trofazni grec

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

trofazni grec

Post by vklepac »

potrebna mi je pomoc oko trofaznog greca,izgorile su 2 diode koje sam zamjenio,e sad me zanjima za sta sluzi ovaj plavi okrugli kondenzator il sta je vec to, koji je izmedu plusa i minusa jer je pocrnio pa ne mogu nista iscitat iz njega. evo jedne slike koju sam nasao na netu za primjer
http://www.zaslike.com/viewer.php?file= ... aqpish.jpg HVALAAAA
robimarko
Napredujem
Napredujem
Posts: 163
Joined: 23-03-2014, 17:49

Re: trofazni grec

Post by robimarko »

Vjerovatno za filtriranje napona
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: trofazni grec

Post by vklepac »

zanjima me konkretno sta bi se desavalo da montiram bez njega,dal bi sve radilo ok??? jer da znam njegovu vrijednost mjenio bi ga,inace grec je iz co2 aparata 250A sastavljenog iz 6 alu ploca,na svakoj je 6 dioda po 35A
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: trofazni grec

Post by niho »

To crno je elektrolitski kondenzator i služi da "malo ispegla napon" možeš upotrijebiti npr 500 -1000uF/100V i nećeš pogriješiti :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: trofazni grec

Post by nano »

Nije to elektrolit,
to bi mogao biti varistor,radit ce ti i bez njega,ali onda nemas zastite od prenapona,ako je varistor.
Moze biti i obicni blok kond.,po mojoj procjeni oko 2n2 2KV,ali ce prije biti varistor samo moras procitati za koji napon.Probaj bez njega i i zmjeri kolik napon imas iza gretza pa stavi malo vecu vrijednost varistora.
Probaj ga ocistiti alkoholom ,mozda uspijes procitati vrijednost.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: trofazni grec

Post by niho »

Ili slikaj taj dio zajedno sa diodama, biće nam svima lakše :)
Ne vidim nikakvu svrhu varistoru poslije transformatora i ispavljačkih dioda na aparatu za zavarivanje.
Pardon tek sad sam vidio sliku, ako je to slika od toga. Ako liči na taj dio sa slike (samo crn i spušen onda OK) mada je na svim MIG i MAG aparatima koje sam ja vidio postojao elektrolit poslije greca. Taj Varistor fakat nema nikavu svrhu na tom mjestu, može prije dioda ali poslije ne.
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: trofazni grec

Post by vklepac »

evo pitao sam i covjeka koji se bavi izradom co2 aparata,covjek je stvarno legenda,spreman pomoci u svakom problemu; ovo je njegova internet stranica ako nekog zanjima nesto o co2 aparatima i aparatima za varenje opčenito http://darkoelektronik.webs.com/. nano je u pravu ovo je varistor,a sluzi kao stupanj zaštite,moze raditi bez njega...iz ovog izgorenog ne mogu iscitati podatke jer se raspo. sad kad sve slozim mjerit cu napone poslije greca pa cu vidjet... a sto se elektrolita tice mislim da su obavezni u monofaznom grecu ali u trofaznom ne,koliko znam
Post Reply