Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

jaoo izvinite, linije su horizontalne, pa se isprave vertikalno udebljane nepravilne pa se opet vrate horizontalno ...Hvala :lol:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

Te linije su vezane za gašenje povratnog mlaza, ne pitaj što je to :lol:, i vidiš ih sve dok nije sve u redu s katodama na ekranu, zaboravi, nestat će kad riješiš crvenu boju i vratiš sve na mjesto kako je bilo. Ima samo jedan ali, možeš li uopće riješit tu crvenu, jesi li pokušao ono što je Nano rekao?
Evo gdje trebaš spojit:
Image
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

Prijatelji moji gde ste USPEO SAAAAAAAAAAAM. Dobio sam crvenu boju.Evo ovako sam uradio.Prevrnem ti ja onoliki tv na staklo na ekran vec znate da je 88cm i 60kg . Izvadim rgb plocu sto dolazi na ekran.Znaci ostanu samo iglice od ekrana, Pa uzmem unjac za akumulator koji ima regulaciju za 6V i 12v. uzmem lepu zicu i pricvrsrtim na nozice za grejanje ekrana....to sam vec nasao koje su. Pustim prvo na nekih 7,5v ali drzim dva minata i kuckam po onoj plastici na vrhu kod iglica na ekran, pa kuckam po staklu, pa kuckam po jednoj metalnoj setezi, pa kuckam po sve nadole i malo po ekran :wink: .Iskljucim punjac i prebacim na 12v. Nisam pomenuo da je punjac 10A. Upalim punjac kad ono zasvete unutra ja reko uradi neku glupost, pa kazem sebi kad je bal nek je maskembal.Ostavim to tako tacno 9 minuta i kuckam svuda po grlu iako nemam poimna sta mu je tacno grlo, kuckam i iskuckam ga dobro. Iskljucim sve to i ostavim ga 15 min dtako da mruje.Prikljucim rgb plocu na ekran i ispravim ga. Prikljucim u struju ukljucim mu resiver i upalim kada ono BOOOOOOOOM :ohno: :D :D :D ETO VRVENE BOJE, SLIKA FABRICKA..USPEO SAM . PA ET|O DA PODELIM SRECU SA VAMA. Ovo radim prvi puti iskljucivo citajuci forume po netu. ZA OVO STO STE MI POMOGLI JEDNO VELIKO HVALAAAAAAAAAAAAA :lol: :lol: :lol: :lol:
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

Ove linije koje spominjem pojavljuju se vec duze vreme na tv kad ga uplaim , pa posle nekih 15-20 min nestanu, ali sad ovako otvoren nece da nestanu cak se usitnjavaju ....moram i njih da resim , da slikam pa da vam postavim sliku da vidite. A nije mi i to sad problem, imam jos jedan, dok nije bilo te crvene boje trauci, ipao sam gore na samom grlu ekrana neke kao trimere, i jednu navojnicu sa jezgrom, misleci da nije tu kvar. E sad mi se pojavile plave i crvene linije tanke po slovima i ljudima, pokusavam da nastelujem, ali ako donji deo ekrana uradim dobro, ostanu gore te senke, ako gore nasetlujem one prdju dole i tako levo desno hahahaha. I JOS NESTO, KO BUDE DOLAZIO U SKOPLJE DA MI SE JAVI DA OVO PROSLAVIMO :P
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

Bravo :!: :D, glavno da radi, iako čitajući ovaj zadnji post, malo je nedostajalo da dotučeš ekran, lupanje po onoj plastici :ohno: na podnožju je jako riskantno, jer ta plastika služi kako bi zaštitila cijevčicu preko koje se isisava zrak iz ekrana, a tu je ekran najtanji. Ono na 12V i svijetljenje katodnih grijača, bez kontrole struje i napona :roll: , ah živa sreća :D . A sa raznobojnim sjenama na slovima si napravio "rodu glas" vrteći špulu i potenciometre za konvergenciju. Mala pomoć pri tome ti je:

1. spoji računalo na taj TV
2. nađi najbolju rezoluciju koju možeš dobit
3. pokreni neki od programa za testiranje monitora
4. pronađi onu sliku s krugom i kvadratima (test sliku)
5. okreći SAMO onu zavojnicu koju si dirao dok ne popraviš koliko toliko situaciju
6. ako si dirao još nešto, npr. potenciometre na ekranu, pokušaj po prašini ili boji (ako su bili zabojani da ih netko ne bi okretao :azdaja: ) odredit gdje su bili i vratitit ih na prijašnje mjesto.
7. NE DIRAJ NIŠTA drugo što nisi prije pomicao!!!!!
8. prati ponašanje linija i prema tome podešavaj.

Evo ti par programa za test sliku:
https://www.dropbox.com/s/tg988nd0ybjmzmx/Nokiaver2.zip
https://www.dropbox.com/s/h4ure98a0c720km/eizo-test.exe
https://www.dropbox.com/s/1yv9kuu48ume6o2/montest.exe
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

sta cemo sa ovim belim linijama koje se vrtkaju o slici cas su nepravilne debele i prevrcu se, cas su tanke pravilne iprekidane :shock:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

Slikaj. Jel nestanu kad smanjiš osvjetljenje? Zatamni skroz i smanji kontrast, pa vidi jel se još uvijek javljaju.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

sve sam uradio , ali jos su tu :( , jel postoji nacina da ovo resimo preko skypa :?:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

Teško preko skype-a, nemam kameru ni mic. Možeš li stavit sliku?
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

EVO NEKOLIKO SLIKA SA MOBILNOG, ALI KAD SLIKAM SA MOBILNI POJAVE SE CRENE SIROKE TRAKE KAO SENKE, TO NIJE DO TV .....Nadam, se da cete uociti linije na slikama , vrlo su tanke na nekim slikama ....ajde dalje sta cemo :) Hvala na svemi i do sada :wink:
Attachments
DSC01502-ll.jpg
DSC01502-ll.jpg (20.48 KiB) Viewed 5346 times
10112012199--bb.jpg
10112012199--bb.jpg (24.35 KiB) Viewed 5346 times
10112012195--mm.jpg
10112012195--mm.jpg (25.67 KiB) Viewed 5346 times
10112012194--nn.jpg
10112012194--nn.jpg (18.81 KiB) Viewed 5346 times
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

Miješaju ti se dva izvora signala, najvjerojatnije iz tuner-a i iz digitalnog prijemnika. Pokušaj isključit (mislim da imaš SCART), sve iz TV-a i ostavi samo antenu, pa vidi imaš li na lokalnim programima iste smetnje. Ako nemaš, vrati natrag sve kako je bilo i poet provjeri ovo s antene, ako se pojave smetnje znači da preklopnik signala u TV-u ne radi baš najbolje. Napravi istu stvar na način da gledaš sliku iz receivera, a isključiš antenu iz TV-a, ili iz receivera, možda se sve ovo događa u receiver-u.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

Ovako kad mi je resiver ukljucen preko skarta, onda nemam analognu antenu ukljucenu u tv,i imam ove linije na tv-u.Kada iskljucim skart i ukljucim analognu antenu , opet imam one iste linije znaci ....... :shock:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

igisoft wrote: znaci .......
elektroliti u napajanju.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

dali mi mozes reci koje sve elektorite treba da promenim, mislim da imaas shemu :cry:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

Za sada provjeri ove na slici označene plavom bojom, ako nemaš ESR metar, najlakše je zalemit jedan novi paralelno s postojećim kondenzatorom, koji mora bit sličnog kapaciteta i najmanje istog napona. Možeš to radit pojedinačno, pa ako nema promjene ideš na slijedeći. Na prvi pogled možeš vidjet neispravan kondenzator ako je napuhan vrh, ili ima nekakve smeđe osušene tekućine po njemu ili oko njega. A nije dobro ni da se grije, to bi isto bio nekakav znak neispravnosti. Čuvaj prste!

Image
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

Dok budem uradio ovo sa elektrolitima, reci mi kako si mislio da prokljucim kompjuter na tv, preko tv kartice,jer sto radim na ovaj lap top on se nemoze prikljuciti ,jer tv nema HDMI ulaz i nema nacin da ga prikljucim, imam jedan komp sa tv karticom , da njega spojim ?????? :o
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

Ima li taj TV standardni VGA ulaz? Ako ima spoji na njega komp i pusti onaj test.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
igisoft
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 04-11-2012, 17:08

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by igisoft »

Nema ima samo skartove i pinove i jos nekis s ulaz avi VGA nema :roll:
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by Kukinjos »

Onda ostaje jedino izlaz iz TV kartice. Bit će dobro i to.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Nestala crvena boja na tv Panasonic TX-32PX30F/P

Post by nano »

provjeri i onaj najveci elektrolit na primarnoj strani napajanja
jesi li dirao potenciometar za g2 na vn trafou?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply