Grundig Elegance 55 Flat

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Grundig Elegance 55 Flat

Post by Cosa »

Pozdrav,

Danas već pola dana pokušavm popraviti ovaj tv.
Kvar se manifestira tako da povremeno nestane slike i onda samo ostane horizontalna linija, radi tako još 2-3 sekunde i odmah se gasi.
Prijatelj čiji je tv, rekao je da mu je do sad uvijek pomagalo da mrdne scart i odmah dobije sliku i tako bi radio po nekoliko desetaka dana. Dok mu se jučer na takav način nije više htio pokrenuti.

Kad sam ga rastavio, izvadio ploču iz ležišta i uključio, tv je proradio normalno.
Mislio sam da je hladan lem na vertikali ili na visokonaponskom transformatoru, ali naravno da nisam te sreće :D.
Prelemio cijelu vertikalu i trafo, također pregledao mrežu da nema negdje hladnih lemova.
Vratim ploču nazad, uključim tv i radio je 2-3 minute, i odjednom opet linija.
I sad nekad hoće raditi, a nekad ne. Najviše me buni to što dok aparat radi i pritišćem ploču (oko vertikale i trafoa) ništa se ne događa, slika super i onda opet nakon nekog vremena nestane.

Evo i video sa kvarom:
Video
Ovdje se ne gasi odmah, ali inače u svim dosadašnjim pokušajima da izmjerim napone vertikale i mreže tv bi se gasio za 2. sekunde, tako da nisam uspio izmjeriti napone.
Inače kad tv radi svi naponi su uredni, osim kad je u st.by-u, tad su sniženi (valjda je to u redu), jer starta bez problema.

Ako netko može potvrditi iz videa da li je problem oko vertikale, ili je nešto drugo u pitanju, budući da ipak nije "čista i mirna" horizontalna linija. Možda B+ :roll: , više nemam ideja što raditi?

Šasija je Beko KX1.190-02
beko-grundig-tv-chassi-kx1.190.pdf

Hvala na odgovorima!
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Grundig Elegance 55 Flat

Post by nano »

Cudan kvar...
Jesi li dobro pogledao oko VN trafoa ,da nije pukla koja bakrena veza koja dolazi do pinova trafoa.
Provjeri konektore otklonskih zavojnica na ploci i na ekranu.
Mozad nije u redu ni napajanje,izmjeri sve elektrolite.
Grrundig je poznat po hladnim lemovima,pa prekontroliraj cijelu plocu.Ako kaze da je do sad pomagalo drmanje ploce,najvjerovatnije je hladni spoj ili puknuta bakrena veza.Uzmi dobru lupu pa pogledaj ,narocito tamo gdje je mehanicki najvise opterecena (trafoi ,hladnjaci....).
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Grundig Elegance 55 Flat

Post by Cosa »

Pregledavao sam lemove još nekoliko sati i ništa nisam našao.
Danas ću odmoriti, pa sutra nastavljam dalje.

Čudan kvar svakako, trenutno ne reagira na uvijanje, drmanje, grijanje-hlađenje, ništa.
Najprije da bi moglo biti ovo što kažeš za puknutu vezu.
Izgleda da nema drugog načina nego se oboružati strpljenjem i polako tražiti.

Hvala ti na odgovoru, trebala mi je potvrda da nisam nešto previdio ili da sam na krivom tragu.
Ako uspijem riješiti javim!

Pozz
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Grundig Elegance 55 Flat

Post by Zez »

Rekao si da aparat radi normalno kad je ploča izvan ležišta. Pokušaj utvrditi da li i kako ležište djeluje na ploču (savijanje, krivljenje, spajanje nečega s nečim što ne bi smjelo,...). Možda pomogne.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: Grundig Elegance 55 Flat

Post by zlatkoMM »

Neću da se pravim pametan ali.
ako televizor u početku radi tj ima vertikalu,jednostvno izmjeri napon napajanja vertikale
A kad nestane ponovo izmjeri napon napajanja čipa .
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Grundig Elegance 55 Flat

Post by Cosa »

Evo ga, mislim da je riješeno :-) !

Osim vertikale danas sam detaljnije pogledao i horizontalnu, tu su bila dva napukla lema (R534, R529).
Pokušao upaliti, ali opet bez uspjeha, tek kad sam prelemio procesor i smd komponente oko njega uređaj je proradio. Jel moguće da je bilo do procesora :roll: ?
Još sam preventivno sredio i mrežu, jer kao što je gore Nano napisao za grundig, bilo je dosta sumnjivih (ne napukllih, već onako samo kuglica, a ne da je fino razliven) lemova.

Ploču sam malo stiskao, tresao i nije gubila sliku.
Vraćeno sve na svoje mjesto, i dalje radi.
Ostaje mi još da operem daljinski, valjda su mu djeca prosula pepsi, pa sad ne prihvaća dobro komande.

@ZlatkoMM
Svaki savjet je dobrodošao, zato sam i postavio temu da razmjenim mišljenje sa kolegama.
Nisam uspjevao izmjeriti napone, jer bi procesor odmah po uključenju visokog napona skoro isti trenutak (samo bi nakratko bljesnulo) vraćao tv u st.by. Ovo na videu je bio izuzetak (6-7 sekundi) koji se više nije ponovio.

Hvala svima na odgovorima i savjetima!

LP
Post Reply