šivača mašina, trofazni elektromotor

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
invinceble
Posts: 13
Joined: 17-03-2014, 18:04

šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by invinceble »

Znaci o cem se radi. Jedna susjeda ima staru mašinu tima Singer (preko 30 godina stara). I sad joj se desio problem tipa da je slucajno (ili kako već,neznam ni sam) kad je nesto cistila pomaknula trofazni utikac koji je bio u uticnici (kaže da masina nije radila ,prekidac iskopcan) i da je to puklo ko vrag itd idt...Dođem ja pogledati,naravno kontakti u utikacu izgorjeli (izolacija) i sve tri faze i zemlja dodiruju jedno drugo. Pokušao sam iskoristiti stari kabel,al nemoguce je jer izolazija puca samo na pogled.Stavio novi kabel 4x2,5 na kraj utikaca i pospajao RST u kutiji na stolu pomocu kojega se pali motor.Osigurac ok,zamjenjen, uticnica u zidu ok,struje ima na sve tri faze ,okrenem prekidac za napajanje motora,sve tri faze imaju dovod al motor samo zuji. O cem bi se tu radilo?Utoj kutiji je ok spojeno,znaci RST i s ruge strane na U V W ali kad sam otvorio kutiju elektromorora tamo su zamjenjene U i W...znaci s jedne strane CRNA žica je na U, a s druge je na W...Susjeda kaže da je tako radilo.Tu i tamo zamjenila osigurac jer joj je neko spojio uticnicu za osigurac di je i peč i sam bog zna šta još.

Znaci motor zuji, a prije kratkog spoja mašina nije radila tj bilo je struje do kutije s prekidacem koji pali elektromotor.Hvala na pomoci.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by Kukinjos »

Možda si okrenuo dvije faze u odnosu na prijašnje stanje, pa bi se motor htio vrtit u suprotnu stranu, a nešto od mehanike mu to ne dopušta. Pokušaj okrenut žice od dvije faze na utikaču, ili ako hoćeš na motoru, gdje ti je lakše, pa probaj onda (U i W). Kod trofazne instalacije nikad ne znaš gdje je spojena koja faza, jedino ako imaš instrument baš za to.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
invinceble
Posts: 13
Joined: 17-03-2014, 18:04

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by invinceble »

A stvar je u tome da sam pazil kak spajam,zapisao sam si ranije na papir kako je bilo spojeno.Isto tako me muci zašto su onda 2 faze zamjenjene kod U i W..ocito je netko,nekad to mjenjal a sad ti znaj ko je i kad i zašto.A kaže žena da je tako sve radilo. Nisam neki ekspert u motore i šiv. mašine pa mi se ne srlja baš previše ,a opet bi htio riješit nać rješenje.Naravno ,tri puta sam gledao kako sam spajao.Na prekidaču sam stavio Crna 1, smeđa 2 , siva 3 (ima brojeva na plastici ispod kontakta,a opet spajal sam kako je i bilo spojeno ranije) ...i isto tako onda u kutiji Crna R , Smeđa S , Siva T.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by nano »

Ja mislim da ti ipak fali jedna faza u uticnic.Ako si provjeravao samo ispitivacem,nekad zna zeznuti pa pokaze i kad je
osigurac izgoren.
Zato su stari elektricari ,a bogami i ovi novi :D imali dvije male sijalice 220V spojene u seriju i sa izvedenim zicama i tako provjeravali osigurace.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
invinceble
Posts: 13
Joined: 17-03-2014, 18:04

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by invinceble »

A nešto se i meni sve više čini da fali jedna faza. Da,provjeraval samo s ispitivačem i možda je tu greška.inace,ormarić je stari,nema automatskih osigurača ,ni limitaora.ništa....samo osiguraci,oni topljivi,porculanski ili kako već.
9a4oe
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 20-02-2005, 12:31

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by 9a4oe »

Izgorio jedan od namotaja elektromotora.
Motor se jako grije?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by nano »

Zamijeni sva tri osiguraca pa si siguran.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
invinceble
Posts: 13
Joined: 17-03-2014, 18:04

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by invinceble »

KAko sam rekao,stari osiguraci,baš ništa oznaceno na ploci, hrpa "novih" (starih,pregorjelih valjda) osiguraca u ladici...Ako cu moc sve preispitat tako cu i napravit pa sam barem siguran u to,a s ostalim se necu previse bavit.

A ovo za namoraj motora stvarno neznam.Neznam što znaci to zujanje ni kako do njega dolazi opcenito.A i neznam kako bi pregorilo nesto kod motora kad nije bio ukljucen prilikom kratkog spoja (tako je receno).
invinceble
Posts: 13
Joined: 17-03-2014, 18:04

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by invinceble »

Za grijanje isto neznam jer nisam dugo puštao ta tako zuji.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by WhiteHead »

Haj' ne ljuti se, al' učini uslugu i sebi i domaćici pa prepusti nekom drugom da to vidi....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
invinceble
Posts: 13
Joined: 17-03-2014, 18:04

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by invinceble »

A biti će tako na kraju, al mogu provjerit barem osigurače i utičnicu,provjerit faze instrumentom pošzo ga u zadano vrijeme nisam nosio sa sobom.A ako nije do toga,neću se više pretljat.
invinceble
Posts: 13
Joined: 17-03-2014, 18:04

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by invinceble »

Riješeno. Ipak na kraju problem u osiguračima.Samo jedna faza bila na utičnici. Pokraj trofazne je bila jedna obična utičnica pa sam išao ispitivat faze preko nule s te obične i samo na srednjom kontaktu bilo 230v...našao koji su osigirači na ploči i promjenio ih i sad radi ok mašina,tj motor :-). Hvala na pomoći,a čovjek ući dok je živ i dok ima volje..
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by WhiteHead »

invinceble wrote:Samo jedna faza bila na utičnici..
Sa jednom fazom trofazni motor ne zuji, tj. ponaša se kao da nije spojen.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
invinceble
Posts: 13
Joined: 17-03-2014, 18:04

Re: šivača mašina, trofazni elektromotor

Post by invinceble »

Sa sigurnošću mogu reć da je zujal...i da sam moral promjenit 2 osiguraća (jedan je očito ona prije promjenila i fato je bila samo jedna faza)

zujal je i izbacil je prekidač nakon mozda minute ili malo više
Post Reply