Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
spy
Posts: 7
Joined: 05-07-2012, 09:02

Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by spy »

Pozdrav svima
Imam ovako malo pojačalo ali nakon pola sati rada se osjetio miris spaljene elektronike i od tada više ne radi
Zanima me koja od ovih komponenti je izgorila, odnosno kako da modificiram ovo što imam tako da više ne crkava i da može podnijeti malo veće temperature?

Ili da bolje naručim s E-Baya za 10$ gotov sklop, samo neznam da li će to raditi isto kao i ovaj moj
Probao sam skicirati i napisati oznake onako amaterski

http://i50.tinypic.com/6gg7if.jpg
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by Kukinjos »

Po datesheet-u ic radi od 0 do 70C, ako je "zarobljen" u neku malu kutijicu, začas pređe tih 70C. Jedina preporuka je bolje hlađenje, zalijepi manji hladnjak na chip i ostavi dovoljno cirkulacije zraka. Inače ic nama nikakvu zaštitu od bilo čega (kratki spoj na izlazu, temperatura, preveliki napon, prevelika mirna struja), jedino ima diode za kompenzaciju mirne struje u određenim granicama, što znači ako ga opet opteretiš malo više i zatvoriš u kutijicu, bijeli dim napušta ic i on više ne radi. Eventualno povećati padove na pločici kako bi pojačao odvodnju topline preko nožica.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
spy
Posts: 7
Joined: 05-07-2012, 09:02

Re: Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by spy »

Da li ima kakav IC sličan LM386 da radi na većim temparaturama?
Što bi trebao napraviti i izmjeniti da usavršim sklop?
spy
Posts: 7
Joined: 05-07-2012, 09:02

Re: Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by spy »

Te da li bi bilo bolje da uzmem ovaj s EBAY-a gotov, čini mi se nekako bolje napravljen i onda na njega staviti hladnjak?
Te ako spojim na baterije od 3V da li će onda manje se grijati i kako će se to odnositi na jačinu na izlazu
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by Kukinjos »

Koliki ti je sad napon napajanja i otpor zvučnika? Možda koristit LM386-N, taj je za veći napon do 18V i max. 20V. Ako ga guraš s velikom snagom mora se grijat. Hlađenje, hlađenje i hlađenje, bez obzira ko ga je napravio, ti ili kosooki. Ako od njega tražiš puno onda se i puno grije. :wink:
Inače je taj ic predviđen za slušalice, za nekih 50.. 100 mW snage i 15 oma opterećenja i tad se uopće ne grije.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
spy
Posts: 7
Joined: 05-07-2012, 09:02

Re: Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by spy »

Napon je 9v,te nije spojen na zvučnik nego na induktivnu zavojnicu koja bežićno šalje signale u bubicu (2magnetića) u uhu :D

našao sam neko audio pojačalo s ovećim hladnjakom, a nije ni skupo, pa me zanima da li bi to funkcioniralo za taj sistem bube, odnosno da pogoni induktivnu zavojnicu (antenu) koja transmitira signale u bubu?

http://www.ebay.com/itm/TDA7297-12v-15W ... 2a1d797ca5
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by Kukinjos »

Ah, to, sudent-lakukarača :lol: Nije ni čudo da se grije, ta zavojnica ima jako mali otpor, skoro kratki spoj, LM-u to baš ne "šmeka".
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by Kukinjos »

spy wrote:našao sam neko audio pojačalo s ovećim hladnjakom, a nije ni skupo, pa me zanima da li bi to funkcioniralo za taj sistem bube, odnosno da pogoni induktivnu zavojnicu (antenu) koja transmitira signale u bubu?

http://www.ebay.com/itm/TDA7297-12v-15W ... 2a1d797ca5
E taj ima sve zaštite, samo hoće li ti stat u džep :?: Čuvaj jajca da ti ne prokuhaju :lol: :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
spy
Posts: 7
Joined: 05-07-2012, 09:02

Re: Kvar LM386- Low Voltage Audio Amplifier

Post by spy »

Dimenzija 5x5 cm stat će :D jedino na tom piše 15x15W a meni možda treba 1- 2 W
Post Reply