Azbox ME_Daljinski blokira

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
KapetanMiki
Posts: 3
Joined: 29-05-2014, 12:17

Azbox ME_Daljinski blokira

Post by KapetanMiki »

Poštovani imam problem sa blokadom daljinskog upravljača na satelitskom reciveru.
Naime, sve tipke na daljinskom upravljaču mi nakon 10 minuta rada zablokiraju. (Mogu normalno gledati kanal na kojem sam trenutno ali niti ka mogu pojačati niti prebaciti na drugi kanal). Jedino tipka power na daljinskom kad je držim 5 sekundi stisnutu resetira reciver.

Malo sam istraživao ovaj svoj problem i utvrdio sam da se chip na ploči recivera pod oznakom AMS1117 5.0V nenormalno pregrijava. Misleći da sam riješio problem nabavio sam taj novi chip IP1117L-50 (chip je istih karakteristika kao i AMS1117 5.0V) te ga zamjenio. Međutim i taj novi chip se pregrijava isto kao i onaj prethodni a problem sa daljinskim je i dalje prisutan.

Da li netko zna što bi moglo uzrokovati pregrijavanje chipa.

Još da napomenem da se reciver na struju spaja preko priloženog adaptera koji ima sljedeće oznake:
input 100-240V
50/60Hz 1.2A Max
output 12V - 3A
Attachments
IP1117L-50.jpg
IP1117L-50.jpg (46.75 KiB) Viewed 2035 times
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Azbox ME_Daljinski blokira

Post by elektor »

Koliko je to nenormalno pregrijavanje, koliko dugo možeš držati prst na njemu?
Riječ je o LDO regulatoru pa je normalno da se zagrijava.
Ukoliko je temperatura stvarno prevelika i regulator se pregrijava prvo provjeri napon na ulazu regulatora. Postoji mogućnost da je neki regulator prije vrisnuo pa sada na IP117 dolazi viši napon no što je prije bio pa se povećala disipacija.
Drugi mogući razlog problema jest kvar na komponentama koje se napajaju iz tog regulatora pa kroz regulator teće veća struja nego što treba.
KapetanMiki
Posts: 3
Joined: 29-05-2014, 12:17

Re: Azbox ME_Daljinski blokira

Post by KapetanMiki »

Nisam baš neki stručnjak u elektronici a zagrijavanje je takvo da prst na chipu mogu držati nekih 10 sek i onda pođe da prži. Istom metodom sam pokusao i sa ostalim chipovima na ploči ali jedino kod ovog chipa ne mogu držati prst na njemu vise od 10 sekundi
KapetanMiki
Posts: 3
Joined: 29-05-2014, 12:17

Re: Azbox ME_Daljinski blokira

Post by KapetanMiki »

Zna li tko kakav dobar servis u Hercegovini, u obzir dolazi i Srednja Bosna tko bi mi mogao ispitati uređaj i riješiti problem
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Azbox ME_Daljinski blokira

Post by Feko »

čim ti možeš držati par sekundi prst, to to je onda normalna radna temperatura tog regulatora u tim okolnostima obzirom da nema vanjski hladnjak. Ako na srednjem pinu ima 5V onda je OK. Traži grešku dalje....provjeri elektrolite u isravljačkom dijelu oko tog 5V regulatora...
Post Reply