Hladan lem (Acer Aspire 7520g)

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
BRUTAL
Posts: 3
Joined: 20-01-2013, 23:12

Hladan lem (Acer Aspire 7520g)

Post by BRUTAL »

Pozdrav ljudi,

imam problem sa navedenim laptopom, tačnije kada ga upalim ako se normalno upali sve dok ne ugasim laptop idealno je stanje, ponekad uspijem i upaliti normalnim putem laptop. Većinom puta se dešava da ne mogu upaliti, tačnije procesor i cooler radi, ali sliku na monitor ne baca. Sve se to počelo dešavati kada je prosut sok na laptop. Odnio sam majstoru na Ilidži (servis IN) promjenio mi je GPU (prije bila nvidia geforce 8400M G, sada 8600 M GS) i oept isti problem.

Jedini način da upalim laptop kad ne baca sliku je da jako pritisnem dio tastature gdje je space, ali prije paljenja laptopa i držim dok ne baci sliku, kasnije pustim i normalno radi sve do gašenja. Neki kažu da je flet kabal, neki kažu da je hladan lem. Nemam pojma, uglavnom ima li neko od Vas da bi mi mogao pomoći u vidu preporuke nekog majstora, pričanja svog iskustva i slično?

Hvala unaprijed!
BRUTAL
Posts: 3
Joined: 20-01-2013, 23:12

Re: Hladan lem (Acer Aspire 7520g)

Post by BRUTAL »

da dodam i da sam probavao laptop na monitor priključit, ne može, jednom se samo uspio upaliti, ali se automatski pojavila slika i na laptopu (samo 1 mi se to desilo).

A inače laptop kada upali, radi svenormalno, evo i sada pišem sa njega.
krkojlo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 46
Joined: 11-03-2012, 16:20

Re: Hladan lem (Acer Aspire 7520g)

Post by krkojlo »

Vjerovatno hladan lem na BGA video chipu na samoj maticnoj ploci, serviser je samo zamijenio add-on video karticu koja ti vjerovatno nije ni pravila problem, koliko se sjecam ti lapotpi imaju tu dodatnu video karticu.

Trebas naci servis koji ima iskustva sa BGA chipovima, reflow ili reball, ali pazi da ti ne odrade sa puhalicom, fenom ili sl., nego se uvjeri da imaju BGA masinu sa kontrolisanom temperaturom.

Mada me cudi da nemas cudne artefakte po ekranu ponekad, tipa linije u raznim bojama i slicno, to bi 100% odredilo kvar.

Probaj paliti tako sto izvrsis pritisak sa donje strane gdje su izlazi za topli zrak pa prema sredini laptopa umjesto da pritisnes gdje razmaknica pa vidi hoce li i tada upaliti, tu se negdje nalazi taj cip.
Post Reply