ASUS A6M Blinka Adapter

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
torla
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 31-01-2013, 12:26

ASUS A6M Blinka Adapter

Post by torla »

Dobio sam navedeni laptop kada ukljucim punjac u laptop. Punjac pocne da svjetluca (pali-gasi lampicu) na laptopu nista ne svjetli niti ima znake zivota.

Dali bi neko mogao pomoci ili uputiti na rjesenje ovog problema.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: ASUS A6M Blinka Adapter

Post by elektor »

Lampica se vjerovatno pali i gasi u ritmu, tj. javlja kod greške...
Potraži na internetu na koji način se očita greška sa lampice na tvom laptopu, te zatim poronađi tablicu sa kodovima grešaka i što oni znače.
Recimo kod mene na Toshibi lampica javlja 8 bitni binarni broj kod kojega je kratki blijesak 0, a dugi 1. Taj se binarni broj zatim treba pretvoriti u hexadecimalni i to je kod greške pomoću kojega se u tablici dobije moguću uzrok kvara..
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: ASUS A6M Blinka Adapter

Post by Khaderah »

daj prvo bez laptopa instrumentom projveri napon na izlazu adaptera
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: ASUS A6M Blinka Adapter

Post by nano »

Ili ti je nesto ukratkom spoju na laptopu ili su slabi elektroliti u punjacu.Ako mozes posuditi od nekog punjac da probas,probaj.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
torla
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 31-01-2013, 12:26

Re: ASUS A6M Blinka Adapter

Post by torla »

elektor@

Jest u ritmu alli na punjacu.


Khaderah@
mjenjao sam punjac isto se desava i na drugom blinka.
Mjerio sam punjace multimetrom uredni su oba.


Nano@
Najvjerovatnije da je kratak spoj u laptopu. Nemam nikakvu prestavu gdje i kako naci spoj,.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: ASUS A6M Blinka Adapter

Post by elektor »

Pronađi na internetu značenje kodova i uputstva kako se čitaju kodovi, te značenje koda postavi ovdje...
Ne mora biti riječ o kratkom spoju, laptop prije pokretanja vrši test osnovnih komponenata i napona (ukoliko je neki napon izvan tolerancije ili ga nema također javlja grešku).
Razloga za ovakvo nepokretanje može biti mnogo, od neke neispravne komponente, do neispravnog dijela u napajanju, razni kratki spojevi itd...
Kada po greški lokaliziraš kvar moći ćemo ti detalnije pomoći, ali veoma je upitno da li će kvar biti popravljiv u "diy" varijanti.
Međutim nezahvalno je davati dijagnozu i pogađati težinu kvara dok ne javiš značenje koda..
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: ASUS A6M Blinka Adapter

Post by elektor »

Hm..sam malo opet čitam postove pa mi nešto upada u oči...
Blinka li ti lampica koja signalizira da je laptop uključen na adapter, ili baš LED na adapteru?
Naime moji gornji postovi su se odnosili na blinkanje lampice koja bi bila na samom laptopu, a ne na adapteru.
Iako noviji laptopi "komuniciraju" (treći pin na nekim punjačima) sa laptopom ne vjerujem da punjač dobiva informacije o testu pri uključivanju, logično (i jednostavnije) je da to rade direktno na nekoj LED na samome laptopu.
Tako da ako je riječ o LED na adapteru puno je veća vjerovatnost da se radio o nekom kratkom spoju (bilo da je uzrok greška na ploči ili neispravna komponenta), tj. da laptop vuće previše struje.
Prvo što je bitno je da imaš adapter namjenjen upravo za tvoj model laptopa. Kao što sam već rekao noviji adapteri komuniciraju sa računalom, tj. prepoznaju da li je na laptop priključen originalni punjač. Ukoliko nije punjenje neće započeti.
Post Reply