pojačalo technics su-z11 problem

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
hrvat
Posts: 15
Joined: 09-12-2010, 20:59
Location: vareš BiH

pojačalo technics su-z11 problem

Post by hrvat »

zdravo!¨


nadam se da će mi neko dati neki prijedlog, kako da riješim problem sa ovim pojačalom.
naime, kada potenciometar za balans okrećem potpuno udesno zvuka postepeno potpuno nestaje.
mislim da je nesto u ulaznom dijelu. izlazi su ispravni posto kada je pojačalo u srednjem dijelu potenciometra za balans čujem oba zvučnika. kada muzika svira led diode i za desni i za lijevi kanal normalono svijetle .
imam šemu ali već 25 godina nisam se time bavio a u mladosti mi je to bila velika strast
ko mi može nešto oko ovog pomoći?
hrvat
Posts: 15
Joined: 09-12-2010, 20:59
Location: vareš BiH

Re: pojačalo technics su-z11 problem

Post by hrvat »

[quote="hrvat"]zdravo!¨
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: pojačalo technics su-z11 problem

Post by nano »

Sta se desi kad okrenes balans u lijevu stranu?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
hrvat
Posts: 15
Joined: 09-12-2010, 20:59
Location: vareš BiH

Re: pojačalo technics su-z11 problem

Post by hrvat »

zdravo !
ulijevo kada okrećem ton je sve jači. oba zvucnik rade. kada udesno okrećem, utišava se lijevi i na kraju potpuno utihne, tek kada potenciemtar za jacinu zvuka potpuno udesno okrenem i kada one softversek takoće na max, onda se jedva malo čuje i desni zvučnik, Na sredini i ulijevo balansa oba se zvučnika čuju ali nema stereo zvuka

vizuelno nista se ne vidi na stampanoj ploči, osim sto na jednom panelu okolo jednog tranzistora pločica je pocrnila. šemu sam skinuo sa neta, ali unimetar mi ne radi da vidim priložene napone. vizuelizacija izvedena sa 11 dioda pokazuje da oba kanala rade
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: pojačalo technics su-z11 problem

Post by nano »

ima li to pjacalo A i B prikljucke za zvucnike.Mozda si spojio oba na lijevi kanal A i B.Mozda je neko popravljao
pa spojio oba zvucnika na jedan kanal,tako mi zvuci po tim simptomima.
Imas li izlaz za slusalice?Probaj na neke slusalice kako radi?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
hrvat
Posts: 15
Joined: 09-12-2010, 20:59
Location: vareš BiH

Re: pojačalo technics su-z11 problem

Post by hrvat »

nano wrote:ima li to pjacalo A i B prikljucke za zvucnike.Mozda si spojio oba na lijevi kanal A i B.Mozda je neko popravljao
pa spojio oba zvucnika na jedan kanal,tako mi zvuci po tim simptomima.
Imas li izlaz za slusalice?Probaj na neke slusalice kako radi?

na prvi mah pomislio sam da to sto kažeš nema veze sa ovim problemom. ali sinu mi da ipak vidim oznake bolje straga gdje imaju dva izlaza. postoji par "main" i "remote" i cijelo vrijeme mislim da sam pogrešno spajao zvučnike. spajao sam oba na desne ili oba na lijeve izlaze. pomogao si mi, hvala ti.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: pojačalo technics su-z11 problem

Post by nano »

nema na cemu,zato smo ovdje,zar ne?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply