Restartovanje racunara.

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Restartovanje racunara.

Post by volter »

Kao sto naslov kaze problem je sa racunarom koji se restartuje sam od sebe skoro svaki dan. Da zlo bude gore to je racunar u lokalnoj radio stanici sa kojeg se emituje program 24/7, na kojem se montira itd. Neznam tacnu konfiguraciju napamet, poslije vikenda cu i te podatke imati, ali u sustini racunar je Pentium procesor 3.0, 1.5Gb Ram, dva HDD (jedan od 80Gb – sistem, drugi 250Gb muzika i sl oba Maxtor) te jedan opticki drive, dvije zvucne kartice (jedna integrisana, te druga SoundBlaster) OS je Win XP.

Dosad nije bilo nekih vecih problema sa tim racunarom, osim redovne reinstalacije sistema nakon odredjenog vremena, ali zadnjih nekoliko sedmica poceo je da se restartuje.

Prvo na sto sam sumnjao je pregrijavanje, pokazao sam im kako ce ocitati temperaturu odmah nakon restarta i ocitavali su normalnu temperaturu, poslije toga sam reinstalirao sistem, restartovanje je postalo malo rjedje ali se i dalje restartovao. Nakon toga smo zamijenili sistemski HDD od 80Gb sa istim koji nije nov, ali je izvadjen iz racunara koji se nije restartovao, ni time nismo dobili nista bolje stanje. Sumnjao sam na RAM ali je prosao memtest86 (jedino da nije do neceg sto test nije „vidio“), naravno sumnjam na napojnu (kad dobijemo novo napajanje i to cemo probati), te eventualno maticnu plocu (bolje onda kupiti nov racunar).

Mislio sam da pitam da li bi se mogao restartovati zbog ovog „drugog“ diska od 250Gb na kojem je muzika (i to ne mozemo odmah probati), ili da nema BUG neki od programa sa kojeg se emituje pa da ne udje u „mrtvu petlju“ - ali u to sumnjam jer dosad su svi isti programi koristeni, te na kraju da nije los napon u studiju (nizak, visok, „prljav“ od kojekakvih smetnji i sl).

Znam da sam napisao poduzi tekst, vjerovatno zamoran za citanje, ali stvarno nemam vise ideje sta da testiram i probam osim napojne. Bilo kakav prijedlog ce dobro doci ja sam iscrpio sve ideje.

PS
Mislio sam jos pitati da li bi FM predajnik koji se nalazi na par metara od racunara mogao unositi kakve smetnje u mrezu i sl. pa da se zbog toga restartuje, ali sumnjam u to jer racunar i predajnik godinama stoje na tim istim pozicijama.

Unaprijed hvala za bilo kakve sugestije!
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: Restartovanje racunara.

Post by satsat »

samo ga ti očisti i stavi novu pastu na procesor, diskove provjeri da nemaju koji bad sektor
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Restartovanje racunara.

Post by Feko »

Imao sam slucaj u firmi resetiranja racunala, zamjenom najajanja rijesio se problem, tako da prvo na sto trebas posumnjati je napajanje.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Restartovanje racunara.

Post by Kukinjos »

@Feko mi je oteo riječ iz usta, slijedeće je dobro promotrit matičnu ploču, elektrolite naravno! Do sada su u mojoj praksi to bili osnovni problemi kod takvog blentavog restartiranja, pa tek onda pregrijavanje procesora, osim kod notebook-a, gdje je to bio glavni uzrok.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Re: Restartovanje racunara.

Post by volter »

Hvala vam svima, naravno kao sto sam i napisao skoro sve to mi je palo napamet, medjutim to nije privatna ustanova pa nemaju bas odvezane ruke prilikom kupovine (novih) dijelova i sl, pa sam probao ono sto smo mogli jeftino i brzo odraditi kao sto je reinstalacija windowsa (sto zna ponekad biti uzrok restarta ali ipak ne toliko cesto) i zamjena sistemskog HDD koji je bio u drugom racunaru posto taj drugi racunar nije imao taj problem.

Naravno razmisljao sam o napajanju i to cemo sljedece mijenjati ali moram sacekati da nabavimo novo ili polovno za koje znamo da je ispravno.

Nista, sljedece sto cekam je napajanje da i to zamjenimo te cu naravno posilje vikenda pogledati kondenzatore na ploci, pa cu vas izvjestiti i o tome.

Sta mislite da li bi nekako mogao biti uzrok ovaj drugi HDD na kojem je muzika, iako jos nisam imao takav slucaj kod nekog racunara, obicno bude do sistemskog diska?
Brdar
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 73
Joined: 14-02-2009, 19:54
Contact:

Re: Restartovanje racunara.

Post by Brdar »

Kod mene je prasina zaglavila onaj ventilator na napojnoj tako da su neki elektroliti popucali i resetovao se stalno zamjenim te elektrolite i ventilator i sve radi normalno
http://www.prejako.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Restartovanje racunara.

Post by alexa_pg »

Sta mislite da li bi nekako mogao biti uzrok ovaj drugi HDD na kojem je muzika,
Ja to nisam imao u praksi. Uvijek je krivac bio disk na kome je OS.
Alexa
volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Re: Restartovanje racunara.

Post by volter »

Problem je (najvjerovatnije) riješen, već 10-ak dana računar radi bez restartovanja, ispostavilo se da je problem bio najvjerovatnije softverske prirode, kad sam instalirao noviju verziju softvera koji se koristi nonstop, restartovanja je nestalo :oops: heh to mi je odmah naumpalo kao uzrok, ali to nisam smio ništa da mijenjam (licenciranje) dok nije ponestalo ideja i eto riješilo je problem.
U svakom slucaju hvala svima!
Post Reply