DVD player ne čita medij

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

DVD player ne čita medij

Post by ivan09 »

Imam 3 DVD playera i niti jedan neće da očita CD ili DVD koji umetnem u njega. Zavrti ga ali ne želi očitati, izbaci samo da nema medija ili da je oštećen. Gdje bi tu kvar mogao biti?
Što reći?
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: DVD player ne čita medij

Post by Dzogi »

Pored ciscenja lasera, ustanovio sam da mi je 90% ovakvih situacija rijesilo blago smirglanje nosaca diska (sam centar, mjesto na kome disk nalijeze,najcesce guma ili nesto sl).
Ideja je da malo zagrubis to podrucje, jer se vremenom izlize i otvrdne, i ne zahvata disk kako treba, vec klizi po njemu, gubeci rpm-ove diska.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: DVD player ne čita medij

Post by ivan09 »

Zanimljivo... Svakako ću pokušati večeras... A je li normalno da se IC na glavnoj ploči kada se CD/DVD počne učitavati za 3-4 sekunde zadrije toliko da je nemoguće držati prst na njemu?
Što reći?
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: DVD player ne čita medij

Post by mirzza »

Kvarovi na DVD u 70% slucajeva kad nije htio ocitat je bio motor koji vrti cd. To je zato sto ne moze da postigne dovoljno veliku brzinu koja je potreba da bi se CD ucito. Probaj naci motora koji je isti dimenija i zamjeniti.

Eh ako ovo ne uspije, a da si prije toga ocistio i laser, onda pokusaj stimat laser. Na laseru ima sa strane mali trimer i malo ga okrenes desno ili ljevo i ubacis cd da probas i sve tako dok sve moguce kombinacije ne ispucas.
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: DVD player ne čita medij

Post by Cvik_Dasa »

Netreba ti novi motor ja sam u 99% slučajeva na quadrovim dvd-ima uspio "popravit" dovoljno je samo spijit ga na 12v napajanje... po jedna munuta u svakom smjeru.
Nemoj spajat 12v na pločicu, nego fino odlemi motorič pa onda probaj
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: DVD player ne čita medij

Post by stojke369 »

JEDINO resenje je zamena. To sa spajanjem na 12v i kad prodje je privremeno i uredjaj se brzo reklamira.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: DVD player ne čita medij

Post by ivan09 »

Znači najvjerovatnije do motorića odnosno "vrtnje" cd-a.
Nije se moglo uhvatit vremena pa ću sutra pokušat, valjda će uspjet. A ono moje drugo pitanje u veezi IC-a koji se grije.
Što reći?
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: DVD player ne čita medij

Post by Cvik_Dasa »

Mislim da je to grijanje normalno, al ako se bojiš da če se nešti desit kupi silikonsku termo pastu i naljepi neki hladnjak na njega
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: DVD player ne čita medij

Post by stojke369 »

Posle nekog vremena rada je sasvim normalno da se zagreje... i namenjeno je da se greje. Ne sme da se usija u startu to je znak da nesto nije u redu sa motorima.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: DVD player ne čita medij

Post by ivan09 »

Ma imam termopastu i to mi je palo na pamet, ali me brinulo što se nakon 3-4 sekunde zagrije toliko da ne mogu držati prst na njemu. Pokušat ću danas iz jednog ispravnog izvadit čitač pa ako bude čitao onda ću tražit grešku na pokvarenom.
Što reći?
Post Reply