Problem s pojacalom

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
nikola991
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 16-11-2008, 16:52
Location: Niš, Serbia

Problem s pojacalom

Post by nikola991 »

Pozdrav ljudi. Imam jedan problem s pojacalom Yamaha A-520. Prvo da objasnim sta se desilo. Pre neki dan, iskljucim laptop i izvadim iz laptopa konektor od punjaca koji je bio jos pod naponom, i izvadim kabli sa bananicom od 3,5mm za ulaz pojacala koji ide na aux ulaz pojacala. Slucajno su se spojili kablovi, tj masa iz punjaca za laptop i ulaz za levi kanal pojacala na bananici a pojacalo nije bilo iskljuceno, i kao za inat bilo je pojacano na nekih 40-50%. U trenutku se cuo veliki brum. Kasnije kad sam probao pojacalo, radilo je sve ok do nekih 10% jacine a posle toga na levom kanalu se javlja veliko izoblicenje niskih tonova. Sad me zanima ako neko moze da mi pomogne oko toga, da li je tu problem u ulaznom ili izlaznom stepenu pojacala ili pak mozda u predpojacalu? Koje tranzistore da menjam? Desni kanal mi za sada deluje ok.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Problem s pojacalom

Post by Kukinjos »

Možda je pojačalo u redu, a lijevom zvučniku se odlijepila zavojnica? Zamjeni mjesta zvučnicima pa probaj.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
nikola991
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 16-11-2008, 16:52
Location: Niš, Serbia

Re: Problem s pojacalom

Post by nikola991 »

Da, to sam zaboravio da napisem. To sam prvo i ja pomislio i odmah sam zamenio zvucnike, ali taj zvucnik koji je bio na levom kanalu, kada je prebacen na desni, radio je sasvim ok. Dakle nije problem sa zvucnicima.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Problem s pojacalom

Post by Kukinjos »

Shemu imaš na:
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/ ... _A520.html

Mislim kako predpojačalo nije problem, vjerojatno izlaz. Provjeri otpore R217 i R215 od 0,22oma, a usput i tranzistore TR123 i TR121. Ako su u redu, onda provjeri pobudne TR119 i TR117. Uostalom, otvori ga, nos i oči su najprecizniji instramenti, milijun puta dokazano :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
nikola991
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 16-11-2008, 16:52
Location: Niš, Serbia

Re: Problem s pojacalom

Post by nikola991 »

Hvala na pomoci. Imam service manual. Provericu napone na navedenim elementima ovih dana, pa javljam sta se desava. Jesu, al spolja sve izgleda ok, dok se u unutrasnjosti svasta zbiva. :)
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Problem s pojacalom

Post by Kukinjos »

A valjda znaš i sam da elektronika radi na bijeli dim, kad izađe iz elementa ne valja :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
nikola991
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 16-11-2008, 16:52
Location: Niš, Serbia

Re: Problem s pojacalom

Post by nikola991 »

Kod pojačala je bio jedan (od dva) izlazni tranzistor na levom kanalu crkao. Čisto ako neko bude imao sličan problem. :)
Post Reply