Crko multimetar

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Crko multimetar

Post by sanchez »

Pozdrav.neki dan mi crknu multimetar,al samo gdje se mjere omi,otpor,ostalo sve radi.nosio sam elektricaru kaze da je neki glavni procesor crko.ako ima ko da kaze sta da radim da ja pokusam da popravim il da nekom od povjerenja odnesem da ispita u cemu je rijec il da popravi.
Rijec je o mastech ms 8229
pozz
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: Crko multimetar

Post by imocanin »

ako radi i nece da mjeri samo otopr onda je vjerovatno samo operacijsko pojacalo otislo
Cirkus Kolorado :D
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

imocanin wrote:ako radi i nece da mjeri samo otopr onda je vjerovatno samo operacijsko pojacalo otislo
ovaj multimetar ima dosta stvari na sebi da mjeri,al samo ovi omi i otpor neradi,ostalo je sve ok kako sam vidio.neznam ti ja sta je to operacisko pojacalo i kako izgleda.nisam ti neki maher sto se tice struje,zato sam ovo sprzio.mogu slikat sutra pa da mi pokazes gdje je i kako cu da ga ispitam.imam jedan stari multimetar analogni sa kazaljkom.
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: Crko multimetar

Post by imocanin »

onda bolje netko sa iskustvom da ti to rjesi...jer kako cu ti pomoc kad ni sam neznas sta je operacijsko pojacalo :)
Cirkus Kolorado :D
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

imocanin wrote:onda bolje netko sa iskustvom da ti to rjesi...jer kako cu ti pomoc kad ni sam neznas sta je operacijsko pojacalo :)
sta cu ovdje kod nas nemozes naci majstora da valja,eto vidis nosio ovom majstoru on kaze da je glavni procesor crko.ako imas kakvu semu kako izgleda i kako se ispituje dobro bi mi doslo.hvala i pozz
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Crko multimetar

Post by nano »

Bit ce da je taj elektricar u pravu...procesor
Evo ovdje neka shema ,mozda ti pomogne....
http://www.hw2sw.com/2012/09/25/adding- ... ch-ms8229/

i datasheet od procesora http://www.hw2sw.com/wp-content/uploads ... 21-LP3.pdf
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: Crko multimetar

Post by imocanin »

nano wrote:Bit ce da je taj elektricar u pravu...procesor
Evo ovdje neka shema ,mozda ti pomogne....
http://www.hw2sw.com/2012/09/25/adding- ... ch-ms8229/

i datasheet od procesora http://www.hw2sw.com/wp-content/uploads ... 21-LP3.pdf
ovaj datasheet je osnovna shema kontrolera, mislim da na multimetru je malo jos doradjena shema...do sada sam ima slucaj da je bar nekakva zastita bila prije glavnog kontrolera u obliku sljedila ili sl...treba pazljivo pregledat omske ulaze na kotroler da bi se utvrdilo da je zbilja do kontrolera
Cirkus Kolorado :D
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

ovaj elektricar mi je rekao da profuralo blokadu i otislo u glavni procesor.
posto se ja ne razumijem nesto posebno volio bih kad bi bio neko da je iz Sarajeva da se nadjemo da mi ispita da vidimo o cemu se radi,il ovako da mi pomognete da ga pokusam da osposobim.
hvala svima na odgovorima.
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

Poz svima,nisam bio neko vrijeme.nosio sam multimetar ovom drugom majstoru kaze da nemoze nista da se uradi da je crklo bruku ovih malih komponenti.
Sad sam mislio da narucim drugi multimetar pa ako budem mogao vremenom da promjenim il zamjenim sve sto je crklo na ovom uredzaju,a da mogu inace da ga koristim za elektroniku.
Da ne otvaram novu temu koji mi vi predlazete da kupim multimetar do cijene 150km da je solidan.
Ovakav isti mi se ne kupuje zgadio mi se.
Mislio sam ovaj mozda UNI-T 61E
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Crko multimetar

Post by elektor »

Po onome što ljudi govore 61E je veoma dobar multimetar u odnosu na cijenu.
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: Crko multimetar

Post by pinco »

Sviđa mi se taj UT61E, sva podrućja zaštićena do 1000Vdc/750Vac, a za strujno podrućje imaš 2 osiguraća. Tako da bi tu triba bit donekle siguran, uz pažljivo rukovanje posebno kod mirenja struje, ako se šta i omakne triba bi instrument priživit.
Rezolucija mi se instrumenta sviđa, 0,01mVdc, 1pF, 0,01R.....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Crko multimetar

Post by pedja089 »

Ja imam UT61D, ono sta mi se ne svidja sto na mV opsegu hvata puno staticki elektricitet...
Ostavim pipalice na stolu, radim nesto drugo, on pisti izvan opsega.
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

Rekao sam vise nebi mjerio visoku struju sa multimetrom nema para.dobro prekontrolisi sa briferom pa onda multimetrom.
mislio sam ovaj da uzmem posto je solidne cijene a ima dobar opseg mjerenja.
bas je i ovo glupo ovaj serija 61 je 55 dolara a ova 70 duplo skuplji,nema logike al eto.
sta mislite o ovom fluke 17 ja mislim i on je negdje oko 80 dolara.kakav je on,jel sta bolji od ovog.
onaj mi se isti ne uzima nikako.
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

Evo narucio sam ovaj UNI-T61.valjda ce mi valjat i posluzit.
Danas mi je vratio ovaj majstor multimetar ovaj moj sto je crko.kaze da nije taj glavni procesor,kaze da je vise malih dijelova crklo u njemu,treba detaljno ispitat sta i kako i zamjenit pa vjerovatno ce i proradit.
znaci nije jos za groba ima mu neke nade.pozzzzz
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

Dosao je danas uni t61 dobro fercera zasad.pokazuje prilicno tacne podatke.krenuo sam sa ispitivanjem komponenata,dioda smd po dioda i rijesit cu i to.kako sam zamjenio osigurac sa 10a na 1 malo ko da je zivnuo.prikljucio sam web kameru i sa njom gledam da ne bi naprezao oci,dobra stvarka.
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

Prije 2 dana sam rastavio ovaj gornji dio multimetra i imao sam sta vidjet.crno zagreno gdje dodju kontakti.
Sprzio se kontakt na ploci.imali ko rijesenje kako da ovo popravim evo slika da se vidi o cemu se radi pa idem dalje da popravljam.
Na slici se vidi o cemu se radi.

Image
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Crko multimetar

Post by bob4 »

User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Crko multimetar

Post by elektor »

feed him...
Image
User avatar
enes_zoki
Napredujem
Napredujem
Posts: 111
Joined: 11-10-2011, 09:38
Location: Sarajevo Bosna i Hercegovina

Re: Crko multimetar

Post by enes_zoki »

sanchez wrote:Prije 2 dana sam rastavio ovaj gornji dio multimetra i imao sam sta vidjet.crno zagreno gdje dodju kontakti.
Sprzio se kontakt na ploci.imali ko rijesenje kako da ovo popravim evo slika da se vidi o cemu se radi pa idem dalje da popravljam.
Na slici se vidi o cemu se radi.

Image

ja ti mogu reci kako sam ja jednom uradio neki ce se smijati al meni je upalilo uzmi samoljepljivu foliju naravno alu i zalijepi kako ide kontakt meni je upalilo
User avatar
sanchez
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 81
Joined: 28-01-2013, 21:55

Re: Crko multimetar

Post by sanchez »

Kupio sam prije pola god pastu za kontakte,nanases je gdje hoces pricekas da osusi i ima kontakt izmedzu dva dijela a sad neznam reko ako ima neko orginalno rijesenje da ovo uradim ako ne onda cu pokusat ovo.
Post Reply