Dijagnosticiranje kvara na perilici

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
ag007
Posts: 5
Joined: 22-06-2012, 07:44
Location: rijeka

Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by ag007 »

Pozdrav, iako je ovo malo neobična tema možda netko ima iskustva ili bi mogao pomoći.
Iako se nisam nikada susreo sa bijelom tehnikom jučer mi je otišla perilica Gorenje WA 61081 usred pranja.
Naime čuo se određen kao pucanj iz perilice te je automatski osigurač od 16A odmah izbacio. :shock:
Nisam htio otvoriti vrata niti išta dirati jer je bila noć te je unutra bilo vode. Kako je sljedeće jutro voda malo staložila mogao sam otvoriti vrata bez problema, izvadio robu te pokušao uključiti program koji samo uključi pumpu i izbaci vodu. Međutim svakim pritiskom na tipku start automatski osigurač se aktivira, perilica malo zasrmdi i čuje se malena ekslopzija (možda kondenzator).
Sada prva pomisao mi je bila da je možda grijač kriv ali onda ne bi došlo do greške prilikom uključenja npr. samo centrifuge, negdje sam pročitao da mogući krivac može biti i bravica koja radi kratki spoj no ni to mi nema smisla jer ona ne bi mogla raditi zvuk...
Ima li tko kakvu ideju?
Želio bi sam pokušati riješiti problem prije zvanja servisera jer ako je nekakva sitnica ja ću potrošiti 100kn a sa serviserom 600kn.
...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by Feko »

Prvo provjeri RSO filter..oni znaju probiti pa se tako manifestira kvar. Druga stvar koja zna eksplodirati je kondenzator od elektromotora...ali bi prije rekao da je RSO filter
http://www.jabsales.eu/index.php/Gorenj ... flyer.html
User avatar
ag007
Posts: 5
Joined: 22-06-2012, 07:44
Location: rijeka

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by ag007 »

Ma nažalsot ništa. Nadređena osoba će potrošiti 500kn za zvanje servisera umjesto da se proba besplatno sanirati kvar...
Btw ne bi li da je RSO pri uključivanju u utičnicu osigurač otišao a ne pritiskom na tipku start?
...
User avatar
ag007
Posts: 5
Joined: 22-06-2012, 07:44
Location: rijeka

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by ag007 »

Nakon kraćeg promatranja, ono što sam mogao vidjeti bez rastavljanja jest da je (pretpostavljam da je to RSO filter- malo ali stvarno imao male crne obrise sa strane. Kondenzatori na programatoru su cijeli. A sve ostalo što sam mogao vidjeti se po mojem viđenju činilo u redu. Kako nisam imao dozvolu uključiti u napajanje perilicu i saznati gdje dolazi do zvuka i gdje eventualno malo "zadimi" nisam saznao više.
Ovo ovdje je malo crno no ne znam gdje bi se moglo kupiti.
http://www.tme.eu/html/EN/suppression-f ... pelny.html

Može li se na neki način testirati je li taj element ispravan ili ne, imam multimetar ali ne znam što mjeriti lol
Roditelji će očito platiti servisera čiji dolazak košta 300kn+ ako ovo zamijeni 100kn.
No možda je tako i bolje jer nemam nikakvo znanje za ovo :)

Slike... ono što je možda
http://prntscr.com/b1lki
ovo se čini u redu, bravica ( ne znam zašto sam slikao)
http://prntscr.com/b1lni
...
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by vklepac »

tesko da je bravica,kad bravica krepa u vecini slucajeva ne mozes otvoriti vrata,,, a ovo drugo je samo filter, pokusaj ga izbacit, prespoji zice tako da radi bez njega i probaj.
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by alexa_pg »

Cest kvar kod masina za pranje je upravo RSO filter.
Onako kako si opisao kvar uzrok stradanja osiguraca nije ovaj filter. Na slici sto si postavio vidi se da mrezni kabal ide direktno u ovaj filter tako da bi osigurac stradao cim ukljucis kabal u uticnicu a ne kad pritisnes taster za start.

Moj ti je savjet da ukljucis masinu u struju i da vidis gdje to varnici. Normalno, vodi racuna sta radis i dodirujes jer radis sa naponom opasnim po zivot.

Ja jesam za to da treba posao prepustiti profesionalcima da urade ali ne bas i neke banalne stvari. Zato pogledaj i odluci sam sta ti je ciniti.
Alexa
User avatar
ag007
Posts: 5
Joined: 22-06-2012, 07:44
Location: rijeka

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by ag007 »

Čovjeku dali 300kn i zamjenio je RSO filter...
Šteta što nisam sam to obavio
Btw zna li tko cijenu samog rso filtra?
...
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by alexa_pg »

To sad uopste nije bitno. Zavrsio si posao a po zavrsenom poslu nema sta da se diskutuje.
Alexa
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by Feko »

Na toliki iznos svakako moraš računati...ipak je to izlazak na teren/dolazak u kuću i popravak na licu mjesta.
Nemoj žaliti za tim novcem...sad barem znaš šta se dešava kad ode RSO Filter. :wink:
izazov2
Posts: 5
Joined: 27-09-2015, 21:23

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by izazov2 »

Imam Gorenje wa 61081
Problem odradi sav program pranja i na kraju nece da zaustavi i krece ispocetka ?
Damir_Gsm
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 284
Joined: 16-01-2013, 10:09
Location: Macedonia

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by Damir_Gsm »

99% programator.Pogotovo ako je mehanicki.....
izazov2
Posts: 5
Joined: 27-09-2015, 21:23

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by izazov2 »

Nije mehanici digitalni je
User avatar
drago275
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 94
Joined: 20-04-2013, 19:22
Location: Hrvatska

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by drago275 »

Provjeri NTC :?: Ima različiti neki su oko 20kohma Zna se zablesaviti program ako nije ispravan
izazov2
Posts: 5
Joined: 27-09-2015, 21:23

Re: Dijagnosticiranje kvara na perilici

Post by izazov2 »

Probat cu to pa ti javim jer sve sam novo stavio na nju i sad to zeza da je zaustavim moram na programator vratiti :(
Post Reply