Telefunken wechselstrom super-Concertino 9

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Frxs
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 30-01-2007, 18:26
Location: Bosna i Hercegovina - Lukavac

Telefunken wechselstrom super-Concertino 9

Post by Frxs »

Pozdrav svima.Za pocetak da predstavim malo ovaj radio prijemnik
web infos:
http://www.radiomuseum.org/r/telefunken ... ino_9.html
Frxs
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 30-01-2007, 18:26
Location: Bosna i Hercegovina - Lukavac

Re: Telefunken wechselstrom super-Concertino 9

Post by Frxs »

U principu nesto veceg posla nisam ni imao na ovom aparatu,samo tako reci pravim topic da vidite sta ja radim u slobodno vrijeme.
Prije neko mjeseci ostavio sam tada pola dana dok sam rijesio se prasine sa sasije,drvene kutije.
Danas sam ga upalio nakon duzeg vremena da vidim tek toliko kako radi.Imao sam situaciju da sam imao ton slab i izoblicen,kad se potenciometar okrene do kraja zvuk je bio kao da je rijec o crknutom zvucniku.
Skinem onda zadnji poklopac odlucim prvo da promjenim katodni elkos sa lampe EL 84 ukljucim opet radio,nista.
Pogledam ispod sasije onako bezveze kad pronadem konacni rezultat,nekad je mali misko u meduvremenu izmedu njegovih pauza dok nije radio pocastio se jednim prenosnim blok kondom koji eto nije bio neki,samo je vodio signal ka tonskom izlaznom trafou.
Njegovom izmjenom vrijednosti 0.022uF radio radi kao nov i slusam ga dok vam pisem.
Ovo je jedan od rijetkih lampasa kojeg imam u kolekciji a da nisam trebao mjenjati elektrolite 2x50uF u mreznom dijelu.To zaista fascinira,radio je kako ce te vidjeti na linku proizveden 1958 godine.
Post Reply