Kako namotati stator el.motora

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
elvislakota
Posts: 2
Joined: 26-05-2014, 22:51

Kako namotati stator el.motora

Post by elvislakota »

Pozz svima imam jedan stator od masine za kosenje trave, ja radim snjom i od jednom crce.
otvorim zica crna pipnes ona puca, imam iskustva namotavao sam transformatore sa time mi nikakav problem nije, al za el.motore nemam iskustva neznam gde da pocnem, informacije sto znam za motor su dole na sliki sto sam objavio, malo sam je prepravio u paint posto se ne vidi lijepo al nema veze.
Molim svakog ko ima iskustva kako, sta, sto, dze ide molim ga da mi pomogne sa kalkulacijama debljinom zice sta bilo. Unaprijed falla.
Attachments
2014-05-26 23-58-59.jpg
2014-05-26 23-58-59.jpg (38.83 KiB) Viewed 2921 times
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kako namotati stator el.motora

Post by nano »

Nisam bas strucnjak,ali moras namotati sve kako je i bilo.Prema postojecoj zici odredis debljinu,ako je kolektorski motor vjerovatno ima samo dva namotaja i moras prebrojati postojeci namotaj za broj namotaja.
Uglavnom,moras "snimiti " situaciju i motati kako je bilo.
Preporuka je da ti to odradi profesionalac koji ce to lakirati i zapeci u peci da to bude kako treba.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
elvislakota
Posts: 2
Joined: 26-05-2014, 22:51

Re: Kako namotati stator el.motora

Post by elvislakota »

Svaki sam korak snimio i zapiso kako idu natrag zice, samo mi trebaju formule za odredit debljinu i koliko puta namotat formule .. Ako neko znam molim vas ..
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Kako namotati stator el.motora

Post by LAF »

Da nije nesto ovakvo u pitanju?

http://www.elitesecurity.org/t466279-0#3309443


pOz
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kako namotati stator el.motora

Post by nano »

Nisam mislio to....zar ne mozes prema postojecoj zici odrediti debljinu i izbrojati namotaje,pa i raspored.Nije valjda toliko izgorila.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Kako namotati stator el.motora

Post by vklepac »

izmjeri zicu pomicnim mjerilom iliti šubler :) prebroji namotaje... samo tesko ces to rijesit samo tako; treba to premotat lakirat,zapec... i sta je jos jako bitno zice moraju bit lijepo rasporedene i kvalitetno bandazirane,kako nebi rotor negdje oglodao lak sa zice a samim time i dosao u spoj ili otkinuo zicu
Post Reply