Luxor LCD TV

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
madafaka55
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 11-07-2012, 18:50

Luxor LCD TV

Post by madafaka55 »

Pozdrav ekipa. Imam jedan problem sa Luxor LCD tv-om. Naime kad se upali zasvjetli "stand by" lampica ali na zaslonu ne prikazuje nista. Pokusao sam rastavit TV te pogledao trafo izlaze. Vecina je 5V dok ima i 1,5V ponegdje. Kad se priblizim uhom dok palim tv, cuje se samo "diiiiiiiiiiiip" koji traje jedno cca 4 sec. Mene zanima sto bi moglo biti od kvarova na ovakvom TV? Ako netko ima iskustva ili moze nesto vise reci sto da ispitam, bio bih zahvalan. :D

Luxor LCD328
MAX:180W
10056823 0804 800531
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Luxor LCD TV

Post by nano »

Pogledaj elektrolite u napajanju.Ima li koji da se vidi da je napuhan?
Ako i nema probaj zamijeniti one u sekundaru.Onda provjeri elektrolite u inverteru,osigurac u inverteru...
Provjeri da li imas sve napone napajanja.Provjeri imas li kakav kratki spoj na nekom od napona.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
madafaka55
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 11-07-2012, 18:50

Re: Luxor LCD TV

Post by madafaka55 »

nema napuhanih. dok ove u sekundaru ispitujem (imam samo ommetar za to) neki pokazuju otklon ali je zanimljivo sto se nikad kazaljka ne vrati u prvobitan polozaj. znaci neki pokazuju otklon kazaljke koja stoji na mjestu i to samo u jednom smjeru dok drugi pokazuju puno veci otklon kazaljke ali se ne spusta i radi isto u obje strane polariteta samog elektrolita. kako da znam koji je tocno ispravan?
plus primjetio sam da imam 2 sekundara i na jednom (vecem) uopce nemam izlazni napon?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Luxor LCD TV

Post by nano »

E sad je to malo teze objasniti.Elektrolite ne mozes ispitati unimerom,samo da li su u kratkom spoju.
Imas ,vidim analogni,instrument.Moras staviti na x1 i onda mjeriti.U jednu stranu ces imti otklon zbog dioda,u drugu ne smijes imati nikako ili vrlo malo.
Napone mjeris poslije dioda.Svaka dioda ispravlja jedan napon i mjeris na njenoj katodi.
Za elektrolite ce ti ipak trebati ESR metar,ili ih mjenjaj pa vidi sta se dogadja.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
madafaka55
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 11-07-2012, 18:50

Re: Luxor LCD TV

Post by madafaka55 »

eo zamjenio sam one koji su bili sumnjivi (u kratkom spoju) no kad sam ih odlemio pokazivali su totalnu 'ispravnost' kao i novi.. uglavnom sad kad palim tv cekam jedno 10ak sec i onda se slika prikaze (P1 LOGO) ali samo na tren i opet kao da se srusi - crn zaslon. neka sugestija? :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Luxor LCD TV

Post by nano »

Inverter,zamijeni elektrolit (e) u njemu.
MOzda ti je i koja lampa otisla.Otpajaj jednu po jednu lampu,ako elektroliti ne pomognu i paralelno na mjesto gdje je ona spojena na ploci,zalemi blok kondenzator oko 500pF do 1nF 1kV najmanje .Tako redom dok ne proradi,tako ces znati koja lampa ti ne valja.Moguce je da je i neki transformator u inverteru probio.To ces tesko otkriti.Mozda ako par puta pokusas upaliti pa vidis grije li se jedan vise od drugih,meni je tako uspjelo jednom otkriti slabog.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
madafaka55
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 11-07-2012, 18:50

Re: Luxor LCD TV

Post by madafaka55 »

da razjasnimo.. inverter je cijela ova ploca ili sto, neki odredjeni dio?
http://i45.tinypic.com/1eko7p.jpg
a lampe pretpostavljam ovo?
http://i50.tinypic.com/9023ic.jpg

znaci nisam sve elektrolite mjenjao; na primaru ovaj najveci a na sekundaru (4700uF, 2200uF) - objasnio sam zasto. a ovo za lampe ne kuzim. odspajao sam jednu po jednu i uvijek napravi isto osim kad iskopcam sve onda se uopce ne pokaze slika vec po lampici (stand by) vidim da se ugasi opet na isti nacin. to znaci da lampe valjaju ili ne?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Luxor LCD TV

Post by nano »

Prva ploca je napajanje.Ona druga ,gdje su spojene lampe je inverter.Znam da ti pada mrak na oci,treba sve odsarafiti da dodjes do nje :D
Lampu moras otpojiti i sa druge strane konektora,gdje je zalemljen na plocu zalemis kondenzator.
Princip je takav,da ako i jedna lampa ne valja ili nesto vuce previse struje,elektronika u inverteru gasi sve.
Kad se TV-ugasi,da li ti ostaju naponi iz napajanja u okvirima normale?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
madafaka55
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 11-07-2012, 18:50

Re: Luxor LCD TV

Post by madafaka55 »

eo sad je TV rastavljen do kraja.. imam 14 lampi (neonskih, predpostavljam) koje idu na taj inverter sa 7 VN transformatora. na inverteru postoje samo 4 elektrolita koji se cine ispravnim. znaci ako jedna lampa ne radi (odnosno dvije koje idu na jedan VN trafo) ili je do nje ili do njega (trafoa). kako mogu ispitati lampe?
jedini blok kond. koji imam je 0,01uF 700V (WIMA FKP 1) - moze li se taj iskoristit? ili uzet 1nF 1KV i spojit paralelno na lampu tako da trafo ipak nesto napaja i tada nebi trebala elektronika gasit sve, ako sam dobro razumio?
madafaka55
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 11-07-2012, 18:50

Re: Luxor LCD TV

Post by madafaka55 »

(posto nema edit opcije - kasnije)
rastavljan tv spojim na licu mjesta samo kablovima tako da vidim rade li lampe; i one rade normalno tj. sve se upale.. ipak ih je 7 (samo su polukruzne :P) znaci radi i inverter? hmm.. sto bi sad moglo biti?
recimo ovi kondenzatori:
http://i47.tinypic.com/wc08kx.jpg
http://i45.tinypic.com/mij7mo.jpg
sa ommetrom pokazuju ispravnost ali ovaj krizic preko gornje plohe posjeduju samo neki, na vecini se ne vidi.. sto znaci da bi mogli biti ispravni ili?? :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Luxor LCD TV

Post by nano »

ti rijetko odu,kakvaje sad situacija?Tv se upali na kratko?Ja mislim da je doelektrolita u napajanju.
Reci sta si sve zamijenio i daj neku sliku
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
madafaka55
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 11-07-2012, 18:50

Re: Luxor LCD TV

Post by madafaka55 »

znaci isto se desava i dalje.. sutra cu posudit esr pa cemo vidjet sto kazu svi elektroliti..

slika kondenzatora koje sam promjenio na napajanju:
http://i47.tinypic.com/zag46.jpg
jedino ta tri su pokazivali otklon i u jednu i u drugu stranu dok su na ploci zalemiti sa ommetrom.. nisam imao identican kapacitet pa sam samo zicama izvukao i spojio 3 kond. u paralelu :P i ovaj glavni zamjenio (400V) al i dalje isto..

btw. moze li biti mozda do softwerske greske.. recimo da je pri nekakvom update-u nestalo struje ili sl.?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Luxor LCD TV

Post by nano »

A kakvi su oni mali ,izmedju trafoa desno i hladnjaka?Ne znam za tu softversku varijantu,ali sve je moguce u danasnjoj elektronici.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply