Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Post by denahv »

Poštovani, nije me dugo bilo na forumu, tako da prvo jedan veliki pozdrav svima! :)
Malo sam zakržljao što se tiče elektronike, jer nisam se jedno izvjesno vrijeme uopće bavio elektronikom, a lemilicu sam koristio samo da si upalim cigaretu kada ne mogu pronaći upaljač :oops:

Kolega mi je dao gore navedeni receiver da pogledam što se s njime događa. Ne daje nikakve znakove života, iz napajanja se čuje jedino pucketanje. Rastavio sam receiver i utvrdio da se pucketanje čuje iz napajanja. Što može pucketati u napajanju? Pucketa od prilike tri puta u sekundi. Kada odvojim matičnu ploču i display s napajanja, pucketanje se više ne čuje. Pucketanje iz napajanja se čuje kada spojim matičnu ploču na napajanje (ovaj kabel koji je na napajanju). Nakon dvije, do tri minute kada je napajanje uključeno, pucketanje se čuje slabije, ali i dalje je prisutno.

Premjerio sam izlazne napone na napajanju i naponi su u redu, tako da pretpodstavljam da je s napajanjem sve u redu.

Molim ako netko ima neku ideju što se događa, ako treba više detalja i na što bih mogao obratiti pažnju, neka iznese svoje skromno mišljenje. Na dnu su tri slike.

Hvala unaprijed!

Image Image Image
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Post by Kukinjos »

Ah ti elektroliti, najvjerojanije oni. Ja bih najprije promijenio ovog na slici označenog crvenim,
Image
a onda bi prešao na diode i to one manje, možda je koja u kratkom spoju, posebice od napajanja display-a (dolje lijevo od trafa). Naravno sve ovo bih radio ako ne bih imao ESR metar. Ako ne pomogne, prebacio bih se na matičnu ploču baš negdje oko konektora od napajanja.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Post by denahv »

Elektrolit označen na slici kod fotografiranja je ispao malo čudno. Elektrolit izgleda normalno, nije se napirio i ne vide se neki tragovi "umora" :

Image


ESR metar nemam, tako da moram koristiti metodu pogađanja. Ipak nekako najviše sumnjam u matičnu ploču, jer napajanje na izlazima daje normalne napone. Da si ne radim dupli posao, probao bih se prvo bazirati na matičnu ploču jer ona mi je najsumnjivija. Kada ploča nije spojena na napajanje, napajanje ne proizvodi nikakve zvukove i daje normalne napone.

I što može proizvesti takav zvuk "pucketanja" na napajanju? Zvuk "pucketanja" je kao onaj mehanizam u elektronskim upaljačima koji baca iskru. Prvo sam mislio da negdje puca na masu, ali onda sam odvojio ploču od kučišta, ali problem je i dalje tu.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Post by nano »

nesto na loci sigurno
to sto pucketa je zvuk startanja napajanja...posto je napajanje preoptereceno neki kratkim spojem na
izlazu,njegova zastita ga uredno gasi,a ono se ponovo pali i tako 2 ,3 puta u sekundi i to je omo sto cujes kao pucketanje...
e sad probaj mjeriti kao sto je @ kukinjos rekao oko konektora napajanja na ploci,koji napon ti je u kratkom spoju i onda dalje....ako budes imao srece nije procesor
provjeri i one stabilizatore lm117 ( mislim da su) kod tunera,pa i sam tuner,ako je kakav grom u pitanju
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Post by denahv »

Premjerio sam napone na izlazu napajanja kada je ploča spojena. Svi izlazi, osim jednog, su u kratkom spoju.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Post by nano »

nemoj mjeriti napone,nego mjeri omski kad otpojis napajanje ....naponi su blokirani zbog ks-a
znaci mjeris omski na konektoru na koji je spojeno napajanje prema masi gdje imas kratki spoj
i dalje pratis tu liniju
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Post by denahv »

Odustao sam od popravka, raspitao sam se na još nekoliko mjesta i došli smo do zaključka da se ne isplati popravljati, previše zafrkancije.

Ali zato mi je kučište receivera savršeno poslužilo. Uskoro slike i nova tema ;)
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Metabox HD CXCI receiver - pucketanje

Post by denahv »

Edit utekao. Evo za koji projekt će poslužiti kučište: klik
Post Reply