Vivax Imago TV-3200

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Vivax Imago TV-3200

Post by Cosa »

Pozdrav,

Zamolio bih za pomoć sa savjetom, jer sam ponovno (po tko zna koji put :-) ) zapeo pri popravci.

Radi se o tome da je tv prvotno imao suženu sliku (10. cm. sa strana) po vertikali. Da bi nedugo nakon toga počela blicati stand by lampica u jednakim intervalima po 1. sekundu i aparat se nije mogao upaliti.

Očito je greška u mreži, mislio sam da je vertikalni IC u kratkom spoju i da preopterećuje mrežu, zbog ovoga problema s vertikalom. Nakon što sam otkačio B+, koji je inače 105-114V (pulsira), mreža opet bez promjene.
Napon na mrežnom elektrolitu stabilnih 318V.
Nakon toga probao sam otkačiti i ostale napone (jedan po jedan), ali bez uspjeha, mreža i dalje pulsira.
Sa instrumentom sam tražio kratke spojeve, naročito iza naponskih regulatora, ali ništa.

Sad se pitam da li sam uopće dobro uradio testiranje sekundara na ovakav način (isključivanjem), jer svaki taj napon ide i na povratnu vezu pa ne znam jel možda i to utjecalo na rezultat. Ali baš zbog povratne veze sam išao isključivati jedan po jedan.

Šasija je Beko ZA9.190-05
Našao sam podatak da shema odgovara od Beko 22.2.
Shemu sam usporedio sa aparatom i jedino što se razlikuje je da na ovoj mreži nema napona -15V (nije predviđen) koji je na shemi, ostalo odgovara.

Shema:
http://www.sendspace.com/file/8duorr

Ako netko od iskusnih forumskih majstora ima vremena, zamolio bih da pomogne.

Ispričavam se ako sam u gornjem tekstu napisao nekakvu glupost ili ako nešto nisam dobro objasnio. :D

LP
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Vivax Imago TV-3200

Post by nano »

Prvo,je li slika bila suzena sa lijeve i desne strane ili gore i dole?
Ako je sa lijeve i desne strane ,onda je u pitanju horizontalni stepen.
Jesi li provjerio sve diode u sekundarnom dijelu mreze?Zamijenio i elektrolite u primarnom dijelu mreze,onaj od 33uF i 1 uF?Kondenzator C520 330nF u horizontali?Moze biti i da je crko optokopler u mrezi i IC602 TL431.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: Vivax Imago TV-3200

Post by Cosa »

Samo da javim da sam uspio riješiti tv.
Ako netko bude imao sličan problem pa da zna na što obratiti pozornost.

Iako sam mjerio sve kondenzatore u primaru i sekundaru i svi su pokazivali da su OK, isto tako svi otpori i trimer u povratnoj vezi.
Tek zamjenom C615 33uF/35V mreža je uredno proradila. Kako nisam imao kondenzator od 33uF stavljen je od 47uF. Inače radi se o kondenzatoru napajanja mrežnog IC.

Zanimljivo je da kad sam odlemio i ponovno premjerio C615, esr metar je pokazao da je uredan, ali kako sam bio ostao bez ideja mijenjao sam jedan po jedan.
Uz ovo sam prelemio još i vertikalu, te prekontrolirao kondenzatore u istoj.
Poslije ovoga aparat je normalno proradio, te sam ga vratio rodijaku da proba.

Nažalost, tek sad sam shvatio zašto majstori uvijek ponavljaju: "Ne mjeri već mijenjaj, naročito kondenzatore".
Ja sam lekciju naučio na teži način :D.

Eto toliko!

EDIT:
Postao sam kad i nano.
U pravu si, kond od 33uF u primaru me pošteno izaje....o.
Hvala na odgovoru!

LP
Post Reply