ACER asprire 5520

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

ACER asprire 5520

Post by ivan09 »

Ljudi ako iko ima ikakvo rješenje moguće neka pomaže. Ili ako netko ima matičnu ploči za ovaj laptop neka odmah šalje. Simptomi su jednostavno i samo ovakvi kao na videu. Vidite i sami da je rastavljen znači grijao sam mu čipsetu duvaljkom nekoliko puta ali ne reagira.
Ova serija laptopa inače ima tu manu u vezi čipseta.

http://www.youtube.com/watch?v=CDWLNbY98a0&feature=plcp
Što reći?
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: ACER asprire 5520

Post by imocanin »

tesko da ces sa puhalicom kvalitetno napraviti reflow na bga chipu te velicine, ona je odlicna za chipove do 20x20, za te slucajeve sam kupio u lidla pistolj za skidanje boje koji ima grijac snage 2kw i grije na temp oko 300°C i ima odlican protok zraka (inace sam ga kupio sa namjerom da ubacim regulaciju za grijac i ventilator)...sa njime sam bez problema popravio identicnu plocu, stavio flux i napravio reflow oko 4-5 min grijajuci sa gornje i donje strane ploce...medjutim problem kod te ploce je sto je dosta lose kvalitete zato moras preko sonde pazit na temperaturu grijanja jer ce ti inace ploca disati...ako nikako ne pomogne reflow onda moras zamjeniti kuglice ili jos jednostavnije kupis chip sa vec kuglicama na sebi...ali onda kada skidas taj bga chip moras jako paziti jer su vodovi preosjetljivi na temperaturu pa se znaju odljepiti kada skidas stari lem takodjer moras paziti na temperaturu...uglavnom bez kvalitetne infra red lemilice terapija je za skinuti taj chip na takvoj ploci :)
Cirkus Kolorado :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: ACER asprire 5520

Post by ivan09 »

Ja imam jedan pištolj od 1,8kW tu je to negdje. I on grije na oko 300 stupnjeva. Pokušat ću sad sa tom duvaljkom nešto uradit. A na kakve kuglice misliš?
Što reći?
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: ACER asprire 5520

Post by imocanin »

na bga kuglice, medjutim moras imati i njih i stencil da bi ih moga stavit, mislim da su za taj bga 0,5mm...moras paziti na vrijeme reflowa jer mozes pregorit chip i pcb
Cirkus Kolorado :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: ACER asprire 5520

Post by ivan09 »

Ma čitam sada malo i sve više i više shvatam kako bih za mjesec dana mogao otplatiti profesionalnu opremu kada bih kupio jer ovdje u krugu od oko 100 kilometara ja nisam našao nikog da radi prekuglavanje. Ali gdje da nabavim to dvoje??? -.-
Što reći?
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: ACER asprire 5520

Post by imocanin »

ebay :) sto se tice stanice ako imas 2500km (preko ebaya oko 1000$) definitvno achi ir stanica...low budget je dobra i t862++ ili t862d, razlika je sto imas jos puhalicu kod t862d...ali sa achi bez problema se skidaju bga chipovi dimenzija 45x45 kao kod playstationa 3 ili nekih nvidia ili ati chipova za graf kartice...sto se tice rebaling opreme problem je sto moras uzeti masu stencila, onda par velicina kuglica...ili kupiti vec rebalirani chip :)
Cirkus Kolorado :D
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: ACER asprire 5520

Post by stojke369 »

Ja sam racunao skoro. Za kupovinu malo ozbiljnije opreme i pratecih delova treba oko 2000-3000 evra. Samo sabloni kostaju oko 200-300 evra, pa kuglice, kvalitetan flux, stege za cipove, trake za visoku temperaturu i jos dosta toga. Neka dobra stanica se krece oko 1000-2000e. Ako vec hoces to da radis i da imas dobre rezultate mora da se ulozi i u dobru opremu. Dzaba ti posao ako ti svaku 2-3 plocu zeznes nekvalitetnom opremom.
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: ACER asprire 5520

Post by imocanin »

definitivno...jos ako uzmes u obzir prosjecni popravak oko 40-50e kao sto uzimaju kod nas ispada da na ulozenih 2000e moras imati najmanje 50 ploca popravljenih da bi je isplatio
Cirkus Kolorado :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: ACER asprire 5520

Post by ivan09 »

Pa stvar je u tome što bih se možda mogao zaposliti u jednoj informatičkoj tvrtci koja se bavi samo popravkom računara i računarskom opremom. Tako da dok sam jučer bio na informativnom razgovoru oduševili su se mojom idejom jer im u prosjeku mjesečno dođe 15-ak takvih računara sa tim problemom. A sa oglasom vjerujem da bi ih bilo i više. Tako da ako oni budu financirali i ako krenemo u taj biznis to će biti pun pogodak, ali vidjet ćemo kakvi će rezultati biti. A što se tiče lemilice, zašto ne može duvaljka? Zašto baš mora biti IR?
Što reći?
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: ACER asprire 5520

Post by imocanin »

moze i duvaljka sa bga nozzle nastavicma ali trebas imat i grijacu plocu, prednost infra red lemne stanice je sto se moze odrediti diagram rasta temperature, ne ostecuje kuciste te se s njome i razni konektori mogu skidat bez problema dok je to problematicno sa vrucim zrakom jer treba paziti da se plastika ne rastopi...imaju radne stanice na vruci zrak kojima je takodjer to moguce...uglavnom moguce je koristiti i jednu i drugu tehniku za skidanje chipova i konektora, ali po iskustvima servisera dosta bezbolije to ide sa infra red stanicom
Cirkus Kolorado :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: ACER asprire 5520

Post by ivan09 »

JE*en poso
Što reći?
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: ACER asprire 5520

Post by imocanin »

da:) ja sam 4 ploce unistio dok sam uvistio ruku
Cirkus Kolorado :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: ACER asprire 5520

Post by ivan09 »

Ako dobijem na bingu/logu/grebalicama kupujem profesionalnu opremu i ne žalim, a ako ne onda po otpadima u servisima kupujem stare ploče radi vježbanja i usavršavanja...
Što reći?
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: ACER asprire 5520

Post by imocanin »

a moras nekako iskustvo skupit :) na nekim plocama se zgodno skidaju na nekima je terapija kao kod acer 5100 serije, ta serija ima problem sa ixp460 southbridgom, a ploca je strasno osjetljiva na vruci zrak, slican pcb kao kod 5520 serije...tako ako imas pistolj sa regulacijom ili sa fixnom temperaturom od oko 300° u 60% slucajeva ce reflow sa fluxom proci s tim da katkad moze popravak reflowom trajati par dana...dok u nekim slucajevima je neizbjezna zamjena chipa...ja vec radim diy stanicu na vruci zrak, vec sam na pola puta ali od faxa i posla nikako stic sve sklopit :)
Cirkus Kolorado :D
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: ACER asprire 5520

Post by ivan09 »

Uglavnom smo još na prikupljanju informacija i pregledavanju svim videa koje mogu naći na netu pa ćemo pokušati sa nekim starim pločama.
Što reći?
Post Reply