SONY KV-21FT1K problem paljenja

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Vehid54
Posts: 6
Joined: 22-07-2013, 00:34

SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by Vehid54 »

Pozdrav. Imam SONY KV-21FT1K Trinitron Color TV, koji ima problem sa paljenjem.
Dugme za paljenje moram pritisnuti oko 30 puta da bih upalio TV, znaci pritisnem dugme za paljenje, TV se ukljuci i nakon 2 sekunde sam se iskljuci te mi pri tome NE prikaze sliku. I tako 30 puta, nakon sto ga upalim sve radi normalno. Ako iko ima neko rjesenje mog problema sa Tv-om, zamolio bih ga da mi pojasni malo.
Unaprijed hvala
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by nano »

Eeeeh Sony...
Da li ti lampica ostane ukljucena i gori non stop ili blinka.Prebroji koliko puta blinka.Tu mozda otkrijemo sta bi moglo biti.Prvo bi trebalo premjeriti sve elektrolite u mrezi ili ih promijeniti ako nemas ESR metar.
Ako se lampca ugasi,mogao bi biti problem u mrezi.
kad se tv upali ,da li ti slika dodje odmah ili moras cekati skoro minutu?Crkavanje ekrana je poznata stvar kod tih Trinitrona...ja ne zelim vise ni da ih vidim...teski su brate,
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Vehid54
Posts: 6
Joined: 22-07-2013, 00:34

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by Vehid54 »

nano wrote:Eeeeh Sony...
Da li ti lampica ostane ukljucena i gori non stop ili blinka.Prebroji koliko puta blinka.Tu mozda otkrijemo sta bi moglo biti.Prvo bi trebalo premjeriti sve elektrolite u mrezi ili ih promijeniti ako nemas ESR metar.
Ako se lampca ugasi,mogao bi biti problem u mrezi.
kad se tv upali ,da li ti slika dodje odmah ili moras cekati skoro minutu?Crkavanje ekrana je poznata stvar kod tih Trinitrona...ja ne zelim vise ni da ih vidim...teski su brate,
Evo isprobao sam, kada pritisnem dugme za paljenje TV-a cuje se zvuk kako se upalio i za 2 sekunde se automatski gasi i ne prikazuje mi sliku uopste, poslije gasenja, crvena lampica miga 11 puta i ugasi se na 3 sekunde i opet miga 11puta i tako sve.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by nano »

Taj kod je nesto sa Jungle chipom i 8v ,koliko se ja sjecam.Po tvojim simptomima bi trebalo
prelemiti sve oko VN trafoa i hor izl.tranzistora,provjeriti 8V sa napajanja (elektrolit),ako imas
onu malu plocicu sa procesorom koja stoji uspravno ,izvadi je i na njoj sve prelemi.Sony je takodje poznat
po hladnim lemovima.
Jos znam,kad je ova greska stalna,da je vjerovatno u pitanju proboj VN trafo-a i posljedicno stradavanje procesora i onda je popravak neisplativ.Kod tebe jos mozda ima sanse ,jer se tv upali i radi.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by alexa_pg »

Alexa
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by nano »

Pa dobro Alexa,gdje si bio do sada....mi se tu mucimo... :D

Eto Vehide,samo jos nadji taj chip i izgleda da si rjesio problem.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Vehid54
Posts: 6
Joined: 22-07-2013, 00:34

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by Vehid54 »

Alexa, hvala ti puno, znaci samo ovo staro odlemim, novo zalemim i sve bi trebalo biti uredu, nasao sam ga na ebay-u: http://www.ebay.com/itm/1PCS-MCZ3001D-M ... 43bb35635a , njega cu kupiti. Samo me interesuje sljedeće, da li će smetati sta jer ovo na ebayu je MCZ3001D 11162, a u mene u TV-u je MCZ3001D 00406?
satelitko
Posts: 4
Joined: 10-07-2013, 06:17

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by satelitko »

Samo ga ti zalemi.
Vehid54
Posts: 6
Joined: 22-07-2013, 00:34

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by Vehid54 »

Hocel sigurno sve raditi dobro, da dzaba ne narucujem IC?
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by alexa_pg »

Da ne bi razmisljao "Hocel sigurno sve raditi dobro" predlazem da aparat poneses u neki od servisa i uz skromnu nadoknadu ljudi ce te osloboditi te brige.
Alexa
Vehid54
Posts: 6
Joined: 22-07-2013, 00:34

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by Vehid54 »

Druze, vise ja volim razmišljati nego dati skromnu nadoknadu na ovom vremenu. Ipak, cijenim tvoj savjet. Narucit cu ja IC pa sta bude.
Pozdrav
Vehid54
Posts: 6
Joined: 22-07-2013, 00:34

Re: SONY KV-21FT1K problem paljenja

Post by Vehid54 »

Pitao sam jednog covjeka koji je veoma dobar u tim stvarima, rekao mi je da je IC na ebay-u i u mom TV-u isti, a 00406 i 11162 su samo serisjki brojevi.
Post Reply