LG re-29fa33px

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

LG re-29fa33px

Post by elektor »

Dobio na popravak gore navedeni TV, šasija MC017A.
Slijedeći service manual stigao sam do trafoa na horizontali T401 koji mi je malo sumljiv.
Otpor s jedne strane mu je 110mOhma, s druge 11Ohma. Part number trafa je 6170VC0002A. Na slici se vidi gdje se nalazi, crveno označeno su stezaljke na kojima je otpor sumljivo mali. Inače nema nikakvih optičkih ili mirisnih :D naznaka da je izgorio.
Pa eto molim iskusne da kažu da li im se trafo čini ispravan i/ili ako netko ima ovaj TV na popravku ili samo trafo da premjeri malo otpor da usporedim. Inače induktivitet izmjerit ne mogu, nemam RLC metar.
Image
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: LG re-29fa33px

Post by elektor »

Stvar je riješena, trafo ispravan. Barem prema:
http://www.electronicmarket.com.au/tran ... 35560.html
Može ključ..
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LG re-29fa33px

Post by Kukinjos »

Kolega, to bi trebalo bit u redu. Primar je napajan s 65V i tu su impulsi prilično velike amplitude, a sekundar otvara i zatvara diodu baza - emitor Q402, i tu je u mnogome manji napon, zato je i samo par zavoja u pitanju, pa ne čudi tako mali otpor. Mislim da je ipak nešto drugo u pitanju, ne sjećam sa da je ikad taj trafo crko.
A kakvi su simptomi? Ne radi ! :)

EDIT:
Al si brz, nisam ni poruku uspio dovršit, he, he. A što je bilo u pitanju?
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: LG re-29fa33px

Post by elektor »

E baš je takav kvar bio, ne radi. Samo se ugasila, signalna lampica je radila i čulo se buđenje iz stand by-a, ali ništa na ekranu.
Nešto sam sitno izmjerio čemu se dalo prići, jer je TV popriličan, a mjesta baš i nije bilo. Kako se napajanje činilo ok odlučio sam bez puno razmišljanja drito udrit testirat slijedeći service manual, pošto o CRT-ima nemam pojma. Ploče su morale ići van pošto za TV nema mjesta u radioni.
Pri skidanju glavne ploče sam odlemio flyback da slučajno ne bi oštetio cijev odspajajući VN elektrodu.
Na stolu premjerio i prelemio elemente iz service manuala, sve se činilo ok. Tako da je pala odluka da sve mora natrag unutra i da bez mozga i detaljnijeg mjerenja neće.
Kad sam sve pospajao i ponovno zalemio flayback proradila je prije nego sam imao priliku još nešto mjeriti (i baciti instrument u zid :D ). E sad što joj je bilo tko će ga znati.
Moja pretpostavka je hladni lem negdje oko flybacka pošto nisam siguran da li sam čuo ono visokonaponsko "pucketanje".
Što bi se reklo i čorava koka zrno ubode..
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LG re-29fa33px

Post by Kukinjos »

elektor wrote:Kad sam sve pospajao i ponovno zalemio flayback proradila je prije nego sam imao priliku još nešto mjeriti (i baciti instrument u zid ). E sad što joj je bilo tko će ga znati ......... Što bi se reklo i čorava koka zrno ubode..
Kolega, vidim da smo dosada bili skroz u krivu glede popravaka i izrade uređaja na "naučnoj" bazi, od sad servis radim ovako:
1. U Bau...nešto, kupim desetak instrumenata nikako skupljih od 60kn s baterijom.
2. Uređaj dođe na servis, stavim ga na stol i odma jedan instrument o zid, čime ujedno i završavam popravak, jer popravak ne smije bit skuplji od 100kn + instrument

Novi uređaji, gdje je ipak potrebno nešto "vještine":
1. Kod najjeftinijeg kinez s e-baya kupim vrećicu nekakvog novog elektroničkog otpada
2. Uzmem jednu izbušenu pločicu, zalijem je cijanofix-om i umjesto graha, bacim po njoj šaku nečeg iz gore navedene vrećice.
3. Pričekam jedno pola sata (ako je cijaofix gel u pitanju), jer ipak je to inženjerski posao koji zahtjeva vrijeme za razvoj.
4. Zalemim negdje crvenu i crnu žicu i voila, to je to.

Vidiš kako je razvoj novih uređaja duplo teži od popravke postojećih, jer ima četiri točke u odnosu na samo dvije servisne.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: LG re-29fa33px

Post by nano »

Uređaj dođe na servis, stavim ga na stol i odma jedan instrument o zid, čime ujedno i završavam popravak, jer popravak ne smije bit skuplji od 100kn + instrument
:D :D :D :D

...ova ti je dobra....

ja sam svoje sheme vec izrezao na listice i stavio pored wc skoljke....da bar necemu sluze
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: LG re-29fa33px

Post by Feko »

:lol:
A di su ona stara vremena kad si za popravak televizora bio prljav do ramena. A i nos je znao biti ko od dimnjačara kad uroniš u elektroniku visoookog napona :ohno:
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: LG re-29fa33px

Post by elektor »

haha..bome na prekretnici sam.
Razmišljam prodati sve instrumente i opremu te zadržati samo šačicu neispravnih komponenti za bacanje i grah kao pojačanje. Naravno za finije poslove bi ostao čekić od 2,5 kile.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: LG re-29fa33px

Post by Feko »

Ovo je posao za smirenje živaca, vrijedi 100kuna i vjerojatno nitijedan instrument neće nastradati (pod uvjetom da ga nema u bilizini) :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=dAfYTzLKLJY
Post Reply