Elektronski cok na manuelni

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Elektronski cok na manuelni

Post by sanchez »

Prije neki dan htio da upalim skuter da se malo provozam al nikako,malo sam guglao i nasao da je moguce da me neradi cok ili saug a kod mene je elektronski.kad ga direktno spojim upali.vjerovatno mi neradi izlaz na regleru*elektronici*,tako mi idu zice na njega.kako mogu napravit da spojim direktno na neki prekidac al da ima tajmer da se moze sam ugasit nakon nekoliko sekundi koliko stavim. :o
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by Emigrant »

pokušaj sa timerom sa ic NE 555
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by sanchez »

Imali sta jednostavnije posto se ne razumijem nesto posebno u elektroniku ovih komponenti.sutra cu ja izmjerit otprilike koliko treba vremena da cok uradi sto treba pa priblizno naci neki tajmer za to.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by Black »

Koji skuter je u pitanju?
U 95 % skutera čok radi na način da je to jedan grijač s iglicom. I kad je skuter ugašen čok je hladan i iglica je povučena i tako je otvoren dodatni kanal koji ubacuje malo više goriva u motor.
Kako motor radi tako radi i grijač i izbacuje iglicu i zatvara taj dodatni kanal.

Malo m ije čudno da bi kdo tebe radilo obrnuto ali nikad se nezna. Napiši koji je skuter u pitanju
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by sanchez »

U pitanju je gilera runner 50ccm 99 godiste.elektricni saug bas kao sto si ti naveo,ima iglica kad se ugije ona izadje par milimetara napolje i to je to.al kod mene ispade kao da je obrnuto kad se ugrije da upali kako treba to jest kad izadje iglica a ne obrnuto.
danas sam mjerio dovoljno je 1m da izadje igla koliko treba,a moze i 30sec pa bi palio 2 puta.
dobro bi mi dosao kakav relej sa tajmerom ako ima da se kupi.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by Black »

ne treba ti tajmer samo stavi prekidač direktno s akumlatora na chok i prije paljenja skutera uključih prekidač i nek stoji upaljen sve dok motor radi.
Samo to ti je rješenje tipa ako ti nešto lupa u motoru ti staviš slušalice i rješiš problem.
Tebi je električni čok ispravan i nije kod tebe ništa obrnuto,onako je kako sam gore opisao, nešto drugo ti nevalja na skuteru. Za početak očistit karburator i filter zraka
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by sanchez »

Kod mene ti je igla uvucena kad je hladan i kad ga upalim radi pod turom.kad skopcam cok direktno nakon minute spadnju obrtaji i radi normalno.izadje ona igla vani i radi normalno.
ma mislio sam da stavim na relej da ga mozda ne sprzim posto kad ga duze drzim na struji ugrije se pravo pa reko da nece crknut.
nije do ostalog sve sam ocistio i uradio samo mi je do coka i prije me to zezalo al evo sad sam skontao.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by Black »

Pa to je sve normalno i tako i treba bit, a neće on crknit kad je stanlo na struji, ne brini se. Kod svih skutera je on stalno prikopčan na struju i normalno je da se tako ugrije

Ako je tebi na čoku iglica uvučena kada je skuter hladan i skuter svejedno ne pali. To nije problem do čoka.
Problem bi bio kada on upali pa nakon 3-4 min idalje radi pod turom i troši ko ruski tenk

BTW: kad upališ skuter provjeri dolazi li 10V na čok
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by sanchez »

Znaci dobro je,na tom principu radi cok.Sa kontaktom nema nikakve struje,a izmjerit cu sutra kad upalim kolika je struja pa javim.ugrije se pravo pa me strah da skroz igla ne iskoci il da crkne.ma bilo je do njega sto nije htio da upali.kako sam ga iskljucio i direktno spojim upali iz prve a dok je bio ukljucen nije htio nikako.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by Black »

kralju nikako da me skontaš, skuter mora palit kad je čok iskopčan skroz. Nego tebi čok daje "previše" goriva da skuter upali. Treba vidjet zašto je to višak goriva jer nebi trebao biti. Može bit slaba iskra ili se neko igrao sa diznama
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by sanchez »

hajd nebitno to jel do njega sto nije upalio il ne,danas sam postavio alnaser pali ko mina.mjerio sam voltazu na dzeku za cok,varirala je voltaza kad das gas.vjerovatno je ispravno kako dajes vise gasa tako se vise grije i manje cok goriva daje.spojit cu na taj dzek jedan cok a drugi stavit na skuter i upalit da vidim sta ce se desit sa ovim na dzeku.
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Elektronski cok na manuelni

Post by sanchez »

Danas sam provjerio,provjerio sam na dzek cok i upalio motor,nakon nekog vremena igla izasla max sto je mogla,znaci negdje je neka zica bila prikljestena pa nije radilo kako treba.
hvala svima na odgovorima.i lock.
Post Reply