samsug tv-ne radi

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
hasko95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-07-2012, 09:10

samsug tv-ne radi

Post by hasko95 »

pozdrav svima.zavrsio sam drugi razred elektrotehnicke skole,elektronicar,pa pomalo ulazim u svijet eletronskih uredjaja kao sto su komp.tv i sl.naravno uz praksu u skoli al eto sad preko raspusta pomalo i sam i da vas ne davim vise nego da vas zamolim za pomoc jer vidim da ste mnogima pomogli,naime imam tv samsung cw 29m066v 230v-50hz 120wats,to je sto sam prepisao sa njegove place na polkopcu,ugasen je na daljinac kao i do sada i kad sam ga sutradan ponovo pokusao upaliti nije htjeo nema nista samo se cuje iz njega blago kao,,pulsiranje,,nekog od njegovih dijelova u mrezi jer sam to i cuo kad sam ga otvorio al nisam mogao da odgonetnem sta je u pitanju.ako mi mozete pomoci da ovo rijesim bit cu vam zahvalan jer ce mi biti to moj prvi popravljen tv,slusat cu svaki vas savjet,samo me nemojte slati u servis,jer mi to i otac kaze da pokusam sam pa makar ga i pokvario jer kako kaze to mi je buduci posao i moram od neceg poceti.unaprijed vam se zahvaljujem i cekam vase upute.
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: samsug tv-ne radi

Post by damir1 »

provjeri tranzistor u viskom naponu onaj pored visokonaponskog transformatora.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: samsug tv-ne radi

Post by nano »

ako nije tranzistor,provjeri diode u sekundaru mreze....nesto je u kratkom spoju ,zato ti mreza pulsira
koliko se sjecammima tamo i jedna zenerica 200 v paralelno B+ naponu
provjeri i elektrolite u primaru mreze,ne daju bas taj simptom,ali ipak....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: samsug tv-ne radi

Post by zigzag9 »

nadam se da ste i ti i otac svjesni opasnosti koje se kriju od mrežnog i visokog napona koji je prisutan u televizoru. ne ulazi se u taj svijet tako da uzmeš prekompleksan sustav i pokušavaš ga popraviti ugrožavajući vlastiti život, već ideš korak po korak, napravi neki tranzistorski astabil, pa zatim nešto sa 555 tajmerom, savladaj malo audio pojačala, zatim će te zainteresirati mikrokontroleri.. kreni redom, ovako se samo gubiš u šumi.
hasko95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-07-2012, 09:10

Re: samsug tv-ne radi

Post by hasko95 »

zdravo svima.majstori,ja popravih ovaj moj samsung naravno uz vasu pomoc zato sam vam visoko zahvalan jer bez vas ne bih mogao nista uraditi,sve sam provjerio sto ste mi rekli,sve navedene eleltrolite i bili su u redu i na kraju sam provjerio onaj tranzistor sto je uz VN i bio je on stradao,cekao sam par dana da ga ovaj u integralu(prodavnici)nabavi jer nije BU kao sto bih kako kazu serviseri trebao biti nego je J9620 i ovaj mi je dao zamjenu jer nema takvog.zato vam se jos jednom zahvaljujem na savjetima sto sam popravio svoj prvi tv,nadam se da ce te mi i u buduce biti od pomoci jer moja karijera tek pocinje.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: samsug tv-ne radi

Post by nano »

svaka cast....
tu smo....izgleda bit ce od tebe dobar serviser...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: samsug tv-ne radi

Post by alexa_pg »

Koji tr si ugradio umjesto J9620
Alexa
hasko95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-07-2012, 09:10

Re: samsug tv-ne radi

Post by hasko95 »

tr je 2sc3998 i evo jednako radi,brat ganja uefu na njemu.ovaj prodavac mi kaze da je malo jaci od ovog predhodnog, pa sad vidjecemo.
hasko95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-07-2012, 09:10

Re: samsug tv-ne radi

Post by hasko95 »

evo majstori jos jedne teme za vas da mi pomognete,imam ovaj neki digitalni resiver sky master dx15,skupljao je prasinu nekih par godina pa otac kaze de vidi sa onim tvojim forumasima nek ti odrade i ovaj resiver kad su vec odradili tv.nije njemu do resivera nego kaze da preko raspusta ne bih ja zaribao sa praksom jer u trecoj godini kako kaze uglavnom je praksa a on je inace elektricar po struci pa konta neke stvari oko ove elektronike.ma ćale mi je lud ko struja.u resiveru crkava osigurac , pa mi pomozite i oko ovog resivera i naravno hvala unaprijed.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: samsug tv-ne radi

Post by nano »

pa znas kako to vec ide....negdje je kratki spoj....
instrument u ruke i mjeris ....primarni dio mreze...diode ,elektrolit pa onda dalje
zavisno sta je u mrezi...FET ili samo IC .....
morat ces i vaditi ponesto da vidis sta je u spoju...
obavezno provjeri i sve ostale lemente u napajanju da ne bi opet riknulo,pogotovo optokapler i onaj 431 u sekundaru
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Mirza MSETS
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 35
Joined: 16-12-2011, 01:28

Re: samsug tv-ne radi

Post by Mirza MSETS »

Provjeri: Viper 22AA; TL tr. i optokapler.
Post Reply