Sony st-s315 ima neki problem?!

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Zdravo narode!
Pre neki dan kupio polovni tjuner Sony st-s315 i odmah javio se problem.:ohno:
Kada se okljuci na dugme ON tuning na monitoru zmiga treba proci oko 10 minuta da startue tjuner i potom pojavi se stereo u crvenu boju.
Ljudi recite u cemo moze biti problem? :?:
Inace evo za koji tjuner se radi na njemu mozete videti za koji tuning i stereo se radi (pogledajte displej): http://www.youtube.com/watch?v=-NacA4eiPig
Hvala na pomoci
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Mozda u napajanjuu je problem ili u nekom hladnom spoju unutar tunera....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Sto konkretnije u napajanju moze biti problem?
Inace dog zmiga tjuning na displeju i glas u pojacalu prekida se.
Znaci prvo na displeju nema nista pa po neko vreme pojavi se tuning sa zmiganjem pa po neko vreme on se stabilizira, a i zvuk tada u pojacalu se stabilizira.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Mozda kakav elektrolit u napajanju...na zalost kugla mi je na servisu ,pa ti ne mogu reci nista konkretnije.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Na koju adresu mogu naruciti kuglu?
ha,...ha,...ha :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Ne primaju vise narudzbe,ko je jamio,je jamio.....nego popravi li ti to?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Posto u momentu radim druge stvari, planiram ovih dana da otvorim tjuner pa da vidim u cemu je problem!? :wink: :?:
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Zdravo!
Evo na ovom linku: (http://elektrotanya.com/sony_st-s215_s3 ... nload.html) - Users/User/Downloads/sony_st-s215_s315%20(2).pdf nasao sam shemu ovog tjunera.
Povecajte shemu da bude jasnija. U ovoj shemi (4-1 BLOK DIAGRAM i 4-4 shematic DIAGRAM) u kojim tackama da proverim napon i slicne stvari ? kako bih popravio tjuner.
hvala
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Pa imas sve oznaceno na shemi.Kreni od napajanja i provjeri sve napone.Uzmi fen,ako nemas puhalicu na vruci zrak,pa zagrijavaj dio po dio ploce i vidi ima li promjene.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Ovaj postupak sa puhalicom ili sa fenom nije mi jasan?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Kazes da treba 10-ak minuta od paljenja tunera dok ne pocne raditi.Pretpostavimo da se nesto grije tih 10-ak min. i onda proradi,a sada ga ti ugrij bez cekanja i vidi da li ce prije da proradi.Ovo je jedna mogucnost.
Mozda nece nista reagirat,onda mogu biti elektroliti u napajanju,koje moras izmjeriti ,njihov kapacitet i ESR,mjerenje napona moze pokazati da je sve u redu,ali ako je elektrolit slab,napon ce biti dobar,ali ne dovoljno ispeglan .Sony je inace stavljao dobre elektrolite u svoje uredjaje ,ali nikad se ne zna.Grijanjem mozes otkriti i hladan lem,tj .mjesto gdje je lem oslabio i stvara sklab kontakt i kad ga zagrijes malo se prosiri i napravi kontakt.Hladan lem ,mozes otkriti i kuckanjem po ploci izoliranim dijelom sarafcigera (drskom).Ako nista ne pomogne,kvar je malo tezi i sudeci po tvojim pitanjima ,tesko ces ga naci.
Ajd ti kreni ,pa nam pricaj sta si probao i sta si mjerio,pa da vidimo
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Kao prvo recite kako da ubacim mali video klip da vidite na displeju tjunera sta se desava prilikom pustanja u rad. Prekidanje se javlja i tokom rada ali ne tako cesce kao na pocetku?!
Ovih dana nisam u mogucnosti da menjam elektrolite i te stvari, tek u subotu i nedelju imacu vremena da to uradim. Za sve sto ce se desiti pisacu ovde.
Inace hvala na suradnji i pomoci!
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Nije toliko vazno sta se desava sve dok je kvar povremen....ako se to desava i u toku rada,sto prije nisi rekao,onda je vrlo vjerovatno da je problem hladni lem,vjerovatno u samom tuneru.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Proverio sam napone oko IC201 (LA1235) na izvode 5 i 7 tako da na izvod 5 je 5,6V i na izvod 7 je 13,12V sto je sasvim u redu. Isto tako oko napajanja zamenio sve elektrolite, i po ovome situacija oko tjunera je ostala ista.
Da ponovim: Kada tjuner ukljucim na struju, na pocetku nema nista po neko vreme pojavi se tuned i stereo signal sa naizmenicnim treptanjem. Po odredjeno vreme ovo treptanje se stabilizuje, no ponovo svremena na vreme treptanje ostaje. Znaci neznam gde moze biti problem? :cry:
I ovo da dodam: oko napajanja sam prelemio sve lemne tacke.
Ovo tuned i stereo kako izgledaju na displeju pogledajte na ove fotke na ovom linku:
http://olx.hu/hirdetes/sony-st-s315-tuner-ID2vDcn.html
Pozdrav
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Sad smo rijesili napajanje,znaci nije greska tamo.
Fen nisi probao,jer ti to izgleda "glupo"?
Greska moze biti u tuneru (metalna kutijica)ili kod procesora (IC701) na ploci sa displejem.
Prelemi sve sto ti izgleda sumnjivo.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Prelemio lemne tacke kod FM tjunera, ono tunet ne trepce ili sasvim retko ponekad (pogledaj sliku 2: http://olx.hu/hirdetes/sony-st-s315-tuner-ID2vDcn.html), ali sada ima poveci neki sum i javlja se neko izoblicene u zvuku u zvucnicima pojacala.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Super se vidi kako "Tuned" led ne trepce ili samo ponekad ,na onoj slici. :D
Sada vidi da nisi slucajno naravio negdje kakav most od tinola,kad si lemio .Mozda su ti se samo se izvukli kablovi
cinch do pojacala,provjeri sve mase ,da li si zasarafio plocu dobro na kuciste.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by Petrus »

Problem izgleda je bio u FM/AM tjuneru. Cackao sam MF kalem tj, kada ga uhvatim sa prstima gubi se tuned i izgubi se zvuk. Taj deo sam prelemio sada je sve OK, samo ponekad desi se da se izgubi na kratko signal tj, tuned.
Pogledaj sliku gde se vidi MF kalem: http://imageshack.com/a/img661/3517/3uoMyV.jpg
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by nano »

Super da si to popravio.Normalno je da luduje tamo u MF-u ako diras rukom ,jer svojim tijelom mijenjas frekvenciju svega.Nikad nemoj "nastimavati" te MF zavojnice prije nego si iscrpio sve ostale mogucnosti za popravak.To se vrlo rijetko razdesi ,skoro uvijek je problem negdje drugo.
Pokusaj jos skuziti zasto dolazi do prekida signala,mozda je jos neka ala sitnica.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Sony st-s315 ima neki problem?!

Post by LAF »

Pored te obiljezene na TUNER BLOCK ima jos 6 (sest) zavojnica kojih nema na semi jer je sve
predstavljeno kao tuner block. Daj oznake ta dva kola vidljiva na ulaznoj jedinici, ali po svoj prilici
postoji neki hladan lem na istoj, i bez instrumenata (signal generator, VF milivoltmetar ili dobar
osciloskop) tesko je procijeniti sta zeza.-
Vjerovatno zbog toga i bio na prodaji.-

pOz
Post Reply