Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Zanshin81
Posts: 6
Joined: 23-05-2012, 14:16

Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by Zanshin81 »

Poštovani, ne razumem se u elektroniku (znam da prepoznam osnovne komponente i to je to) ali mi treba vaša pomoć. Obišao sam nekoliko TV mehaničara, ali nisu mogli da mi pomognu. Radi se o bateriji i punjaču za električni bicikl. Na bateriji postoje sledeće osznake: Li-Polymer 24V 10AH (240WH). Punjač (nisam siguran da li je orignalan pošto je drugar ovako dobio iz inostranstva) JEWEL li-ion Battery Charger Model: JSC1058A4; INPUT: AC100V-240V 1.4A MAX 47-63Hz; OUTPUT : 29.33V 1.8A. Kada punjač uključim u struju sija zelena lampica, ali nema napona na četvoropinskom priključku. Na Bateriji na priključku pomoću kojeg se instalira na bicikl postoje naponi od 15 i 7V... Malo sam konfuzno opisao, ali pomagajte... Unapred HVALA! :)
Ploča punjača sa zadnje strane
Ploča punjača sa zadnje strane
punjac-zadnja-strana.jpg (18.93 KiB) Viewed 3755 times
Ploča punjača sa prednje strane
Ploča punjača sa prednje strane
punjac-prednja-strana.jpg (20.49 KiB) Viewed 3755 times
Priključak za punjenje baterije
Priključak za punjenje baterije
prikljucak-za-punjenje-baterije.jpg (14.19 KiB) Viewed 3755 times
Priključak punjača otvoren
Priključak punjača otvoren
dzek-punjaca-otvoren.jpg (12.59 KiB) Viewed 3755 times
Priključak za instalaciju na bicikl
Priključak za instalaciju na bicikl
dzek-za-instalaciju-na-biciklu.jpg (12.14 KiB) Viewed 3755 times
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by nano »

mozda punjac da napon tek kad prikljucis bateriju,a tvoja baterija izgleda nie dobra...
izmjeri napon na samoj bateriji...ne bi smio biti manji od 20v...pa i to je malo,
koliki je napon kada spojis punjac na bicikl?
morat ces naci neke dvije ispravne baterije od 12 v i vezati ih u seriju pa probati,da li ti punjac radi
najvjerovatnije ti je baterija crkla
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Zanshin81
Posts: 6
Joined: 23-05-2012, 14:16

Re: Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by Zanshin81 »

Hvala Vam na brzom odgovoru i korisnim predlozima... Trenutno sam na poslu, ali čim dođem kući probaću to da uradim pa se javljam na forumu! Pozz :)
Zanshin81
Posts: 6
Joined: 23-05-2012, 14:16

Re: Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by Zanshin81 »

Izvinjavam se, nisam Vas baš najbolje razumeo ovo oko baterija. Znam kako se baterije vežu u seriju, ali ne znam kakve treba da budu te baterije od 12V. Da li mogu neke obične, ili moraju da budu punjive... Na bateriji od bicikla kada izmerim napon na iglici koja je označena sa + napon je 6,8V. Ali kada pipalice instrumenta spojim sa iglicom označenom kao + i ostale dobijem napon od 15,4V. Na slici se vidi da taj konektor ima 4 malo veće iglice i dve manje... U gornjem redu druga s leve strane je označena kao +, a u donjem redu prva s leve strane je označena kao -. Ako možete nešto da zaključite iz ovog mog šturog objašnjenja - molim Vas pomagajte... Pozz! :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by nano »

koliko sam ja vidio,samo dvije zice idu od punjaca prema bateriji,
ako je tako onda spoji ,po mogucnosti punjive baterije od 12 v,a ako nemas mozes na kratko spojiti i neke ne punjive,samo da vidis da li ce ti se punjac aktivirati,
ima li jos kakve elrktronike izmedju baterije u biciklu i punjaca...
onaj zadnji prikljucak mi nije jasan
mozda ima i kakav temperaturni senzor u baterijama,kao zastitu ili kontrolu punjenja
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Zanshin81
Posts: 6
Joined: 23-05-2012, 14:16

Re: Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by Zanshin81 »

Nema nikakve elektronike samo punjač i baterija. Jedino što sam ja uspeo da vidim jeste to da je neko pokušavao da "popravi" taj punjač i pogrešno je zalemio žice na priključku (na prvi pin je zalemio braon +, a na treći plavu žicu -) koliko sam ja shvatio trebalo je uraditi suprotno. Drugar mi je doneo još jedan punjač od nekog drugog e-bicikla koji ima priključak sa tri iglice, ali isto ima dve žice. Na tom punjaču je na iglici 1 plava (-) žica, a na 3 braon (+). Skinuo sam četvoropinski priključak sa prvog i premestio na ovaj drugi punjač i čini mi se da ovaj drugi puni bateriju!!! :) Ako se ispostavi da je to tačno javljam se... Veliko Vam hvala na pomoći i korisnim savetima!!! Pozz.
Zanshin81
Posts: 6
Joined: 23-05-2012, 14:16

Re: Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by Zanshin81 »

Rešeno, na kraju se ipak ispostavilo da je punjač bio pokvaren. Kada sam na ovaj drugi prebacio priključak baterija se napunila najnormalnije. Drugar je probao na bickiklu i funkcioniše... Još jednom hvala na pomoći. Pozdrav!
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by nano »

Sada trebas popraviti i punjac.Prvo provjeris osigurace,elektrolite itd...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Zanshin81
Posts: 6
Joined: 23-05-2012, 14:16

Re: Problemi sa baterijom i punjačem za e-bicikl

Post by Zanshin81 »

Još ja treba mnogo da učim, ali sam jako radoznao pa ću naravno probati da ga popravim... Veliko Vam hvala. Pozdrav! :)
Post Reply