drugi PC koji mi je sad priključen na TV , jedino sam previdio prilikom popisivanja najveći (po dimenzijama) 100 yF 400V a ko za inat ga nemogu nigdje naći na starim dijelovima jedino od 400V imam 220 yF pa da li ga mogu umjesto njega ubaciti ako je slučajno baš on problem.
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Re: Problem s LCD monitorom

Post by mbranko »

Evo mene opet s monitorom, svi kondenzatori su promijenjeni i stanje se donekle popravilo, tj. slika se pojavi nakon pola minute do minutu. Koliko sam vidio razlog tome je što nemože upaliti pozadinsko osvjetljenje i u biti se ponaša kao fluo cijev kad je otišao starter tj. blica i nakon tih cca minutu vremena ga upali. U međuvremenu sam uspio nabaviti shemu jer su isti takav monitor radili i za Belineu , raspored i vrijednosti elemenata su iste samo ne odgovaraju oznake (kondenzator C603 na shemi je kod mene označen kao C640 itd.). pa stavljam sliku pločice gdje sam strelicama označio priklučke za pozadinsko osvjetljenje i dio sheme pločice koji se odnosi na njega. Pa bih molio iskusne koji imaju volje i želje da mi odgovore koji od elemenata bi trebalo promijeniti tj. koji vrši funkciju startera.
http://i946.photobucket.com/albums/ad30 ... 82ba8a.jpg

http://i946.photobucket.com/albums/ad30 ... 441d8a.jpg
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Problem s LCD monitorom

Post by nano »

Ako si promijenio kondenzatore i u inverteru ,onda ti vjerovatno nije dobra neka lampa u pozadinskom
osvjet.
Moze biti jos da je do napajanja,ali ako si promijenio sve kondenzatore ,pa i one male u primaru mreze onda ostaju samo lampe.
Nadji onaj plavi blok kondenzator od 1nF 1KV ,zalemi ga za zice sa konektorom za lampe ili ga lemi umjesto lampi jednu po jednu ,pa vidi da li neka lampa zeza.Ako nadjes koja je lampa ,mozes ga i ostaviti umjesto nje
ako ti je osvjetljenje displeja dovoljno.Ovo je malo "fuserska "metoda,ali radi.
Da li paljenje ovisi koliko je zagrijan monitor,tj da li se upali odmah ako je bio ugasen par minuta?Da li se pali odmah kad je u stand by ,pa ga upalis?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Re: Problem s LCD monitorom

Post by mbranko »

Inverter i napajanje su na jednoj ploči tako da su promijenjeni svi kondenzatori (elektrolitski), ovaj blok kondenzator od 1Nf 1 KV nema gore već su na svakom paru lampi (dvije na svakom kraju) po jedan od 22pF 3KV i 5pF 3KV. Lampe su istestirane i one rade tako da je vjerojatno u pitanju inverter, ima na ebayu za kupiti kao univerzalni ali je problem što se nemože fizički smjestiti u kučište.

Nakon što se jednom ugrije onda radi bez problema i uz kraća gašenja, jedino ako se ugasi na duže od cca desetak minuta (ovisi o temperaturi prostorije) onda mu je opet potrebno "zagrijavanje" . Iz stand by-a se pali odmah.
Post Reply